שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שיקום שכונות: הפרלמנטים של בני הנוער
  במסגרת פרלמנט הנוער של תכנית שיקום שכונות, נערכו במהלך השנה ימי מנהיגות לנערים ולנערות המבקשים לשפר את איכות החיים בשכונה שלהם באמצעות פעילויות לנוער ולכלל האוכלוסייה. אחרי עשייה מוצלחת, הם משתפים בחוויות

  בשיתוף משרד הבינוי והשיכון

   

  חלק משמעותי בפעילות תכנית שיקום שכונות המחודשת, מתמקד בטיפוח וקידום הנוער בשכונות, מתוך הבנה כי השקעה בדור העתיד ישפר את איכות החיים של כלל התושבים.

   

  בתוך מרכזי הנוער שהוקמו או שופצו במסגרת התכנית, גובשו בשנה האחרונה פרלמנטים של בני נוער, האחראים בין השאר לפעילויות לנוער, פעילות קהילתית ברחבי השכונה ומעורבות חברתית שוטפת.

   

  מיכל הרשטיק, אחראית פיתוח תכניות לנוער מטעם עמותת 'מפעלות', המוציאה לפועל של החלק החברתי בפרויקט שיקום שכונות, מסבירה כי הקמת פרלמנט היא אחת מפעולות הדגל של מרכזי הנוער.

   

  "המטרה של הפרלמנטים היא להיות הקול של הנוער, לשנות דברים בשכונה לבצע פרויקטים קהילתיים. אנחנו רואים בנערים החברים בפרלמנט בתור גורם מתווך בין בני הנוער לקהילה כולה, בעיקר בגלל האופי של השכונות – אנחנו עובדים על החיבור של הנערים לשכונות, על הזהות שלהם בתוך הקהילה ועל הקשר בינם לבין המקום".

   

  יום מנהיגות ארצי

  כחלק מפעילות הפרלמנטים הארצית, נערך בשנה האחרונה יום מנהיגות ארצי, שאסף אליו בני נוער החברים בפרלמנטים מכל רחבי הארץ.

   

  "העיקרון הוא לשלב כיף וערכים גם יחד", מסבירה הרשטיק. "ביום המנהיגות שנערך בחורף, הנושא היה 'למה'. כלומר, למה אני אחראי לחיים שלי, לקהילה שלי, לשכונה שלי. שילבנו הרצאה מעניינית, עשינו לנערים פעילויות שמסבירות למה זה חשוב. בשביל החלק של הכיף, עשינו יום משימות בסגנון "המרוץ למיליון", שהיה מקסים ומגבש".

   

  מעיין קארו, בת 16, הלוקחת חלק בפרלמנט הנוער של צפת, מספרת על חוויותיה מיום המנהיגות:

   

  "כשנכנסתי לשם, לא ממש הבנתי מה זה, הגעתי ממועצת הנוער העירונית, שפעילה במסגרת מקומית, ובפעם הראשונה, זה היה משהו ארצי. הופתעתי לגלות בני נוער מכיתה ז' עד י"ב, וזה היה מדהים לראות איך התחברנו מכל הגילאים, כאשר מה שמאחד את כולם הוא זה שאנחנו מבינים שיש מקום לשינוי ואפשרות להשפיע".

   

  "עשינו מרוץ, התחלקנו לקבוצות מעורבות והכרנו אנשים מפרלמנטים אחרים וזה יצר חיבורים חדשים. היום יש לי חברות מהפרלמנט הארצי. הפעילות והיום הארצי לימדו אותנו על הקשבה, לכבד את כולם, גם קטנים ממך. זה איחד אותנו ולימד אותנו דברים חשובים".

   

  הרשטיק מציינת כי לקראת יום המנהיגות של הקיץ, הוחלט לערוך ימים לפי מחוזות- דרום וצפון.

   

  יום המנהיגות של מחוז דרום נערך תחת הנושא 'בין מרכז לפריפריה', והוא כלל בין היתר סיור בשכונה ד' בבאר שבע בתור מקרה בוחן. "הנערים למדו איך התושבים בשכונה לקחו אחריות, הקימו עמותה, טיפול בנושאים החשובים להם ואיך הם מנסים להשאיר את התושבים בשכונה", משתפת הרשטיק.

   

  יום המנהיגות של מחוז צפון, שנערך ממש לאחרונה, עסק בהתנדבות. "את היום פתחנו בהתנדבות במרכז הקליטה לעולים חדשים בצפת. בעקבות שיתוף הפעולה עם 'מפעלות', המתמחה בתחום הספורט, ערכנו יום ספורט עם המון תחנות ופעילות לילדי מרכז הקליטה, כאשר מי שהפעיל את התחנות הם הנערים מהפרלמנטים, יחד עם אנשי מקצוע".

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  הרשטיק מספרת כי הנערים בפרלמנטים השונים היו מעורבים מאוד בקבלת ההחלטות. "הנערים ומנהלי המרכזים בחרו בנושא של התנדבות, 'מפעלות' הביאו את ההיבט של הספורט, והמנהלת בצפת יצרה את החיבור למרכז הקליטה", אומרת הרשטיק.

   

  קארו, אשר השתתפה ביום המנהיגות של מחוז צפון, מתארת את החוויות שעברה: "הגענו 4 פרלמנטים: מעלות, טבריה, קריית שמונה וצפת, ועשינו התנדבות במרכז קליטה במשך 3 שעות.

  קיבלנו משהו ענק- כשאתה תורם את מקבל. זה מוריד מהמקום של "אני בפרלמנט", כי הולכים להתנדבות מול ילדים, זה ממלא את הלב. אחרי ההתנדבות בילינו יחד בקיאקים ואכלנו ארוחת ערב ביחד – היה ממש כיף".

   

  מרחיבים את הפרלמנטים ומזמינים נערים להשפיע

  יום המנהיגות האחרון כלל גם נערים שאינם משתתפים בפרלמנט הנוער, אשר להם היום היווה הזדמנות להציץ אל פעילות הפרלמנטים ולהתחבר על הנערים.

   

  ניב לוי, בן 17 מטבריה, הצטרף ליום המנהיגות האחרון של מחוז צפון, אחרי שהוזמן אליו על ידי מנהלת מועדון הנוער המקומי. "אודליה, מנהלת מועדון הנוער, הזמינה אותי ליום התנדבות, ושמחתי להצטרף. תפעלתי את התחנה של הכדורגל ביום ספורט שארגנו לילדים במרכז קליטה של עולים חדשים. היו שם ילדים החל מגיל 3".

   

  לוי מציין כי "הפעילות הזו היתה חשובה יותר מכל סוג אחר של התנדבות, כי עבור העולים חשוב מאוד הרושם הראשוני שהם מקבלים על ישראל. חלקם פחות מחודש בארץ, וחשוב לנו לתת להם רושם ראשוני חיובי על המדינה".

   

  לוי אומר כי כעת הוא שוקל בחיוב להצטרף לפרלמנט הנוער של טבריה. "זה נשמע מעניין, הם תורמים לקהילה ודואגים לפעילויות של בני נוער".

   

  בשיתוף משרד הבינוי והשיכון

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שיקום שכונות: הפרלמנטים של בני הנוער"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים