שתף קטע נבחר

זירת הקניות
המחבלים נקברו בחשאי, משפחות שכולות זועמות: "בית קברות לחיות אדם"
אתמול חשפה המדינה בבג"ץ כי קברה מחבלים מגל הטרור בבית קברות לחללי אויב, בהם רוצחה של הלל אריאל בת ה-13 לפני שנה. "זה מביש", הגיבה היום אמה של הנערה, שלמדה אתמול לראשונה על הדברים. "מחבלים לא ראויים לזה, אם היו יודעים שגופות לא מכובדות אפשר היה להפחית הטרור"

 

 

רינה אריאל בראיון לאולפן ynet

רינה אריאל בראיון לאולפן ynet

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

 

המדינה חשפה אתמול בבג"ץ כי היא קברה בחשאיות בחודשים האחרונים ארבע גופות של מחבלים בבית הקברות לחללי אויב ליד גשר אדם בבקעת הירדן – וגם המשפחות שאיבדו את יקיריהן לאותם רוצחים למדו על הדברים לראשונה רק אתמול. "קבורה זה חשוב, אבל מחבלים לא ראויים לזה", אמרה היום (ה') רינה אריאל, אמה של הלל אריאל בת ה-13 שנרצחה בשנה שעברה בשנתה, ואתמול גילתה כי רוצח בתה נקבר גם הוא במהלך הזה. "אולי היינו יכולים להפחית את הטרור אם היו יודעים שאנחנו לא מכבדים ככה גופות".

 

"אני חושבת שזה מביש", חידדה אריאל, שמחבל בן 17 פרץ לביתה בקריית ארבע ורצח בדקירות את בתה. "קבורה זה דבר חשוב, זה דבר מכבד. אנחנו משקיעים הרבה בנושא הקבורה, ואני חושבת שמחבלים לא ראויים לזה. אנחנו צריכים לעשות הכול כדי שהמציאות של הרצח לא תשתלם. אם היו יודעים שהגופות לא היו מכובדות, היו נשרפות, היו נזרקות, אולי זה היה עוזר להפחית את הטרור. יש ממש בית קברות לאנשים שהם בעצם חיות אדם".

הקבורה בוצעה לפני שלושה חודשים (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
הקבורה בוצעה לפני שלושה חודשים(צילום: אפי שריר)
  

רינה אריאל עם בתה הלל שנרצחה בקריית ארבע ()
רינה אריאל עם בתה הלל שנרצחה בקריית ארבע
 

"המציאות שבה הוא נמצא בבית קברות היא עצובה", אמרה. "צריך להבין שזה חלק ממאבק למגר את הטרור. גם אתמול, בתור תושבת קריית ארבע, היה ניסיון של אירוע ממש כמה מטרים מהבית שלי, וברוך השם לא קרה כלום. שוב מחבל נוטרל. אבל הטרור כל יום ממשיך ופוגע. וכל דבר שיכול לעזור למגר את התופעה, זה מאבק אדיר. וכל עוד שאנחנו לא עושים את זה – אנחנו מפסידים".

 

לטענתה של אריאל, ייתכן כי יחס אחר כלפי גופות המחבלים יכול אולי להשפיע על המוטיבציה שלהם לבצע פיגועים: "אני חושבת שעוד דבר קטן, ועוד דבר קטן, ועוד דבר קטן, היו יוצרים מוטיבציה אחרת. הריסת בתי המחבלים, גירוש, עצירת הפיצויים, הנושא של קבורה. כל הנושא ביחד יש לו איזשהו פול גדול שאולי היה מוריד את המוטיבציה.

המחבל מוחמד טראיירה ()
המחבל מוחמד טראיירה

"זה עניין של קבורה מכובדת, וזו קבורה שהאיסלאם רואה לנכון, כנראה. אני לא בקיאה בחוקים. צריך למצוא פיתרונות אחרים. אין לי כרגע פיתרון, הנושא חדש מבחינתי כמו שהוא חדש לכל אחד, שמענו את זה בדיוק כמו כל אזרח רק אתמול. אני עדיין מנסה לעכל אותו".

 

כאמור אתמול הודיעה לראשונה המדינה כי היא קברה ארבע גופות של מחבלים מהגדה המערבית שביצעו פיגועים נגד יעדים ישראלים: עבד אלחמיד אבו סרור, המחבל שביצע את פיגוע ההתאבדות בקו 12 בירושלים לפני שנה וחצי, מוחמד טראירה, המחבל שרצח את הנערה הלל אריאל בביתה בקריית ארבע לפני שנה, מוחמד פקיה, שרצח את הרב מיכאל (מיכי) מרק בפיגוע הירי בכביש 60 בקיץ אשתקד ובראמי עוורתאני, פעיל חמאס מובהק משכם, שניסה לבצע פיגוע דקירה ליד מחסום חווארה לפני שנה.

 

מדובר בפרט תקדימי שהמדינה חשפה במהלך עתירה בבג"ץ של בני משפחות מחבלים שדורשים את החזרת גופותיהם. עו"ד מוחמד מחמוד, שמייצג את המשפחות מטעם הרשות לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, אמר ל-ynet כי הקבורה היא מימוש של החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני מלפני חודשים ארוכים, אולם הוא הלין על כך שזה נעשה בזמן התנהלות העתירה בבג"ץ שעדיין לא קיבל החלטה בעניין.

 

קבורת המחבלים נעשתה לפני שלושה חודשים לערך ובני המשפחות שלהם או עורכי דינם המייצגים אותם בבתי המשפט בישראל לא קיבלו הודעה על כך עד לדיון. בעבר יזם השר לביטחון פנים גלעד ארדן קבורה של מחבלים בבית קברות לחללי אויב, אך שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון התנגד ליוזמה. לפני כחודש, ארדן העלה את זה שוב מול שר הביטחון הנוכחי אביגדור ליברמן והוא הסכים ומימש את המהלך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "המחבלים נקברו בחשאי, משפחות שכולות זועמות: "בית קברות לחיות אדם""
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים