שתף קטע נבחר

תיעוד: שוטרים הפילו מפגינים חרדים ובעטו בהם

כמה אירועים של אלימות שוטרים תועדו בהפגנת החרדים, שמחו בירושלים על מעצר נכד של אדמו"ר על רקע השתמטותו מגיוס. שוטרים תועדו מפילים ובועטים. נער בן 16, שנחבל בראשו, פונה במצב בינוני לבית חולים. המשטרה: "זו הפרת סדר אלימה במיוחד, התנהלות השוטרים תיבדק"

  

 

אלימות משטרתית: במהלך הפגנת החרדים הסוערת היום (א') בירושלים, תועד אחד השוטרים כשדחף את אחד המפגינים בחוזקה, עד שזה נפל על הכביש (בסרטון בפתח הכתבה). שוטרים אחרים תועדו בועטים במפגינים, מושכים אותם בכוח, חונקים אותם, דורכים עליהם וגוררים אותם על הכביש. במהלך ההפגנות נפצע נער בן 16 בראשו. הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם בעיר עם חבלת ראש ודימום פנימי ומצבו הוגדר בינוני. במקביל, נער בן 17 שנפצע קל ישוחרר לאחר קבלת טיפול.

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מדובר בהפרת סדר אלימה במיוחד שהתרחשה בירושלים על ידי מאות חרדים שהתפרעו, חסמו צומת רחובות מרכזי בגופם, תקפו שוטרים והפרו את הסדר הציבורי באזור. חלק מהמתפרעים אף יידו אבנים וחפצים אחרים לעבר השוטרים. במהלך ההתפרעויות הללו נפצעו שבעה שוטרים ונזקקו לטיפול רפואי. בתגובה, המשטרה נאלצה להשתמש באמצעים לפיזור הפרות סדר ולעצור לחקירה תשעה מתפרעים, תוך ניסיון למנוע את המשך ההפגנה האלימה והבלתי חוקית ואת חסימת הצירים.

שוטר דחף מפגין עד שזה נפל על הכביש  ()
שוטר דחף מפגין עד שזה נפל על הכביש
 

 (צילום: ישראל כהן כיכר השבת) (צילום: ישראל כהן כיכר השבת)
(צילום: ישראל כהן כיכר השבת)


 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

"כבכל אירוע מסוג זה, תיבדק גם התנהלות השוטרים במקום לאור המצב בשטח, הסיכון לכוחות ובהתאם לנורמות ההתנהגות המצופות משוטר בעת אכיפת החוק ושימוש בכוח, בדגש על אחד האירועים שלכאורה נראה מהסרטון שהופץ ברשת, כאילו הופעל כוח שלא לצורך אכיפה. כל מה שחשוד לכאורה כחריגה מסמכות והפעלת כוח לא מידתית, יועבר לבדיקה במח"ש. יחד עם זאת, אנו רואים בחומרה כל ניסיון לפגוע בשוטרים, להתפרע, לנהוג באלימות ולהפר את הסדר הציבורי, שכן אלו חורגים מגבולות חופש הביטוי והמחאה ומהווים פגיעה בוטה בשלטון החוק ובשגרת חייהם של תושבי הבירה".

 

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) אמר בתגובה על התיעוד כי "שמירה על הסדר במרחב הציבורי חשובה ונחוצה. אך בין זה לבין אלימות ברוטאלית כלפי אדם שעל פי הסרטון נראה שלא עשה כלום, שערורייה של ממש. אני קורא למח"ש לפתוח בחקירה ומצפה מהשר לביטחון פנים גלעד ארדן שיגנה התנהגות שכזו".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, כתבה בטוויטר: "עוד אלימות משטרתית מזעזעת, שוב לעיני מצלמות. כי אפשר, וכי כבר ראינו שמקרים דומים עברו בשקט מוחלט. אני קוראת למשטרה למצות את הדין עם השוטר".

 

המפגינים מחו על מעצרו של נכדו של האדמו"ר מתולדות אברהם יצחק על רקע השתמטותו מגיוס. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) עדכן כי הגיע להבנות עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי נכד האדמו"ר שנעצר ישוחרר לביתו עד ראש השנה, כדי להיות עם בני משפחתו בחגים. בעקבות כך ההפגנה הסתיימה, האדמו"ר הורה לתלמידיו לשוב ללמוד והודיע שיצאו ידי חובת מחאה.

 (צילום: AFP ) (צילום: AFP )
(צילום: AFP )

המשטרה הפעילה גם זרנוקי מים  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המשטרה הפעילה גם זרנוקי מים (צילום: EPA)

 (צילום: AFP ) (צילום: AFP )
(צילום: AFP )

 (צילום: AFP ) (צילום: AFP )
(צילום: AFP )

 (צילום: AFP ) (צילום: AFP )
(צילום: AFP )

 (צילום: AFP ) (צילום: AFP )
(צילום: AFP )

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

המשטרה עצרה שמונה מפירי סדר בהפגנה, שבה השתתפו מאות חרדים. במהלך ההפגנה ברחוב שרי ישראל יידו מפגינים אבנים לעבר השוטרים ונשכבו על הכביש כדי למנוע מעבר כלי רכב. הם קראו קריאות לעבר השוטרים. מהמשטרה נמסר כי היא "פועלת בנחישות רבה על מנת לאפשר לכל גורם לקיים מחאה לגיטימית". עם זאת, הבהירה המשטרה כי "תפעל בנחישות וביד קשה כלפי כל מי שיפר את החוק".

 

אלפי חרדים הגיעו מוקדם יותר לכיכר השבת בעיר כדי למחות על מעצר נכדו של האדמו"ר מתולדות אברהם יצחק על רקע השתמטותו מגיוס לצה"ל. במסגרת המחאה צעדו מפגינים מכיכר השבת ללשכת הגיוס. אזור כיכר השבת נחסם לתנועת כלי רכב.

 

בשלב מסוים במהלך ההפגנה הורה הקצין שבשטח לפזר את ההקהלות, אלא שרוב המפגינים נשארו למחות ולא התפנו. כתוצאה מכך הפעילה המשטרה אמצעים לפיזור הפגנות הכוללים מתזי מים. כוח משטרה שנערך במקום פיזר את מפירי הסדר. עשרות מפגינים הגיעו לרחוב שרי ישראל ומנעו מעבר כלי רכב.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים