שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חולת סרטן בדירת 11 מ"ר עם מקקים ופשפשים
  היא עברה עם בתה קליטה טראומטית בארץ, שני עסקיה הסתיימו בפשיטת רגל ובהמשך נחתה עליה מכה נוספת לאחר שחלתה בסרטן השד. ואם לא די בכך, משרד הקליטה שיכן אותה בדירה זעירה ומעופשת. בקשתה לדיור חלופי טרם נענתה בחיוב: "אני מרגישה בלילה מקקים הולכים עליי"

   

  הדירה של ג' ()
  הדירה של ג'

  בשנת 2002, אחרי שאיבדה את בעלה בארגנטינה, התלבטה ג' אם להעתיק את מגוריה לקנדה, שם תוכל להמשיך ולעסוק במקצועה כמרצה ומטפלת בפסיכולוגיה קלינית וחינוכית וכמרצה לפילוסופיה, כפי שעשתה כל חייה הבוגרים באוניברסיטת בואנוס איירס לצד מכללות נוספות. לבסוף, ג' שוכנעה על ידי אנשי הסוכנות היהודית בבירה הארגנטינית לעשות עלייה לישראל יחד עם בתה היחידה.

   

  השתיים הגיעו לישראל עוד באותה השנה, והושמו במרכז קליטה בנהריה. שם, מתארות השתיים בדמעות, עברו חוויית קליטה טראומטית וסדיסטית, ששיאה היה זריקת הכלב שגידלו אל מותו בידי דיירים נוספים במרכז, מהקומה הרביעית לנגד עיניה של מ' שהייתה רק בת 9. ריח השתן במסדרון, ההזנחה והאלימות שחוו השתיים בנהריה, הביאו להחלטתן לצאת משם עוד בטרם ציינו חצי שנה בישראל ועוד בטרם סיימה ג' את לימודיה באולפן לשפה העברית.

  "אני מוותרת על תרופות" ()
  "אני מוותרת על תרופות"

  ג' ניסתה לבנות חיים חדשים בישראל ואף הקימה קליניקה טיפולית במרכז הארץ, לצד משפחתון לילדים. שני העסקים לא צלחו והובילו אותה לפשיטת רגל. למרבה הצער, בשורה קשה נוספת נחתה על שתיהן בשנת 2008 - ג' לקתה בסרטן השד, שהוגדר על ידי רופאיה כמסוכן ודורש כריתה מיידית של רקמת השד וטיפולים אינטנסיביים. בתה של ג' נאלצת לסעוד את אמה עד היום, ובשל עבודתה הייחודית במרכז הארץ, אין לשתיים אפשרות לעבור אל מקומות מרוחקים בצפון ובדרום.

   

  כיום מתגוררת ג' בדירה של משרד הקליטה בבני ברק, שגודלה 11 מ"ר, והיא מוצפת במכת מקקים ופשפשים. על הדירה הזו היא משלמת מדי חודש 800 שקל לפני הוצאות חשמל, מתוך 2,500 השקלים שאותם היא מקבלת מקצבת הנכות שלה. "אני מוותרת על תרופות", היא אומרת. בעל הבניין שממנו שוכר משרד הקליטה את הדירות, טען בפניה כי ערך בדיקת מומחה ולא מצא בעיה כלשהי. מומחה מטעמה של ג' דווקא טוען אחרת. ג' מספרת כי כל גופה מכוסה עקיצות פשפשים וכי בלילות היא מרגישה את מקקים מהלכים על גופה.

  המזגן בדירה מטפטף ואין מי שיגיע לתקנו ()
  המזגן בדירה מטפטף ואין מי שיגיע לתקנו

  בדירה אין מטבח. מתחם בישול מרכזי משמש את כל 20 הדירות בקומה שבה היא מתגוררת. מצב הבניין אינו טוב, וריח צחנה עולה מהמסדרון. המזגן בדירתה מטפטף ואין מי שמגיע לתקנו, מצב הדירה גרוע מאוד והיא חשוכה וצפופה.

   

  ג' ובתה פנו כמה פעמים אל משרד הקליטה בבקשה לקבל מקום מגורים חדש לאם חולת הסרטן, אך הן לא מקבלות מענה מהמשרד כבר תקופה ארוכה.

   

  ממשרד העלייה והקליטה נמסר בתגובה: "הנושא נמצא בטיפול המשרד משך התקופה האחרונה, והטיפול טרם הסתיים. הטיפול בה מתבצע בהתחשב בנסיבותיה המיוחדות אותם אנו מנועים מלפרט, בשל צנעת הפרט".

   

  לתרומות ועזרה לג' ולמ', ניתן ליצור קשר ישיר במייל: catava.donate@gmail.com


  פורסם לראשונה 14/09/2017 13:22

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חולת סרטן בדירת 11 מ"ר עם מקקים ופשפשים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים