שתף קטע נבחר

שקד ובנט מקדמים חוק יסוד נגד פסילת החוקים בבג"ץ

שרת המשפטים ושר החינוך מהבית היהודי הודיעו כי גיבשו "תוכנית משפטית שמטרתה השלמת חוקה". במוקד: חוק יסוד החקיקה שיכלול פסקת התגברות שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שבג"ץ פוסל. אישור התוכנית תלוי בכחלון שאמר בעבר כי לא יאפשר פגיעה בעליון

נפתלי בנט ואיילת שקד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נפתלי בנט ואיילת שקד(צילום: גיל יוחנן)

התוכנית של הבית היהודי להגבלת כוחם של שופטי בית המשפט העליון. שרת המשפטים איילת שקד ושר החינוך נפתלי בנט הציגו אמש (ה') "תוכנית משפטית שמטרתה השלמת חוקה לישראל אשר תביא להשבת האיזון בין שלוש הרשויות בישראל". במרכז התוכנית: קידום חקיקת חוק יסוד שיאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שנפסלים בבג"ץ.

 

אם תובא התכנית לממשלה או לכנסת, מפלגת "כולנו" בראשות שר האוצר משה כחלון צפויה להערים קשיים ולא לתת לה לעבור. כחלון התבטא בעבר לא פעם ואמר כי יעמוד כחומה בצורה מול ניסיונות הקואליציה לפגוע בבג"ץ. ב"כולנו" לא התייחסו אמש ליוזמה.

 

שקד ובנט כתבו בדברי ההסבר כי "התוכנית תכלול את שני הפרקים החסרים בחוקה הישראלית: חוק יסוד 'הלאום', אשר יהווה את פרק העקרונות בחוקה והוא כבר בעיצומו של הליך החקיקה, וחוק יסוד 'החקיקה', אשר ישלים את הפרק המשטרי החסר בחוקה הישראלית ויצטרף לחוקי היסוד: הכנסת, הממשלה והשפיטה.

 

"חוק יסוד החקיקה החדש יכלול בתוכו פסקת התגברות המסדירה מצבים שבהם בית המשפט פסל חוק והכנסת שבה ומחוקקת אותו בתנאים מסוימים. סעיפים נוספים בחוק יסוד החקיקה יקבעו את הדרך המיוחדת שבה יש לחוקק חוקי יסוד ואת העובדה כי אלה אינם נתונים לביקורת שיפוטית כפי שמקובל ברוב מדינות העולם".

 

חוק הלאום מעגן את היותה ישראל מדינת העם היהודי, וקובע את החובה להסתמך על פרשנות משפטית של המשפט העברי.

נשיאת בית המשפט העליון המיועדת אסתר חיות (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
נשיאת בית המשפט העליון המיועדת אסתר חיות(צילום: אלכס קולומויסקי)

השרה שקד אמרה כי "חוק יסוד החקיקה יגדיר בצורה ברורה את גבולות הביקורת השיפוטית, את הליך החקיקה וחקיקת חוקי יסוד ואת הדיאלוג בין בית המשפט והכנסת. החוק צריך להתגבש בהסכמה ציבורית רחבה ככל שניתן".

 

השר בנט הוסיף אמש כי "בתקופה האחרונה בג"ץ פסל חוקי כנסת והחלטות ממשלה, כמו המתווה להוצאת המסתננים, חוק התקציב ושלילת תושבות של אנשי חמאס. מצב חדש זה, שבו ביטול חוקים הפך לדבר שבשגרה, ייאלץ אותנו, המחוקקים שנבחרנו על ידי הציבור, לפעול להשיב את האיזון הראוי בין הרשויות.

ואת זאת אנו עושים היום".

 

השרים מהבית היהודי ציינו כי גיבשו את התוכנית לאחר שבג"ץ פסל לאחרונה כמה חוקים. שופטי העליון פסלו סעיפים בחוק למניעת הסתננויות וצמצמו את זמן המשמורת שבו ניתן להחזיק מסתננים משלוש שנים ל-20 חודשים. בחוק מס על דירה שלישית קבעו שופטי בג"ץ כי "נפל פגם מהותי" בהליך החקיקה, וכי יש להחזיר את הדיון לוועדת הכספים של הכנסת.

 

בעניין התקציב הדו שנתי הורה בג"ץ לכנסת לא להעביר בעתיד תקציב דו-שנתי בהוראת שעה. והשבוע, שופטי בג"ץ פסלו את התיקון בחוק הגיוס שמשמעותו היא שצעירים חרדים לא מחויבים להתגייס. בג"ץ חייב את הממשלה לתקן את החוק בתוך שנה.

 

עד כה כל הניסיונות במהלך השנים לחוקק את חוק יסוד החקיקה, המכונה "המלך" של חוקי היסוד, נכשלו בעיקר בגלל ששרי המשפטים רצו שניתן יהיה לחוקק מחדש עם רוב של 61 ח"כים ואילו שופטי העליון דרשו רוב של לפחות 70 חברי כנסת.

 

נשיאת העליון המיועדת: "יש רצון לשמור על מעמד הכנסת"

בתוך כך, נשיאת בית המשפט המיועדת אסתר חיות אמרה אמש כי לאחרונה נמתחה ביקורת לא הוגנת על בית המשפט העליון. "אנחנו מחויבים לבצע חשיבה מחודשת בנושא לגבי הנגשת פסקי הדין שלנו לכלל הציבור באופן שבו גם הדיוטות יוכלו להבין את מה שאמרנו בהם", אמרה חיות.

 

נשיאת העליון המיועדת, שאמרה את הדברים בערב פתיחת פרויקט "העליון בקשר" של מחוז תל אביב בלשכת עורכי הדין, אמרה כי היו מי שמתחו ביקורת על פסק הדין של בג"ץ בנושא המסתננים מבלי שקראו את תמצית פסק הדין. "שמעתי את הביקורת על פסק הדין בנושא המסתננים ולא האמנתי למשמע אוזניי", אמרה, "מי שמתח את הביקורת לא קרא אפילו את תמצית פסק הדין" .

 

השופטת חיות התייחסה גם לנושא הפרת האיזון בין שלוש הרשויות ואמרה כי ביטול חוק מס דירה שלישית וביטול פסקה בעייתית בסוגיית מתווה הגז, גרמו לכך שבית המשפט העליון שמר על כבודה של הכנסת ולא החליש אותה. "החלטות אלו ואחרות נעשו מתוך רצון לשמור על מעמדה של הכנסת", אמרה השופטת חיות.

 

ביקורת באופוזיציה על התוכנית: "טרלול מוחלט"

ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני הגיבה לתוכנית ואמרה כי "לא חוקה הם מבקשים, אלא הרס הדמוקרטיה ובית המשפט העליון. צריך להתייצב מול ה-D9 של הבית היהודי". ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) הוסיף כי "זה טרלול מוחלט. רק בדיקטטורות חשוכות מכפיפים את בית המשפט תחת גחמות פוליטיקאים. בג"ץ שומר סף שמונע הידרדרות מוסרית מול ההתלהמות והעריצות של חלק מהפוליטיקאים בימין. לכן יש להתנגד לכך בכל תוקף".

 

ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) מסרה כי "במסווה של תוכנית איזונים בין הרשויות, בנט ושקד ממשיכים במאמצים לחסל את שלטון החוק במדינת ישראל. בתהליך עקבי הולך ומסלים הם רומסים את שלטון החוק כדי להעביר חקיקה אנטי דמוקרטית. במקום להסדיר כללים שיאפשרו לכנסת לגבור על בג"ץ עדיף שיחדלו מנסיונות חקיקה לא חוקתיים".


פורסם לראשונה 14/09/2017 21:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן זינדל, פלאש90
השרים נפתלי בנט ואיילת שקד
צילום: יונתן זינדל, פלאש90
מומלצים