שתף קטע נבחר

נהרגה בקפיצה מרכב - הביטוח ישלם מיליון ש'

בנסיעה ליד מעלה אדומים זינקה אישה שתויה מהמכונית ומתה. "שירביט" טענה שמדובר בהתאבדות, אבל ביהמ"ש קבע שזו הייתה תאונת דרכים

בית משפט השלום בקריות קבע לאחרונה שחברת הביטוח "שירביט" תפצה בכמיליון שקל את בני משפחתה של אישה שנהרגה בקפיצה ממכונית נוסעת בעת שהייתה שתויה. השופט מאזן דאוד דחה את טענת המבטחת שלפיה היא התאבדה וקבע שמדובר היה בתאונת דרכים.

 

האירוע התרחש ב-20 ביולי 2013: המנוחה, בת 35 ואם לשתיים, נסעה עם בעלה למעלה אדומים אחרי בילוי בחוף פלמחים. על נסיבות נפילתה מהמכונית שהובילה למותה התעוררה מחלוקת בין בעלה ובנותיה לבין המבטחת: בתביעה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים שהגישו טענו בני המשפחה שהאם נפלה כשהייתה במצב של שכרות וחוסר מודעות למעשיה.

 

שירביט כפרה באחריותה לפצות את היורשים וטענה שהאישה קפצה מהמכונית במטרה לשים קץ לחייה ובנסיבות אלה לא מדובר ב"תאונת דרכים". לדבריה, שרשרת הפעולות שביצעה האישה מצביעה על רצון להתאבד: היא שתתה, נכנסה לדיכאון, נתנה לבעלה נשיקת פרידה, שחררה באופן יזום את חגורת הבטיחות, פתחה את חלון הרכב והוציאה ממנו את פלג גופה העליון ואת רגלה. לאחר מכן פתחה באופן יזום את דלת הרכב וקפצה.

 

החברה הוסיפה שהתנהגות זו של המנוחה הייתה חלק מריטואל קבוע שבו נהגה לשתות לשכרה ולהיכנס למצב דכאוני. לטענתה, בעברה של האישה מספר ניסיונות אובדניים שמחזקים את המסקנה שהיא ביקשה למות.

 

אבל השופט מאזן דאוד קבע ששירביט לא הציגה ראיות ישירות להלך נפשה ורוחה של המנוחה בזמן האירוע, והיא מסתמכת על ראיות נסיבתיות בלבד שאינן מוכיחות כוונת התאבדות ברמה הנדרשת.

 

לדבריו, מדברי המומחית שהעידה בתיק ניתן ללמוד ששתייה מופרזת משפיעה על כושר השיפוט וגורמת לליקוי מחשבתי גם אצל אלכוהוליסטים וגם אצל אנשים רגילים. עוד ניתן ללמוד מדבריה שכמות אלכוהול כפי שנמצאה בדמה של המנוחה מביאה את האדם למצב של אי יכולת לקבל החלטות ולכושר שיפוט לקוי.

 

השופט דאוד הבהיר שהראיות מראות שבזמן האירוע המנוחה הייתה "שיכורה כלוט" וניתן להניח שנפגעה יכולתה להפעיל ביקורת עצמית, להבין את טיב מעשיה ולגבש החלטה ורצון לגבי התנהלותה. בנוסף, עדים אובייקטיבים ציינו שהמנוחה לא קפצה מהרכב אלא נפלה ממנו לאחר שנתלתה עם ראשה על חלון הרכב.

 

כמו כן ציין השופט שלהתרשמותו המנוחה ניהלה חיים נורמטיביים ורגילים ללא כוונות אובדניות, וטיפלה היטב בשתי בנותיה. אמנם בעברה היה ניסיון התאבדות אך זה התרחש שנים רבות לפני התאונה, ומאז לא דווח על מחשבות אובדניות או ניסיונות אובדניים.

 

השופט דאוד הדגיש שהמשברים בחייה לא מעידים בהכרח על כוונה להתאבד, וסיכם שהמנוחה הייתה במצב של אובדן שליטה החל מפתיחת הדלת ועד לנפילתה מהרכב ולא ניתן לייחס לה כוונה להתאבד. בנסיבות אלה נקבע שהמנוחה נהרגה בתאונת דרכים ועל המבטחת לפצות את היורשים. סכום הפיצויים הועמד על 1,026,615 שקל. שירביט חויבה בנוסף בשכר טרחת עו"ד של 13% מהסכום.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד שושי, עו"ד שבח ואח'
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד ו. אבו חאטום ואח'
  • עו"ד ורד פרי עוסקת בנזיקין
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים