שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הצילו! זו ארוחת החג הראשונה שלי כגרוש

  הישיבה סביב שולחן החג מדגישה ביתר שאת את השבר הגדול שאתה נמצא בו. אתה יושב ללא זוגתך שהפכה לאחרונה לגרושתך, אולי גם ללא ילדיך, ומרגיש כאב גדול וריק בלב. ד"ר רונית כהן זמורה עם 6 דרכים שיקלו על התחושה הקשה

   

  גרוש טרי על הקושי בתקופת החגים

  גרוש טרי על הקושי בתקופת החגים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  החג הממשמש ובא יוצר הזדמנות למפגש משפחתי, כאשר כולם מסובים סביב שולחן החג, שומרים על המסורת כמו בכל שנה, עם אותם המאכלים ואותם האנשים, אולי עם תוספת של פעוט חדש שנולד במהלך השנה האחרונה. רק אצלך הכול שונה. הישיבה סביב שולחן החג מדגישה ביתר שאת את השבר הגדול שאתה נמצא בו. אתה יושב בחסר, ללא זוגתך שהפכה לאחרונה לגרושתך, אולי גם ללא ילדיך, ומרגיש כאב גדול וריק בלב. מחנק ממלא את גרונך ואתה משקיע מאמץ רב באיפוק. זה החג הראשון שאתה חוגג בסטטוס הזוגי החדש שלך.

   

  ארוחה משפחתית אצל גרושים טריים עלולה להיות מביכה וכואבת מאוד. יש משהו במפגש שמחדד את נושא ההישגים מחד, כמו גם את גובה הכישלונות מאידך. המפגש מהווה במה בה כל אחד מבני המשפחה מספר כמה הצליח השנה ומה הוא השיג. אך אצל הגרוש, המפגש הזה מבליט את החוסר שלו ומדגיש ביתר שאת גם את ההפסד. המפגש המשפחתי המורחב חושף אותו בקלונו, כאילו שהוא אומר "תראו מה אין לי בחיים".

  המפגש המשפחתי מבליט את החוסר ומדגיש את ההפסד (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  המפגש המשפחתי מבליט את החוסר ומדגיש את ההפסד(צילום: Shutterstock)
   

  הגרוש בסעודת החג מרגיש כאילו שהוא עומד למשפט. הוא תוהה מה הטעם לשבת ליד האחים עם הילדים כאשר הוא עצמו לבד. יש הנוטים להרגיש כאילו שהם חזרו למעמד של הילד הקטן שמסב לשולחן החג. לעומת זאת, כאשר הגרוש מגיע לסעודת החג מלווה בילדיו, הוא חש פחות חשוף מאחר שהילדים משמשים עבורו כהגנה. הופעתו בלוויית ילדיו משדרת ש"הכול בסדר", לעומת המצב השני שבו הוא עלול להרגיש חשוף בצריח. מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם התחושות הקשות הללו?

   

  1. פצלו את המפגש לשניים - בחלק הראשון של הערב גייסו את עצמכם לקראת ארוחת החג, בחציו השני של הערב ארגנו לעצמכם מפגש עם חברים קרובים שנעים לכם איתם.

   

  2. פעלו למען עצמכם - נצלו את ימי החופשה המתלווים לחג כדי לעשות דברים בשביל עצמכם שיגרמו לכם הנאה (תכננו זאת מראש).

   

  3. השקיעו בעצמכם - קבעו פעילויות להטענת המצברים.

   

  4. צרו מסורת חדשה - המצב החדש יוצר מציאות חדשה הפותחת אשנב לדרכים חדשות. נסו לבחור את המסורת החדשה שלכם.

   

  5. יש עוד ימי חג - אל תשכחו שגם אם הילדים לא אתכם בארוחת ראש השנה, תוכלו בהמשך החג לקבוע אתם ולציין איתם את החג.

   

  6. החגים הם מעגליים - אם הילדים לא אצלכם השנה, הם יהיו איתכם בשנה הבאה.

   

  הארוחה המשפחתית הראשונה מוסיפה כאב על כאב, היא מחדדת את המצב החדש. אך זהו מצב זמני בר חלוף, מאחר שהגרוש נמצא בפתחו של פרק חדש בחייו הטומן בחובו אפשרויות ותקוות חדשות. עם כל הצער והכאב, היו אופטימיים ואל תשכחו שבהמשך התחושה הקשה של עכשיו תלך ותתעמעם, ובמקומה תגיע תחושה של התחדשות ואיכות חיים טובה. צריך רק סבלנות.

   

  חג שמח!

   

  ד"ר רונית כהן זמורה היא מטפלת זוגית ומשפחתית  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  ארוחת חג. פתח ללא מעט חששות
  צילום: Shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים