שתף קטע נבחר

דוברת המשטרה נגד ח"כ אמסלם: חקירה בלי המלצה? זו בורות

נצ"מ מירב לפידות התייחסה להצעה של חבר הכנסת מהליכוד שפורסמה ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet ולפיה בסיום כל חקירה יוגשו לפרקליטות ממצאים בלבד מבלי לכלול חוות דעת בנוגע לכתב אישום: "בורות במקרה הרע או חוסר דיוק משווע במקרה הטוב". ח"כ אמסלם הגיב: "ההתנהלות שלה אנרכיסטית"

דוברת המשטרה, ניצב-משנה מירב לפידות, מתחה היום (ב') ביקורת על ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), שמגבש הצעת חוק שעניינה למנוע מהמשטרה העברת המלצה לפרקליטות אם יש מקום להגיש כתב אישום נגד חשודים. בעקבות פרסום הצעת החוק ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet ציינה לפידות כי ההצעה "לוקה בבורות במקרה הרע או בחוסר דיוק משווע במקרה הטוב ואני עדינה".

 

הצעת החוק הפרטית שמגבש ח"כ אמסלם תאסור על המשטרה להמליץ לפרקליטות להגיש כתב אישום נגד חשוד שנחקר, ותאפשר להציג רק את הממצאים היבשים. לפי ההצעה, חוקר שיחרוג מההנחיה עלול לעמוד בפני עונש מאסר למשך שנה.

נצ"מ לפידות וח"כ אמסלם (צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקוביץ) (צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקוביץ)
נצ"מ לפידות וח"כ אמסלם(צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקוביץ)

דבריה של לפידות הופיעו בקבוצת וואטסאפ של דוברים. היא רמזה כי הצעת החוק קשורה לחקירות שמתנהלות בימים אלה מול אישי ציבור שונים. לדבריה, "אתם מבינים מה עומד מאחורי הדברים של אמסלם. אם זה היה נבדק על ידי היועצים של חבר הכנסת הנכבד, הם היו מגלים עובדה מעניינת: משטרת ישראל לא מעבירה המלצה להגיש או לא להגיש כתב אישום כבר יותר מארבע שנים".

 

יצוין כי לפידות לא דייקה בדבריה. כל חקירת משטרה מסתיימת עם הודעה שבה נאמר אם יש תשתית ראייתית. המשטרה אף קובעת בהודעתה גם אילו סעיפי עבירה מיוחסים לחשוד, ונראה כי לכך התכוון ח"כ אמסלם.

 

דוברת המשטרה הוסיפה: "אתם אנשים אינטליגנטים... אתם מבינים מה עומד מאחורי הדברים של אמסלם. זה לא יעזור, אנחנו נמשיך לבצע את תפקידנו ללא מורא, ללא חת, ללא משוא פנים, ללא כניעה ללחצים. ביושר, בהגינות, בחתירה למצוינות ולמען הצדק והדמוקרטיה".

 

אמסלם מצדו לא נותר חייב ותקף בחריפות את לפידות. "תפקידה של דוברת המשטרה הוא לדברר את המשטרה ולא להעביר ביקורת פוליטית על יו"ר ועדת הפנים, שתפקידו הפרלמנטרי הוא לבקש את משטרת ישראל ולהגיש הצעות חוק".

 

הוא הוסיף כי "זו לא פעם ראשונה שהדוברת הנכבדה משתלחת בנבחרי ציבור באופן בוטה וחסר תקדים, החורג מכל נורמה המחייבת עובד ציבור ובוודאי דובר של ארגון כמו משטרת ישראל. לי באופן אישי נמאס מההתנהלות האנרכיסטית הזו ולכן יש בכוונתי לפעול מול כל הגורמים המוסמכים על מנת שיבדקו את אופן התנהלותה בהקדם". לפידות סירבה להגיב לדברים.

 

המשטרה חזרה לצרף המלצות 

כבר שנים שבמערכת הפוליטית מתווכחים אם יש מקום לאפשר למשטרה להמליץ על הגשת כתב אישום, או שמא להסתפק בהעברת חומרי החקירה בלבד. בעקבות תלונות של פוליטיקאים על כך שהמשטרה פרסמה את המלצתה בעניין חקירות נגדם, החליטו בצמרת המשטרה להגיש את ממצאי החקירה ללא כל המלצה, אלא שבחלוף הזמן הנוהל היטשטש והמשטרה חזרה לצרף המלצות בסיום החקירה.

 

על פי הנוהל המקובל בשנים האחרונות, דוברות המשטרה מפרסמת הודעה בסיומה של כל חקירה בעלת עניין ציבורי. ההודעה מתייחסת לסיום החקירה והעברתה להכרעת הפרקליטות. אם המשטרה סבורה שמדובר בתיק מוצק מבחינת הראיות, לרוב תצורף הערה כי במשטרה סבורים כי יש מקום להעמיד לדין את החשוד.

 

לדבריו של ח"כ אמסלם, כשהמשטרה מצרפת המלצה להעמיד לדין היא כובלת את ידיה של הפרקליטות מלקבל החלטה שונה. "המשטרה אמורה לחקור, לא להמליץ. לא פעם קורה שהיא מתאהבת בחקירה שהיא יזמה בעצמה. אז למה מצפים? שלא ימליצו על כתב אישום?", תהה אמסלם שסבור כי רק הפרקליטות צריכה להכריע בעניין. "המשטרה היא לא צד בעניין. למה בכלל שהיא תמליץ? איפה זה כתוב בחוק? כשמפרסמים המלצה משטרתית להגיש כתב אישום, החשוד הופך לנאשם באופן אוטומטי. לפעמים התיק שוכב בפרקליטות שנה או שנתיים, ומבחינת כולם האיש כבר אשם".

 

בסוף החודש שעבר מתחה דוברת המשטרה לפידות ביקורת על השר הממונה גלעד ארדן. השר לביטחון הפנים אמר אז בראיון כי מעצרם של אלדד יניב ומני נפתלי, ממובילי המחאה נגד היועץ המשפטי לממשלה, היה "טעות בשיקול הדעת" וכי לא היה צריך לאזוק אותם. למחרת אמרה לפידות כי "ארדן הוא השר הממונה, אך פיקוד המשטרה לא סבר שעיכובם היה טעות. החוכמה בדיעבד היא דבר אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקוביץ
נצ"מ לפידות וח"כ אמסלם
צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקוביץ
מומלצים