שתף קטע נבחר

ארה"ב מאיימת על צפון קוריאה: יש אופציה צבאית

אחרי שיגור הטיל ל-3,700 ק"מ, שחלף מעל יפן: מועצת הביטחון גינתה, ארה"ב הבהירה כי "הזמן נגמר". היועץ לביטחון לאומי: "הגענו לסוף הדרך, ויש לנו אופציה צבאית". צפון קוריאה: "ניצחון מבריק, לארה"ב פחד אדיר מאיתנו"

 

 

ארצות הברית מאיימת כי היא תפנה לאופציה הצבאית אם הסנקציות החדשות לא יצליחו לעצור את המשך ניסויי הגרעין והטילים של צפון קוריאה. מסר זה הועבר אמש (יום ו') במסיבת עיתונאים משותפת על ידי שגרירת ארצות הברית לאו"ם ניקי היילי והיועץ לביטחון לאומי ה.ר. מקמאסטר, לאחר שפיונגיאנג שיגרה טיל בליסטי שחלף מעל יפן, בפעם השנייה תוך שבועיים. במקביל הצהיר שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און, כי מטרתו היא להשוות את יכולותיה הצבאיות של ארצו לאלה של ארה"ב. בסוכנות הידיעות הממלכתית KCNA דווח כי "קים נדר להשלים את תכנית הגרעין על אף הסנקציות שארה"ב מכריזה על פיונגיאנג".

 

בינתיים, מועצת הביטחון של האו"ם גינתה את ניסוי הטיל למרחק 3,700 ק"מ - הטיל הצפון-קוריאני שעבר את המרחק הרב ביותר עד היום. "זהו שיגור פרובוקטיבי מאוד, מועצת הביטחון מדגישה את החשיבות בפירוזו מגרעין של חצי האי הקוריאני", נמסר בהודעה לאחר ההצבעה.

צופים במסכים, אחרי השיגור הצפון קוריאני (צילום: AP) (צילום: AP)
צופים במסכים, אחרי השיגור הצפון קוריאני(צילום: AP)


היילי ומקמאסטר הבהירו במסיבת עיתונאים שקיימו לפני כן כי השפעת הסנקציות שהוטלו על המדינה המבודדת מוקדם יותר השבוע - לאחר הניסוי הגרעיני השישי של צפון קוריאה - תיארך זמן. אבל הם רמזו כי לאחר מכן, ארצות הברית תשקול גם אופציה צבאית.

 

"מה ששונה בנוגע לגישה הוא - נגמר לנו הזמן", אמר מקמאסטר. "בעטנו בפחית והגענו לסוף הדרך. לאלו שרוצים לדווח על המחסור באופציה צבאית - יש לנו אופציה צבאית. אבל זה לא מה שאנחנו מעדיפים, אז עלינו לשוחח עם כל האומות כדי לעשות הכול כדי לטפל בבעיה הגלובלית הזו, לפני מלחמה".

 

השגרירה היילי הוסיפה כי בעיית צפון קוריאה עשויה בקרוב להיות עניין שיונח לפתחו של הפנטגון ושר ההגנה, ג'יימס מאטיס. "אנחנו מנסים לקדם כמה שיותר אופציות דיפלומטיות", אמרה היילי. עם זאת, היא ציינה כי האיסור על צפון קוריאה לייצא דלק ונפט מעל לרמה מסוימת, והאיסור על ייבוא טקסטיל לא הרתיע את פיונגיאנג מלשגר שלשום את הטיל הבליסטי.  

הטיל למרחק הרב ביותר (צילום :AP) (צילום :AP)
הטיל למרחק הרב ביותר(צילום :AP)
 
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הטיל חלף מעל האי היפני הצפוני הוקאידו, ואלפים התעוררו בפעם השנייה תוך שלושה שבועות לקול סירנות ומיהרו למקלטים. הטיל, ככל הנראה טיל בליסטי לטווח בינוני, שייט 19 דקות למרחק של 3,700 ק"מ - מספיק רחוק כדי להגיע לטריטוריה האמריקנית גואם, שנמצאת במרחק 3,400 ק"מ מצפון קוריאה.

 

בתגובה מיידית לשיגור, דרום קוריאה מסרה כי צבאה שיגר טיל בליסטי מסוג היונמו-2 לעבר הים, כחלק מאימון בחוף המזרחי של המדינה. אחד הטילים שייט 250 ק"מ לפני שנחת בים יפן. בהודעה נאמר כי הכיוון נבחר במיוחד כדי לייצג את הטווח לאתר השיגור הצפון קוריאני סונאן, ליד שדה התעופה פיונגיאנג. אבל הניסוי הדרום קוריאני לא הצליח במלואו - שיגור טיל נוסף כשל.

 

בהודעת פיונגיאנג לאחר השיגור נאמר: "זהו ניצחון מבריק במאבק מול ארצות הברית. אנשים מכל העולם מביעים את ההתפעלות שלהם מהפוטנציאל האדיר של צפון קוריאה. כלי תקשורת ממדינות רבות מדווחים בלהיטות על יכולות הגרעין של צפון קוריאה, שהגיעו לרמות חדשות, ועל הכישלון של המדיניות האמריקנית מול צפון קוריאה".

 

"כעת איש לא יכול להתעלם מהעוצמה הלאומית האדירה ומהפוטנציאל של צפון קוריאה", נאמר בהודעה. "ארצות הברית הידקה את הסנקציות והמצור, אבל היא לא יכולה לעצור את הצבא ואת העם הצפון קוריאני. לארצות הברית, שמתארת את עצמה כמעצמת על ומתרברבת בעוצמתה, יש פחד אדיר מצפון קוריאה. איש בעולם לא יכול לחסום את ההתקדמות שלנו".


פורסם לראשונה 15/09/2017 23:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים