שתף קטע נבחר

נתניהו באמריקה הלטינית: "מלחמה בטרור - אינטרס של כל המדינות"

ראש הממשלה חתם שורה של הסכמים עם קולומביה וארגנטינה ונחת הלילה במקסיקו. בישראל מתכוונים להעמיק את הקשר הכלכלי עם מדינות הברית הפסיפית, שנחשבת לכלכלה השמינית בעולם

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך במסעו באמריקה הלטינית ולפנות בוקר (יום ד') נחת במקסיקו, שם יהיה אורחו על הנשיא אנריקה פנייה נייטו. נתניהו ביקר קודם לכן בקולומביה, שם נחתמו מזכר הבנות בתחום המדע והסכם תיירות. נתניהו יטוס לאחר מכן לניו יורק, שם יפגוש את הנשיא דונלד טראמפ וביום שלישי ינאם באו"ם.

 

נתניהו מגיע למקסיקו אחרי מיני-משבר בין המדינות, לאחר שראש הממשלה הביע תמיכה בהקמת החומה שביקש טראמפ לבנות בין המדינות. "אני בניתי חומה לאורך גבולה הדרומי של ישראל, והיא עצרה את כל ההסתננות הלא-חוקית. הצלחה גדולה. רעיון גדול", צייץ נתניהו, ועורר זעם רב במקסיקו, הן בציבור והן בקרב הממשל. בעקבות כך, השגריר במקסיקו יוני פלד זומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ במקסיקו סיטי. נתניהו פרסם הבהרה לדברים אך היא לא סיפקה איש. רק לאחר שיחת התנצלות בין הנשיא ריבלין לנשיא פנייה נייטו הסתיים המשבר.

 

נתניהו עם נשיא קולומביה, חואן מנואל סנטוס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו עם נשיא קולומביה, חואן מנואל סנטוס(צילום: EPA)

במפגש עם הקהילה היהודית בארגנטינה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
במפגש עם הקהילה היהודית בארגנטינה(צילום: EPA)

אתמול ביקר נתניהו בקולומביה, שם התקבל יחד עם רעייתו בארמון הנשיאות בבוגוטה על ידי הנשיא חואן מנואל סנטוס. ראש הממשלה והנשיא נפגשו תחילה בארבע עיניים ולאחר מכן התקיימה פגישה מורחבת בהשתתפות שרי החוץ, ההגנה והחקלאות. בפגישה דנו הצדדים בהעמקת שיתופי הפעולה בתחומי טכנולוגיות חקלאות ומים, חדשנות, הגנת סייבר ותחומים נוספים. ישראל משמשת כמשקיפה בברית הפסיפית, שכוללת את מדינות קולומביה, מקסיקו, פרו וצ'ילה - ארגון כלכלי שמהווה את הכלכלה השמינית בגודלה בעולם, ובישראל מתכוונים להעמיק את שיתוף הפעולה הכלכלי עם המדינות.

 

קודם לכן ביקר נתניהו בארגנטינה, ונפגש עם הנשיא מאוריסיו מאקרי, ועם נשיא פרגוואי הוראסיו קארטס שהגיע במיוחד לטובת הפגישה. בין ישראל לארגנטינה נחתמו שורה של הסכמים, ובהם הסכם בטחון פנים שמטרתו להעמיק ולהדק את שיתוף הפעולה בין המשטרה והרשויות של שני הצדדים במניעה ובגילוי של עבירות פליליות ובזיהוי מבצעיהן, בעיקר באמצעות חילופין של מידע אסטרטגי, הסכם ביטוח סוציאלי, הסכם מכס והצהרה על אודות מסמכים ארכיוניים.

 

"הקהילה היהודית פה עברה שני אירועים טראומתיים, הפיגועים בשגרירות הישראלית ואז בבניין אמי"א בבואנוס איירס, והיא יצאה מהם חזקה מבעבר", אמר נתניהו. "אני מעריך, אדוני הנשיא, את מחויבותך, את היושרה שבנחישותך לגלות מה קרה. אנו יודעים שאיראן וחיזבאללה יזמו את הפיגועים הללו, ואני יכול לומר שהטרור האיראני לא פסק מאז. יש להם מכונת טרור שמקיפה את העולם כולו. באמצעות בן חסותם חיזבאללה הם מפעילים תאי טרור על פני יבשות רבות, לרבות באמריקה הלטינית. והצורך להילחם בטרור, בין מצדה של איראן ובין מצדו של דאעש, הוא כעת אינטרס של כל המדינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו ונשיא קולומביה
צילום: AFP
מומלצים