שתף קטע נבחר

שנה למותו של שמעון פרס: "הדרך שסללת תהיה איתנו לדורי דורות"

בחלקת גדולי האומה בהר הרצל נערך טקס האזכרה הממלכתי במלאת שנה לפטירתו של נשיא המדינה וראש הממשלה לשעבר. הבן חמי: "האמנת שהמלחמה על השלום היא המלחמה החשובה ביותר"

 

 

שנה למותו. טקס האזכרה הממלכתי לזכרו של נשיא המדינה וראש הממשלה לשעבר, שמעון פרס, נערך הבוקר (יום ה') בחלקת גדולי האומה בהר הרצל. "בתוך יערות עבותים של מחשבות שהתקבעו, היית תמיד מי שמחפש דרך חדשה", אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין בנאומו. "במקומות בהם כבדו הרגליים מרוב חיפושים והלב כבר עמד להיאטם, היית הנער הנצחי שרגליו קלות ולבו פתוח והוא מחפש ומוצא וממציא דרכים חדשות, זוויות אחרות, פריצות דרך".

 

הנשיא ריבלין והשרים ארדן ואלקין באזכרה הממכלתית (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
הנשיא ריבלין והשרים ארדן ואלקין באזכרה הממכלתית(צילום: עמית שאבי)

באירוע הממלכתי משתתפים ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, הנרי קיסינג'ר, השרים גלעד ארדן וזאב אלקין, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי, הרטמכ"ל גדי איזנקוט, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, ח"כ נאווה בוקר ושופט ביהמ"ש העליון חנן מלצר. עוד השתתפו: ילדי בתי הספר שנקראו השנה ע"ש שמעון פרס מכפר סבא, נצרת עילית וראש העין, וכן אורחים רמי דרג, משפחה וחברים.

 

"שמעון יקירי, שנה חלפה מאז עמדנו כאן, ברגע ישראלי נדיר, והבטחנו לזכור. לזכור את האחריות הכבדה המוטלת עלינו לשמור על ביטחון ישראל. לזכור את מה שלימדת אותנו, שהעולם, גם זה שסביבנו, יכול להיות ידיד ולא רק טורף. לזכור כי ביטחון ושלום הם שני הצדדים של אותה המטבע ממש", אמר ריבלין בנאומו.

 

טוני בלייר והנרי קיסינג'ר (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
טוני בלייר והנרי קיסינג'ר(צילום: עמית שאבי)

"משימת הקודש אותה הטיל עלייך סבך הרב צבי יהודה מלצר זכר צדיק לברכה, כשאמר 'תהיה יהודי', הפכה עבורך לאתגר חלוצי וציוני, לשאיפה לאומית. חייך הבוגרים הוקדשו למדינת ישראל, למען העם היהודי, בישראל ובתפוצות, עליו ביקשת לשמור".

 

"היית מנהיג מרחיק ראות. כבר מרגע הקמת מדינת ישראל, הבנת בחושיך החדים כי עלינו להיות מוכנים לנורא מכל. בעוד מדינת ישראל מתמודדת עם גלי עלייה שהכפילו את אוכלוסייתה, נאבקת בכלכלה מקרטעת ובשנות צנע, אתה כבר חזית את הנולד. אין ישראלי שלא חב לך על תרומתך לביטחון הלאומי ומעל לכל על הקמת קריית המחקר בדימונה, הקריה הנושאת את שמך. ומעולם לא זכית באור מן ההפקר. על כל תפקיד, על כל משרה היה עליך להיאבק".

 

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

"הותרת לנו עוד הרבה לעשות, אבל הדרך שסללת, החלום שטווית ויותר מכל, השאיפה הנחישות והאמונה שלך יהיו עם העם הזה לדורי דורות. ואתה תמשיך להיות מליץ יושר על כולנו, על כל עם ישראל", סיכם ריבלין.

 

"אבא נאבק על דרך וחלום"

חמי פרס, בנו של שמעון, אמר בנאומו: "שנה חלפה ואתה חסר לנו יותר מתמיד. אבא נאבק על דרך ועל חלום. נדרש אומץ לחלום, אבל להגשים את החלום דורש אומץ גדול עוד יותר. המלחמה על השלום היא המלחמה החשובה ביותר - כך הוא האמין. אבא רצה להניח את העולם הישן, של סכסוך וכוח, מאחוריו".

 

"אני מבקש בשם קולו של אבי, בשם הספר האחרון שכתב - לא להפסיק להעז, לחלום, מפניי שזה הדבר הטוב ביותר שיקרה למדינת ישראל. בסוף, כשנגשים את החלום, נהיה מאוחדים ונודה על כך".

 

ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, הביע את געגועיו לפרס: "הוא היה הגאון המשוגע שידע לדבר אנגלית יותר טובה מהאנגלים, לקחת את האתגרים הפיננסיים והפוליטיים המורכבים. הוא היה איש של פעולה. שמעון היה נחוש להגן על מדינתו. עבורו זה היה צעד אחד כלפי מטרתו האולטימטיבית: שלום בין ישראל לשכנותיה. הפטריוטיות שלו לא הייתה זקוקה לאויב או לכיבוש, אלא לתקווה".

 

 

עוד הוסיף בלייר: "התבקשתי לתאר את שמעון בשלוש מילים: רחום, אמיץ ויצירתי, אך מעל הכל הוא היה רחום. הוא תמיד יהיה במחשבותיי ויהווה השראה לליבי". את דבריו סיים בלייר בעברית: "יהי זכרו ברוך, תודה שמעון".

 

אירועי השנה לזכרו של שמעון פרס ז"ל נפתחו אתמול במרכז פרס לשלום ולחדשנות ביפו. מנהיגים וראשי חברות הגיעו בכדי להמשיך את מורשתו ואת פרויקט הדגל שהשאיר לפני פטירתו. נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין פתח את אירועי הזיכרון ביום בנאום מרכזי בכנס מנהיגות וחדשנות לזכרו של פרס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים