שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  אחרי כביש החוף ואיילון: הנכים חסמו גם את הכניסה לחיפה

  במסגרת מאבק הנכים להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום, חסמו מפגינים את הכניסה הדרומית לחיפה. מוקדם יותר הם חסמו את איילון דרום למשך כמעט שעתיים: "לא נרפה את ידינו עד לקבלת תוצאות אמיתיות"

   

   

   

  מחאת הנכים: מפגינים חסמו אחר הצהריים (יום ג') את הכניסה הדרומית לחיפה, במסגרת מאבקם להשוות את קצבת הנכות שעומדת על 2,342 שקלים לשכר המינימום. לפני כן חסמו הנכים את כביש החוף לכיוון צפון באזור מחלף ינאי, וכעבור כשעה נפתח הצומת לתנועה.

   

  מדוברות המשטרה נמסר כי כביש 2 נחסם לתנועה במבואות חיפה סמוך לבית העלמין הצבאי לכיוון צפון. ניידות תנועה הכווינו נהגים שהגיעו למקום, ובמשטרה קראו לציבור הנהגים לנסוע בדרכים חלופיות. לאחר כשעה פיזרו הנכים את החסימה.

  חסימת הכניסה לחיפה (צילום: אליס הימן) (צילום: אליס הימן)
  חסימת הכניסה לחיפה(צילום: אליס הימן)

   (צילום: אליס הימן) (צילום: אליס הימן)
  (צילום: אליס הימן)
   

  לחוסמי הכבישים היום הצטרפו גם מפגינים שאינם נכים, אך מזדהים עם מאבקם. אחת מהן, יעל ניצב, אמרה: "אני במאבק הזה כי הוא ראוי ואין צודק ממנו! מלבד הקצבה העלובה שנכים מקבלים הם צריכים להתמודד עם יחס משפיל מביטוח לאומי, ולהילחם על הכסף שמגיע להם. קשה לי לראות שאין מספיק אנשים בריאים שפועלים במאבק. חברה נמדדת ביחסה לחלשים שבתוכה".

   

  הבוקר חסמו הנכים את נתיבי איילון לכיוון דרום למשך כמעט שעתיים ממחלף שבעת הכוכבים לכיוון דרום עד למחלף קק"ל ושוטרים כיוונו את התנועה לסינמה סיטי. הפעילים גם חסמו את הירידה לנתיבי איילון מכיוון כביש 5, ואת העלייה מכביש החוף לכביש 5 לכיוון מזרח.

   

  ארגון "הנכים הופכים לפנתרים" הודיע הבוקר כי "עד שלא יהיה מתווה הוגן המוסכם על כל ארגוני הנכים כאחד ועל 'הנכים הופכים לפנתרים', אנו נמשיך בחסימות הכבישים על מנת להעלות את המודעות בקרב הציבור בנושא תחום הנכות. מקבלי ההחלטות יכלו מזמן לסיים את הסאגה הנוראית והמחפירה שבה נמצאים אוכלוסיית הנכים בארץ. ולכן לא נרפה את ידינו עד לקבלת תוצאות אמיתיות. בלי דיבורים ובלי הבטחות. רוצים תוצאות". 

   

   

   

   

  מחאת הנכים בכביש החוף (צילום: אליס היימן, "הנכים הופכים לפנתרים") (צילום: אליס היימן,
  מחאת הנכים בכביש החוף(צילום: אליס היימן, "הנכים הופכים לפנתרים")

  חסימת הכביש, הבוקר (צילום: אליס הימן) (צילום: אליס הימן)
  חסימת הכביש, הבוקר(צילום: אליס הימן)
   

   (צילום: אליס הימן) (צילום: אליס הימן)
  (צילום: אליס הימן)

  אחד מהנהגים שנאלצו לעצור אמר למפגינים: "אתם מפעילים אלימות וגם אנחנו יכולים להפעיל אלימות". אליס היימן מ"הנכים הופכים לפנתרים" השיב לו: "מי שמפעיל אלימות זו הממשלה. גם אתם יכולים להיות נכים". ארגוני הנכים האחרים "מטה מאבק הנכים" ו"נכה, לא חצי בן אדם" החליטו בינתיים שלא להצטרף למחאה הבוקר בניסיון לתת הזדמנות להידברות. מארגון "נכה, לא חצי בן אדם" נמסר כי השבוע הם פתחו את קמפיין שבוע המודעות למצוקת הנכים בפייסבוק ובו הם קוראים לגולשים לשנות את תמונת הפרופיל לאות תמיכה במאבקם.

   

  בחודשים האחרונים הגבירו הפעילים הנכים את מחאתם שמתבטאת בעיקר בחיסמת כבישים. ביום חמישי חסמו פעילי המאבק את מחלף לטרון בכביש 1 לכיוון תל אביב. לאחר כשעה הכביש נפתח לתנועה. מוקדם יותר באותו יום הם חסמו את כביש 4 לשני הכיוונים באזור צומת רעננה מרכז, חסמו את הכניסה לירושלים ואת כביש 38, ליד הכניסה הצפונית לבית שמש.

  חסימת נתיבי איילון, הבוקר (צילום: אמיר אלון) (צילום: אמיר אלון)
  חסימת נתיבי איילון, הבוקר(צילום: אמיר אלון)

  המחאה משותפת לארגונים "מטה מאבק הנכים" ו"נכה, לא חצי בן אדם". המפגינים דורשים להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום. בחודש יוני דחו הנכים את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו להעלות החל מחודש ינואר את הקצבה ל"נכים קשים" (הכוונה לנכים בשיעור של 90% נכות רפואית ויותר) ל-4,000 ש"ח.

   

  במקביל, כך לפי מתווה נתניהו, תעלה הקצבה לנכים שאין להם אישור לעבודה ונמצאים מתחת לקו העוני לכ-3,200 ש"ח. בנוסף, במסגרת תוספת של ארבעה מיליארד ש"ח יתבצעו כמה פעימות בארבע השנים הקרובות כדי להעלות את קצבאות הנכות של יתר הנכים (טרם נקבע אם לכולם – ע"א) ל-4,000 ש"ח בחודש. "למעשה זה מתווה שישאיר אותנו בדיוק באותו מקום שבו אנחנו נמצאים", אמרה אז נעמי מורביה. בישיבת הממשלה בתחילת החודש עאמר נתניהו כי יחד עם שר האוצר משה כחלון יגבש הקלות נוספות מעבר לתכנית שתובא לדיון וחקיקה מיד לאחר החגים.

   

   


  פורסם לראשונה 12/09/2017 09:14

   

  בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אליס הימן
  חסימת הכניסה לחיפה
  צילום: אליס הימן
  מומלצים