שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האוניברסיטה המשולבת: חוגגים תואר כמו כולם
  האוניברסיטה המשולבת שמאפשרת לבעלי מוגבלויות ללמוד לימודים אקדמיים ערכה טקס סיום 17, שבו הוענקו תעודות למאות בוגרים. "הפכתי בן אדם אחר מבחינה חברתית", סיימה אחת הבוגרות

   

  אחת המסיימות, עדי אורלב עם המנהל בני הוזמי ()
  אחת המסיימות, עדי אורלב עם המנהל בני הוזמי

   

  האוניברסיטה המשולבת, שלוחה של החטיבה האקדמית של בית איזי שפירא, מפעילה תכניות מותאמות ללימודים אקדמיים עבור אנשים עם לקויות למידה והסתגלות ולומדים מידי שנה מאות סטודנטים עם לקויות ומוגבלויות שונות, ערכה אתמול (יום ד') את טקס הסיום בפעם ה-17. בשנת הלימודים האחרונה (תשע"ז), למדו בה 350 סטודנטים ב-26 תכניות לימודים שונות במוסדות האקדמיים בכל רחבי הארץ

   

  האוניברסיטה המשולבת עובדת בשיתוף אוניברסיטאות ומכללות מרחבי הארץ, ובהן תל אביב, העברית, בר אילן, מכללת לוינסקי ועוד. מטרתה היא לספק השכלה לאנשים שלרוב לא מצליחים לעמוד בתנאי הסף של המוסדות האקדמיים. הם לומדים מגוון רחב של קורסים כמו מבוא לפסיכולוגיה, אנטומיה, ביולוגיה, מבוא לרפואה, קורס "האומנות לחיות", שמלמד על זוגיות והתנהלות בתוך מערכת יחסים, ועוד. עד כה למדו בה 1,590 סטודנטים.

   

  מה שהופך את האוניברסיטה המשולבת לייחודית הוא היכולת לפתח תוכניות לימוד מונגשות ומותאמות קוגניטיבית, כך שסטודנטים עם לקויות למידה מורכבות ימצאו את מקומם. התכנים האקדמיים המותאמים שמים דגש על פיתוח זהות של מסוגלות ויכולות, זאת באמצעות מתכונת למידה המתייחסת לשלושה ממדים בו זמנית: הוספת ידע, עיבוד רגשי בקבוצה ו"גזירת" כלים מעשיים.

   

  יאנה, אחת הסטודנטיות שלמה את הקורס מבוא לפסיכולוגיה התפתחותית אמרה ל-ynet: "זה עזר לי מבחינה חברתית, הכרתי חברים ועם חלקם אני עד היום בקשר. הלימודים מאוד תרמו לי מבחינה אישית, רכשתי המון ידע ולמדתי דברים חדשים שתרמו לי ברמה האישית. אני מרגישה בן אדם שונה, בן אדם אחר, שיודע מה הוא רוצה ומה פחות או יותר מגיע לו".

   

  ד"ר בני הוזמי, מנהל אקדמי בית איזי שפירא ומנהל האוניברסיטה המשולבת, אמר כי קורס הליבה של האוניברסיטה המשולבת "האמנות לחיות", מטרתו לשים בקדמת הבמה את היכולות והכוחות. "מהקורס צומחת ומתחזקת האהבה העצמית, ומשם היכולת לאהוב את האחר, להגדיר ייעוד ומשמעות קיומית. ההבנה של היחיד כי הינו בעל יכולות מעצימה אותו להיפתח, להשתתף במרחב החברתי וליצור קשרים בינאישיים משמעותיים", אמר הוזמי. "מהותו של הקורס הזה כמו גם תכניו, עומדים בבסיס ההכרה שמוגבלות איננה ה"בעיה" של האדם עצמו, אלא היא ברובה תוצר של הבניה חברתית ומידת הנכונות של החברה להסיר מכשולים בפני הפרטים בה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים