שתף קטע נבחר

מצוקת המשפחות הנזקקות: "נכנסים לחג בלי כלום, במקרר יש רק בקבוק מים"

יובל נפקד מהצבא כדי לעבוד ולעזור למשפחתו לקראת ראש השנה. דולי מבת ים, חולת סרטן בת 46 ואם לשישה, ובצלאל כהן ואשתו - נכים מראשון לציון - תלויים בארגוני סיוע. העמותות ברחבי הארץ נמצאות כעת בשיא המאמץ כדי לאסוף כמה שיותר חבילות מזון למשפחות נזקקות

 

 

 

"אנחנו נכנסים לחג בלי כלום, אין לנו שום דבר, במקרר יש רק בקבוק מים ואנחנו לא יודעים מאיפה להתחיל את החג. ביקשתי שייאשרו לי חופשה מיוחדת כדי לעבוד". יובל (שם בדוי), בן למשפחה בת שמונה נפשות, חזר השבוע לצה"ל לאחר נפקדות של שבועיים, שאותה נאלץ להתחיל כדי לעזור למשפחתו לקראת החג. גם השנה, מאות אלפי משפחות יזדקקו לעזרה של חבילות מזון מעמותות כדי לחגוג כראוי את ראש השנה. 

 

"הכול החל להידרדר לפני כמה שנים, כשהעסק של ההורים שלי לטקסטיל נקלע לקשיים והם פשטו את הרגל, לפני זה היינו אמידים", מספר יובל. "החובות שלנו תפחו בגלל הריביות, ההצמדות והצ'קים שחזרו. אבא חלה כתוצאה מזה, קיבל אירועים מוחיים ונפטר. גם לאימא שלי יש בעיות בריאותיות קשות והיא לא יכולה ללכת. חשבון החשמל גבוה בגלל שהיא חייבת מכשור מיוחד. היא מתפרנסת מאיסוף בקבוקים אבל לאחרונה הקלנועית שלה נגנבה ועכשיו אפילו את זה היא לא יכולה לעשות. היא מקבלת קצבה של 2,200 שקל ואמורה לנהל עם זה בית. יש לה שני בנים חיילים שמשרתים את המדינה.

 

"אני לא זוכר מתי בפעם האחרונה קניתי בגדים", מספר יובל, "רק מגמ"ח יד שנייה ושלישית. שלא לדבר על דברים אחרים שאני אפילו לא מעז לחלום עליהם". בשבועיים בהם נפקד מהצבא ניסה יובל לעזור למשפחתו. "עבדתי בהובלות, במלצרות, בכל מה שהזדמן לי. אבל בסופו של דבר אני לא חושב שכל כך שיניתי את המצב". 

 

יובל. "אימא מתפרנסת מאיסוף בקבוקים אבל לאחרונה הקלנועית שלה נגנבה" ()
יובל. "אימא מתפרנסת מאיסוף בקבוקים אבל לאחרונה הקלנועית שלה נגנבה"

משפחתו של יובל תהיה אחת מ-15 אלף משפחות שיקבלו לקראת ראש השנה סלי מזון מעמותת "חסדי נעמי", בשווי כולל של 7.5 מיליון שקל. העמותה, שקיימת יותר מ-30 שנה, תחלק את הסלים בארבעה מרכזי חלוקה גדולים (בני ברק, ירושלים, תל אביב ובת ים), וב-33 אזורי חלוקה מבאר שבע בדרום ועד עכו ונהריה בצפון. במקביל תפעל עמותת הבת "לב נעמי", שתתמקד בנזקקים חולים, ומתנדביה יגיעו ישירות לבתיהם ויביאו להם את הסל.

 

הסל של "חסדי נעמי" יכלול שמן, מיץ ענבים, קמח, סוכר, זיתים, מלפפון חמוץ, רסק עגבניות, אפונה, תירס, אננס בקופסא, ממרח שוקולד, אורז, טונה, תמרים, עוגת דבש, דבש, קורנפלקס, חטיפי פופסים וחלק מהנתמכים יקבלו גם עופות.

 

"הם גם אוזן קשבת, נרתמים להכל"

דולי מבת ים, חולת סרטן בת 46 ואימא לשישה ילדים, נעזרת בעמותה כבר כ-20 שנה. היא מספרת כי בזכותה היא החלה לציין את החגים: "לפני הסיוע שלהם לא חגגתי שנים, אבל עכשיו אני מקבלת עד הבית ארגזים עם בשר, יין, פירות, ירקות, תלושי מזון. הם עוזרים מכל הלב, לא רק בחגים, גם באירועים כמו ברית מילה או עלייה לתורה. הם גם אוזן קשבת, נרתמים להכל. יש דברים שהם לא חייבים לעשות והם עושים. כשאני מאושפזת הם דואגים שהילדים שלי יהיו במסגרות. הם אפילו עוזרים לשלושת הבנים החיילים שלי. אני רוצה לומר לאלה שתורמים – הכסף שלכם הולך למקום הנכון".


דולי. "לפני הסיוע שלהם לא חגגתי שנים" ()
דולי. "לפני הסיוע שלהם לא חגגתי שנים"

סוניה פרחי היא ניצולת שואה בת 83 שסובלת מפרקינסון ולאחרונה החלימה מסרטן בקיבה. סוניה גרה ביפו עם בתה בת ה-63 שלפני כשנה התאלמנה, וגם היא חולה ומרותקת לכיסא גלגלים. במשך כ-20 שנה היא עבדה בקופת חולים וכעת היא זכאית לפנסיה זעומה, חיה בעיקר מקצבאות ומממנת את עצמה ואת בתה, שחיות ביחד מכיוון שאינן עומדות בעלויות השכירות בנפרד. סוניה אומרת כי עלות התרופות בלבד היא יותר מ-800 שקל בחודש, עלות שכר הדירה היא 3,400 שקל, והיא מצליחה לשרוד בקושי.

 

סוניה תקבל בחג סיוע מארגון "לתת", שמעניקה לה בכל שבוע ארגז מזון ושולחת אליה מתנדב שמארח לה חברה, בודק לשלומה והאם היא זקוקה לעזרה דחופה. סוניה אומרת כי למתנדב שמגיע אליה יש משמעות רבה עבורה והיא מאושרת כשהוא מגיע. "אני מודה להם", היא אומרת. "בערב החג לוקחים אותי לארוחה חגיגית עם זמרת, מדברים איתנו. גם סל המזון עוזר לי".

 

סוניה אמנם אסירת תודה על העזרה שהיא מקבלת מהעמותה, אך יש לה תחושות קשות כלפי המדינה. "3,000 שקל מהביטוח הלאומי לא מספיקים לשכר דירה. לכל מי שאין בית משלו אין סיכוי להתקיים ולא להיזרק לרחוב", היא אומרת.

 

9,000 מתנדבים ב-195 סניפים

"לתת" משמש ארגון גג ובנק מזון ארצי ומקיימת שותפות עם 180 עמותות וארגונים מקומיים, הפועלים ב-105 יישובים בפריסה ארצית ומסייעים לכ-60 אלף משפחות. לקראת ראש השנה וחגי תשרי, 9,000 מתנדבים משתתפים במבצע ארצי לאיסוף מזון שמתקיים ב-195 סניפי רשתות "שופרסל" ונערכות ארוחות חג ואירועים חברתיים לניצולי שואה נזקקים בכל הארץ. כמו כן, אלפי מתנדבים נוספים מעשרות חברות עסקיות וארגונים אורזים יחד עשרות אלפי חבילות מזון, שיחולקו באמצעות המערך הלוגיסטי של "לתת" והעמותות השותפות.

יו"ר חסדי נעמי הרב יוסף כהן במחסני העמותה, השבוע ()
יו"ר חסדי נעמי הרב יוסף כהן במחסני העמותה, השבוע

מארגנים תרומות למשפחות נזקקות ()
מארגנים תרומות למשפחות נזקקות

סלי המזון שמחלקת "לתת" כוללים שתי חבילות אורז, שתי חבילות פסטה, חבילת קטניות, שני בקבוקי שמן קנולה, רסק עגבניות, ממרח שוקולד וחלבה, שתי חבילות טחינה גולמית, שימורי טונה, שימורי תירס, דובשניות/עוגת דבש, דבש, יין/ תירוש, שתי חבילות קוסקוס ועוף קפוא. לחבילת מוצרי הבסיס היבשים מצטרפת קשת רחבה של מוצרים מקוררים ומוצרים נוספים מהצלת מזון. 

 

"בפתח השנה החדשה יש בישראל 243 אלף משפחות הסובלות מאי ביטחון תזונתי חמור, שמתמודדות יום יום במלחמת ההישרדות של החיים ללא יכולת לדאוג למזון הבסיסי הדרוש לקיום מאוזן ותקין לבני המשפחה", אומר ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון "לתת". "על אף ששיעורי העוני בישראל הם מהגבוהים במדינות ה-OECD, לא הוצב יעד ולא גובשה תוכנית לאומית לצמצום העוני והפערים החברתיים. אין אפילו שקל אחד בתקציב המדינה לטיפול בבעיית אי הביטחון התזונתי.

 

"מצב זה ממחיש סדר עדיפות לקוי של ממשלת ישראל ושל שר הרווחה ומשאיר את הנטל על כתפי החברה האזרחית והציבור הרחב, שמוכיחים פעם אחר פעם שערבות הדדית היא ערך אותנטי בחברה הישראלית", הוסיף וינטרוב. "בחג הזה אנו פונים לציבור הרחב לתת ארוחה במתנה. במקום לקנות מתנה לחג שאף אחד לא צריך, פשוט לתרום ארוחה למי שצריך אותה באמת".

 

מנכ"ל ארגון לתת ערן וינטרוב בעת אריזת מזון לנזקקים  ()
מנכ"ל ארגון לתת ערן וינטרוב בעת אריזת מזון לנזקקים


מתנדבים אורזים מזון במחסני ארגון לתת ()
מתנדבים אורזים מזון במחסני ארגון לתת

בצלאל כהן, נכה בן 68, גר עם אשתו, גם היא נכה, בראשון לציון. בחג הקרוב הוא ייעזר בעמותת "פתחון לב". בצלאל מספר: "אנחנו מתקיימים מקצבאות הנכות של שנינו, בערך 4,500 שקל בסך הכל. בדרך כלל אין לנו כסף לאוכל, רק מה שאנחנו מקבלים מהעמותה. לחגים אנחנו מקבלים תפריט מיוחד, חגיגי יותר, וזה נותן הרגשה טובה, הרגשה של חג פחות או יותר. לצערי, המדינה לא מבינה שאנחנו לא יכולים לחיות מהקצבאות".

 

ארגון "פתחון לב" מסייע מדי חודש ל-6,000 משפחות נזקקות בסלי מזון, ביגוד והנעלה, צעצועים, מוצרי חשמל, כלי בית, שירותי מספרה וסיוע משפטי ורפואי. לקראת ראש השנה יכפיל הארגון את היקף הסיוע ויחלק במרכזי הסיוע ברחבי הארץ סלי מזון ל-13 אלף משפחות נזקקות. סלי המזון לחג, שעלותם כ-380 שקל למשפחה, יכילו בין היתר יין, תפוחים ורימונים, דבש, בשר ודגים.

 

חלוקת מזון בעמותת פתחון לב. ארכיון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
חלוקת מזון בעמותת פתחון לב. ארכיון(צילום: עידו ארז)

הסלים יחולקו בשני מרתונים שיתקיימו ביום שלישי הקרוב. בנוסף יבוצעו חלוקות מצומצמות שחלקן יגיעו עד הבית, במקרים בהם מי שנזקק לסיוע לא יכול להגיע למקום החלוקה. הסיוע יבוצע על ידי 710 מתנדבים שישקיעו 4,260 שעות במהלך מרתון שבוע ההכנה לחלוקת סלי המזון, ששווים הכולל הוא 4,94 מיליון שקל.

 

ניסים ציוני, מייסד ומנכ"ל ארגון פתחון לב: "תודה למאות המתנדבים של העמותה שעומלים קשה בשבועיים האחרונים כדי להצליח לסייע בסל מזון למשפחה נוספת וכדי להעשיר את סל המזון בעוד מוצר. כל הפעילות של פתחון לב נעשית בזכות רוחב הלב של הציבור, שאנחנו מוציאים לפועל את רצונו".

 

גם בארגון "לקט ישראל", שמספק מזון מבושל וירקות ופירות שמקורם בהצלת מזון, נערכים לראש השנה. בימים אלו נארזות במרכז הלוגיסטי של "לקט ישראל" החבילות לקראת ראש השנה, שיועברו במסגרת המיזם של משרד הרווחה שהחל בפברואר האחרון לכ-10,800 משפחות הסובלות מאי ביטחון תזונתי חמור. החבילות יכללו בצל, תפו"א, בטטה, מלון, חציל, תפוח, סלק ואגס. בנוסף, בחבילות נכלל גם מזון יבש, המסופק על ידי עמותת אש"ל ירושלים, השותפה אף היא במיזם. בין המוצרים היבשים ניתן למצוא קטניות מסוגים שונים, טונה, בורגול ועוד.

 

לתרומות והתנדבות:

"לתת" - חייגו 6833* או באתר www.latet.org.il

"פתחון לב" - 5068* או באתר www.pitchonlev.org.il

"חסדי נעמי" - 4945* או באתר  www.naomi.org.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא יודעים מאיפה להתחיל את החג"
מומלצים