שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חיילים חרדים מאוכזבים: "אי אפשר לגייס בכוח"
  חרדים שהתגייסו טוענים כי ביטול החוק שמסדיר את הפטור לתלמידי ישיבות יעצור את העלייה באחוז המתגייסים. "מתחשבים בי ואני מרגיש שליחות, אבל כשיוצרים רעש זה גורם לקונפליקטים", אמר ל-ynet קצין חרדי המשרת בגלילות. צביקה שכבר השתחרר: "בג"ץ יצר אנטגוניזם"

   

  הערב: ליברמן מתייחס לביטול חוק הגיוס    (צילום: אלי מנדלבאום)

  הערב: ליברמן מתייחס לביטול חוק הגיוס    (צילום: אלי מנדלבאום)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  חיילים חרדים הביעו את אכזבתם מההחלטה של בג"ץ לבטל את חוק הגיוס, שמסדיר פטור לתלמידי ישיבות משירות צבאי. קצין חרדי שמשרת במחנה גלילות אמר כי ביטול החוק יוביל לירידה באחוז המתגייסים החרדים, שלטענתו עלה בצורה משמעותית.

   

  "החרדים שוב מרגישים שמתעסקים איתם ומתנכלים אליהם", אמר הקצין ל-ynet. "הייתה מגמה טובה ועכשיו בג"ץ עוצר את זה - וחבל. השירות שלי משמעותי ואני מרגיש שמתחשבים בי. אני מרגיש שליחות במה שאני עושה, ובחורים מסתכלים עליי בהערצה. כשיוצרים מסביב רעש זה גורם לקונפליקטים".

  חרדים בבקו"ם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  חרדים בבקו"ם(צילום: מוטי קמחי)

  "צריך להוביל לגיוס חרדים בצורה חכמה, בלי לכפות אלא מתוך חינוך. יש חרדים שרוצים לתרום למדינה גם בשירות צבאי וגם בתרומה בשירותי ההצלה האזרחיים, אבל צריך להבין שבחורים צריכים ללמוד תורה. צריך לגרום למי שלא באמת לומד להרגיש שהצבא זה המקום בשבילו", הוסיף הקצין.

   

  צביקה גרוניך, עורך תוכניות ברדיו "קול חי" ששירת בדובר צה"ל, אמר כי "החרדים במילא לא אוהבים את בג"ץ, והם רואים בו גוף שמתנכל אליהם, כך שזה מאגד את החרדים ויוצר אנטגוניזם. אני עדיין מאמין שלמי שלומד תורה יש יותר זכויות ממני".

   

  גרוניך ציין כי אסור לכפות על החרדים להתגייס וכי הדבר חייב להיעשות בהסכמה: "צריך לתת לאנשים את האפשרות לבחור בין ללמוד בישיבה לבין ללכת לצבא. היום חרדים מבינים שאם הם ירצו בעתיד להגיע לשוק העבודה הם חייבים להתגייס. אני לא רואה שום סיכוי שאוטובוסים יכנסו לבני ברק וירושלים ויעמיסו בני ישיבות לבקו"ם".

  צביקה גרוניך ()
  צביקה גרוניך
    

  גרוניך התגייס בתקופה שגיוס החרדים רק התחיל, ולדבריו מאז מנסה הצבא ללכת לקראת החרדים בתנאי השירות. "לא שירתתי עם בנות וכשהסברתי להם מה הדרישות שלי מבחינת ההלכה הלכו לקראתי. עם זאת, בתקופה האחרונה יש חריגות כמו בתקנים ותנאי שירות כדוגמת גידול זקן וכדומה, עדיין הצבא צריך לבצע את ההתאמות הנדרשות".

   

  משה פריגן, מרצה באקדמיה וראש מדור שילוב חרדים לשעבר בחיל האוויר, אמר על ביטול חוק הגיוס: "אי אפשר לגייס אנשים בכוח ואי אפשר להעמיד את הדמוקרטיה במבחן על 70 אלף סרבני מצפון. לחוק החדש של שילוב החרדים לא נתנו זמן ואף אחד לא העמיד אותו במבחן. יכול להיות שזה חוק מעולה. אני לא מצליח להבין למה ביטלו אותו".

   

  "אי אפשר לטפל בבעיה של 70 שנה במכה אחת", מדגיש פריגן. "מערכת המשפט משחררת כל פעם בשם ערכים דמוקרטים את הגורמים שמנסים להפריע לתהליך גיוס החרדים, אלו שמציקים להם ומנסים לפגוע בפרנסתם. יש אירועים רבים של אלימות מילולית ופיזית. ההנהגה החרדית לא יכולה להסכים לגיוס חרדים, והם ניצחו. הם מבינים שהאתגרים הביטחוניים לא נעלים ומצד שני הם לא יכולים לאשר את זה בריש גלי".

   

  "אפשר לתת לבחורים לעשות טירונות מקוצרת בתקופה של בין הזמנים ושיעשו מילואים או דברים מנהלתיים כדי להתחיל להניע את תהליך הגיוס בהסכמה ובצורה חכמה. צריכים לתגמל חרדים שכן משרתים, ולהבין שקצין חרדי עושה שינוי בכל הקהילה שלו, אין חרדים בתפקידי מפתח בצבא. צריך לעשות העדפה מתקנת של חרדים".


  פורסם לראשונה 13/09/2017 22:17

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חיילים חרדים מאוכזבים: "אי אפשר לגייס בכוח""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים