שתף קטע נבחר

"2000 שקל לחודש להעסקת עובד עם מוגבלות"

יוזמה חדשה של משרד העבודה תאפשר לכל בעל עסק שיעמוד בקריטריונים, לפנות בבקשה לקבלת תמיכה בהעסקת עובדים חדשים עם מוגבלות. גובה הסיוע ינוע בין 1,400 ל-2,000 שקל לחודש לכל עובד, לפי רמת התפקוד ואופי ההכשרה

משרד העבודה והרווחה יוזם תוכנית חדשה לתמיכות לעסקים שיעסיקו אנשים עם מוגבלות, ביניהן מוגבלויות מורכבות, הנחשבות לכאלה המאפשרות יכולות עבודה ביצועיות נמוכות, ולראשונה ישלם ישירות למעסיקים עבור ההוצאות הכרוכות בהעסקת אנשים עם מוגבלויות שכאלה. גובה הסיוע ינוע בין 1,400 ל-2,000 שקל לחודש, לפי רמת התפקוד ואופי ההכשרה.

 

"נושא העסקת עובדים עם מוגבלות הפך להיות טרנדי"

 

בישראל קיים צו הרחבה שמחייב כל מעסיק בשוק הפרטי עם יותר מ־100 עובדים להגיע להעסקה של 3% עובדים עם מוגבלות, אך גם כיום מעסיקים רבים שכאלה אינם מקיימים את תנאי הצו, שבשלב זה עדיין לא נאכף ולא מוטלות סנקציות בגין הפרתו. לפי משרד העבודה, מטרתה של תוכנית זו לעודד יזמות והעסקה של אנשים עם מוגבלויות באמצעות תמיכות שיכסו את הוצאות הליווי של העובדים, מה שיכול לסייע בעיקר לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים.

 

שר העבודה והרווחה, חיים כץ. "לעודד יציאה לעבודה בשוק הפתוח" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר העבודה והרווחה, חיים כץ. "לעודד יציאה לעבודה בשוק הפתוח"(צילום: מוטי קמחי)

התנאי: העסקת לפחות 5 עובדים חדשים עם מוגבלות

כ-230,000 בני אדם בישראל מוכרים על ידי הביטוח הלאומי כאנשים עם מוגבלות. על פי הערכות משרד העבודה והרווחה, רק כ-50% מהם הצליחו להשתלב בתעסוקה. בקרב אנשים עם מוגבלויות בתפקוד גבוה, שיעור המועסקים גבוה יותר ועומד על 60%, בעוד שבקרב אנשים עם מוגבלות מורכבת השיעור עומד על 34% בלבד.

 

במסגרת התוכנית יוכל כל בעל עסק לפנות למשרד העבודה והרווחה בבקשה לקבלת תמיכה בהעסקת עובדים חדשים עם מוגבלויות. הקריטריונים לקבלת התמיכה כוללים: העסקה של קבוצה חדשה המונה לפחות 5 עובדים עם מוגבלות, העסקת עובד מקצועי שיקומי אשר יסייע לעובדים בהסתגלות, קידום יכולות אישיות ועבודה עם הסביבה של האדם ומשפחתו ומדריך שילווה את הקבוצה ויסייע לה בביצוע העבודה. 

 

מתוך כלל בעלי המוגבלויות בישראל, כ-6,000 איש נמצאים במפעלים מוגנים שפועלים תחת משרד העבודה והרווחה, ומקבלים גמול בסכומים של כ-400 שקל בחודש ללא תנאי העסקה ותנאים סוציאליים.

מקור: משרד העבודה והרווחה ()
מקור: משרד העבודה והרווחה

"בשנים האחרונות חל מפנה בגישה וקיים יותר שילוב בעולם העבודה גם לאוכלוסיות עם מוגבלות", מסבירה ד"ר שלי נורדהיים, מנהלת השרות לשיקום תעסוקתי במשרד העבודה והרווחה. "התוכנית החדשה מיועדת בעיקר לאוכלוסייה ששהתה עד עתה במפעלים מקדמי תעסוקה (מוגנים) המדמים תעסוקה ואת עולם העבודה, אולם אין בהם יחסי עבודה, שכר או תנאים סוציאליים והם מרכזים שנועדו לשיקום תעסוקתי ולכן כמעט ואין בהם ממשק עם קולגות ולקוחות ללא מוגבלות".

 

"במסגרת התכנית ישולבו קבוצות של לפחות 5 עובדים עם מוגבלות בליווי מדריך שיסייע בשילוב בעבודה בעסקים, וכן תתאפשר העסקה של אוכלוסייה ברמת תפקוד נמוכה יותר ממה שהיה נהוג עד כה. ההעסקה תהיה כחוק, בשכר ועם תנאים סוציאליים. ותאפשר לאנשים עם מוגבלות להשתלב ולתרום לשוק העבודה, לייצר ערך כלכלי משמעותי וליהנות בתמורה מזכויות עובד ככל יתר העובדים בשוק".

 

 

שר העבודה והרווחה, חיים כץ אמר על התכנית: "המדיניות שלנו היא עידוד יציאת אנשים עם מוגבלות לעבודה בשוק הפתוח בתנאי שכר משופרים. ולכן אנו פועלים לאיתור והכשרת המתאימים לצד יצירת שיתופי פעולה עם מעסיקים פוטנציאליים. אני קורא לעסקים לפתוח את דלתם, ולהעניק הזדמנות שווה ואמיתית. השתלבותם המרבית והמיטבית של אנשים עם מוגבלויות במעגל התעסוקה היא רווח עצום לכולנו כחברה".


פורסם לראשונה 17/09/2017 17:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים