שתף קטע נבחר

אבי גבאי על המאבק במפלגת העבודה: "חלק לא אוהבים שמזיזים להם את הגבינה"

ביום חמישי תצביע ועידת המפלגה על השינויים שמבקש היו"ר החדש לבצע, בהם ארבעה שריונים וקבלת סמכויות. בראיון באולפן ynet מבהיר גבאי בנוגע לחיכוכים במפלגה: "כשעושים שינוי, אנשים לא אוהבים אותו". גבאי מתחייב כי שר הביטחון שלו, אם ייבחר, יהיה רמטכ"ל לשעבר ומעריך שהבחירות יתקיימו בחצי הראשון של 2018. וכיצד עקץ את שר האוצר כחלון?

 

 

מקטין את עוצמת המאבקים במפלגה, ממשיך לחפש קהלים חדשים ומבטיח שבממשלה בראשותו יכהן אחד מהרמטכ"לים לשעבר בתפקיד שר הביטחון. חודשיים אחרי שהדהים את מפלגת העבודה והפך להיות יושב הראש שלה, מנסה אבי גבאי להתמודד מול המהמורות הפנימיות שניצבות בדרכו. לקראת ועידת העבודה ביום חמישי, שבה הוא יבקש לשנות סעיפים בחוקת המפלגה, אמר הבוקר (יום ג') גבאי בראיון לאולפן ynet כי הוא לא מוצא אווירה עכורה: "אין מלחמות, המלחמות הן בעיקר בתקשורת".

 

גבאי מבקש לשריין ארבעה מקומות ברשימת העבודה לכנסת הבאה, שניים בעשירייה הראשונה ושניים בשנייה. בנוסף הוא מבקש לקבל סמכויות על מינוי תפקידים, כמו למשל יו"ר הסיעה. כמו כן הוא מבקש לשנות את מנגנון הבחירה כך שהשריון של מזכ"ל המפלגה, שעד עתה היה מוצב אוטומטית במקום השביעי, יבוטל.

 

למרות הביקורת הנוקבת של מזכ"ל המפלגה ערן חרמוני והיריבות מול ח"כ עמיר פרץ, הדגיש גבאי כי הוא לא מנותק מהמתרחש במפלגה: "זה הדבר האחרון שאפשר להגיד עליי, אני עושה כמה שינויי חוקה שיעברו השבוע לוועידה. מן הסתם 'מזיזים את הגבינה' לחלק מהאנשים, הם לא אוהבים את זה. כשאתה עושה שינוי אנשים לא אוהבים את השינוי. אני גדלתי באגף תקציבים באוצר, ושם מלמדים אותך שאם אתה עושה שינוי ואף אחד לא צועק - כנראה שלא עשית הרבה".

"כשאתה עושה שינוי, אנשים לא אוהבים את זה". גבאי באולפן ynet (צילום: חגי דקל) (צילום: חגי דקל)
"כשאתה עושה שינוי, אנשים לא אוהבים את זה". גבאי באולפן ynet(צילום: חגי דקל)

גבאי אמר עוד בנוגע לשינויים שהוא מבקש להוביל כי "אני קודם כל עושה את השינויים האלה כדי שנוכל לנצח בחירות. בסוף זה הדבר היחיד שמעניין אותי. אני לא מחזק את כוחי והדברים האלה לא מעניינים אותי. אותי מעניין שנוכל לנצח בחירות, שנוכל לשנות את הכללים של המפלגה, וכך אני אשקיע את הזמן שלי בלפגוש קהלים ולא בהתעסקות פוליטית פנימית במפלגה".

 

סוגיית השריונים העלתה את ההשערה שגבאי רוצה להכניס לרשימה את יו"ר המפלגה לשעבר אהוד ברק. גבאי סירב לנקוב בשמות, אבל הבהיר בצורה נחרצת שאת תפקיד שר הביטחון הוא שומר לאחד מהרמטכ"לים לשעבר. לדבריו, "כולם מדברים עם כולם, ברור שנצטרך לחזק את עצמנו באיש ביטחון משמעותי. נפגשתי עם אהוד ברק כמה פעמים, אבל מעולם לא שוחחנו על הדברים האלה. דיברנו על סוריה ואיראן וגם על נושאים פוליטיים".

 

גבאי חידד ואמר כי "אני חושב שכל הרמטכ"לים לשעבר - בין אלה שאומרים שהם רוצים להיכנס לפוליטיקה, בין אלה שרומזים שהם רוצים להיכנס לפוליטיקה, ובין אלה שלא אומרים כלום - הם אנשים ראויים. ההבטחה שלי לציבור היא מאוד פשוטה: בתפקיד שר הביטחון נשים את האדם הכי מתאים לכך, והאדם הכי מתאים זה יהיה אחד מהרמטכ"לים האלה מן הסתם, ואותו נביא".

ברק, אשכנזי וגנץ. אחד מהם יהיה שר הביטחון של גבאי? (צילום: בני דוייטש, מוטי קמחי) (צילום: בני דוייטש, מוטי קמחי)
ברק, אשכנזי וגנץ. אחד מהם יהיה שר הביטחון של גבאי?(צילום: בני דוייטש, מוטי קמחי)

"תפישת עולם הפוכה לזו של נתניהו". גבאי עם כחלון (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
"תפישת עולם הפוכה לזו של נתניהו". גבאי עם כחלון(צילום: ג'ורג' גינסברג)

גבאי זכור כמי שסייע לשר האוצר משה כחלון להקים את מפלגת כולנו, והיה שר מטעמה בממשלה עד שהתפטר מתפקידו. "אני לא נותן ציונים לשר האוצר", אמר גבאי על כחלון. "אני אומר דבר מאוד פשוט, יש לנו תפישת עולם שהיא הפוכה לתפישה של נתניהו. התפישה הכלכלית היום של ממשלת נתניהו מובלת על ידי נתניהו ולא על ידי שר האוצר, והתפישה הכלכלית של נתניהו היא מאוד קיצונית. כל העניין של חמלה, של ערבות הדדית, הערכים האלה שלנו כיהודים, לא קיימים אצל נתניהו. אנחנו לא נשב בשום ממשלה בראשותו של בנימין נתניהו, נקודה".

 

כמו אחרים במערכת הפוליטית, גבאי צופה שהבחירות הבאות לכנס ייערכו בחצי הראשון של שנת 2018. הוא ציין כי "לנושאים הפליליים אני לא נכנס, אני לא יודע איפה הדברים עומדים. אני רואה את ההתנהלות של הקואליציה, חלק מהמפלגות נמצאות בקמפיין בחירות. אם הן בקמפיין בחירות כנראה ששהן יודעות משהו שאנחנו לא יודעים. אני מסתובב בכל הארץ, זה עיקר העיסוק שלי, לפגוש אנשים. רוב מצביעי הליכוד הם לא אנשים קיצוניים, הם אנשים מתונים, והאנשים האלה רוצים שינוי ותקווה למשהו אחר".

ראש הממשלה נתניהו. "בוא תגיד לנו מה אתה חושב על זה" (צילום: יונתן זינדלר  פלאש 90) (צילום: יונתן זינדלר  פלאש 90)
ראש הממשלה נתניהו. "בוא תגיד לנו מה אתה חושב על זה"(צילום: יונתן זינדלר פלאש 90)

בנוגע לחקירות ראש הממשלה אמר גבאי כי "כשאתה אומר 'בן אדם מושחת', זה בן אדם שכבר הורשע, אז אני לא אומר דברים כאלה אבל אני אומר שהתרבות, ההתנהגות וההתנהלות מושחתת. אתן דוגמה, אני לא רואה את נתניהו יוצא נגד או בעד החקירות בפרשת הצוללות. הרי הוא לא מואשם שם, היועץ המשפטי לממשלה אמר 'הוא לא קשור, הוא לא חשוד'. אתה אחראי מיניסטריאלית על הדבר הזה, אלה אנשים שאתה מנהל אותם, הם יושבים בתוך הכוורת שלך, אז בוא תגיד לנו מה אתה חושב על העניין הזה".

 

על הניסיון להגיע לתומכים חדשים במפלגת העבודה אמר גבאי כי "הבטחתי שאת קמפיין הבחירות שלי אני מתחיל יום אחרי הפריימריז, וזה מה שאני עושה. אנחנו עושים כנסים בכל הארץ, מאות אנשים באים לשמוע ולהקשיב לנו. מדובר באנשים שהם בין 30 ל-50 אחוז לא מצביעי מפלגת העבודה. אני שומע את הציבור והציבור רוצה אחדות, לציבור במדינת ישראל נמאס מהפלגנות ומהשיסוי. לכן אנחנו לוקחים את מפלגת העבודה להיות מפלגה שהיא הבית של כל הישראלים".

 

הוא אמר עוד בנושא זה כי "למפלגת העבודה יכולים להצביע חילונים וחרדים. אין שום סיבה שחרדי לא יצביע למפלגת העבודה ואין שום סיבה שערבי לא יצביע למפלגת העבודה ואין סיבה שעולה חדש לא יצביע לעבודה. יכולים להצביע לנו גם אנשים שהם קצת ימין ואנשים שהם קצת שמאל, כי בסופו של דבר הדרך שלנו היא 'רביניסטית'. אנחנו אגרסיבים בביטחון ומתונים בתחום המדיני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים