שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  שלד "הלוחם הוויקינגי הבכיר" - של אישה
  הארכיאולוגים שחשפו לראשונה את השלד ב-1880 גילו לצדה גם חרב, גרזן, חנית, חצים חודרי-שריון, סכין קרב, שני מגנים ואפילו שני סוסים - השייכים לחייל בדרגה גבוהה ביותר. רק עכשיו גילו בדיקות DNA כי מדובר בלוחמת ולא בלוחם

   

  נקברה עם כלי נשק וסוסים (צילום: מתוך המחקר) (צילום: מתוך המחקר)
  נקברה עם כלי נשק וסוסים(צילום: מתוך המחקר)

   

  מדענים משבדיה חשפו לאחרונה כי גופת ויקינג מהמאה ה-10, שנמצאה במדינה לפני יותר מ-130 שנה עם שלל כלי נשק, היא למעשה לוחמת ולא לוחם כפי שהעריכו עד כה. החוקרים מאוניברסיטת שטוקהולם ערכו ניתוח DNA על השרידים שנמצאו, ומלבד העובדה שגילו כי מדובר באישה ולא בגבר, הם גם קבעו כי מדובר בלוחמת הוויקינגית בדרגה הגבוהה שנמצאה עד כה.

   

  ב"אינדיפנדנט" הבריטי הסבירו כי חרף אינדידקציות מוקדמות לכך שאולי מדובר באישה, מדענים העריכו במשך שנים כי השלד שאותר בשנת 1880 בעיירה השבדית בירקה הוא של גבר. הם הגיעו למסקנה הזו בעיקר בגלל החפצים שנקברו יחד עם הגופה.

   

  טריילר של הסדרה ויקינגים

  טריילר של הסדרה ויקינגים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הארכיאולוגים שחשפו לראשונה את הגופה גילו לצדה גם חרב, גרזן, חנית, חצים חודרי-שריון, סכין קרב, שני מגנים ואפילו שני סוסים - וכל זה מעיד שמדובר לא בסתם לוחם זוטר, אלא בחייל בדרגה גבוהה ביותר. כלי משחק שנמצאו גם הם בקבר מעידים על כך כי לאדם הקבור בו היה "ידע בטקטיקה ובאסטרטגיה", כך לפי המדענים.

   

  מסיבה זו, ומכיוון שעד כה לא נמצאה לוחמת בדרגה כה גבוהה, הניחו מרבית החוקרים כי מדובר בגבר. גם כאשר ניתוחים ראשוניים הראו כי ככל הנראה מדובר באישה, חוקרים רבים טענו כי החפצים שנקברו לצדה היו שייכים למישהו אחר.

   

  היו גם לוחמות. מתוך הסדרה ויקינגים (yes) (yes)
  היו גם לוחמות. מתוך הסדרה ויקינגים(yes)

   

  "סוג כזה של הנמקה מפחית מעצמאותה ופעולותיה של האישה שנקברה", טענו החוקרים במחקרם החדש. "אם מי שקבור הוא זכר, אז הנשק בקבר לא סתם היה שייך לו אלא גם העיד על הסטטוס שלו כלוחם. אבל אם מדובר בנקבה - אז יש ספקות". כדי לרמוס את אותם ספקות, החוקרים השבדים לקחו דגימת DNA מהזרוע ומשן של השלד. הדגימות חשפו כי אין כרומוזום Y, וכי מסיבה זו מדובר בנקבה. החוקרים ציינו במחקרם גם כי עצמות השלד היו "רזות ודקות", תיאור שמתאים יותר למבנה נשי מאשר גברי.

   

  הקבר התגלה כאמור במאה ה-19 בעיר בירקה, שכיום ממוקמת כ-30 קילומטרים מהבירה שטוקהולם, אך אי שם בעבר הייתה מעוז חשוב ביותר, בעיקר של סחר, עבור הוויקינגים. לפי הערכות יש במקום כ-3,000 קברי וויקינגים.

   

  לפי החוקרים, "הממצאים החדשים מספקים הבנה חדשה של החברה הוויקינגית, של המבנה החברתי וגם של הנורמות בעידן הוויקינגים. תגלית הקבר של הלוחמת בדרגה הגבוהה ביותר שנמצאה עד כה מראה כי נשים היו שותפות מלאות גם בתחומים שלרוב נשלטים על ידי גברים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מתוך המחקר
  שלד הלוחמת
  צילום: מתוך המחקר
  yes
  היו גם לוחמות. מתוך הסדרה ויקינגים
  yes
  מומלצים