שתף קטע נבחר

לראשונה: בסיס קבע של צבא ארה"ב בישראל

בסיס הקבע של צבא ארה"ב בבית הספר להגנה אווירית בדרום יאכלס עשרות חיילים אמריקנים. הם יתפעלו מכ"מ שנפרש בארץ לפני כעשור. במקביל, נחנך גדוד שני למערך כיפת ברזל. מפקד מערך ההגנה האווירית: "זה מבטא את ההיערכות שלנו ללחימה הבאה"

 

תא"ל חיימוביץ' ומייג'ור ג'נרלג'ון אל גרונסקי מצבא ארה"ב בטקס החניכה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
תא"ל חיימוביץ' ומייג'ור ג'נרלג'ון אל גרונסקי מצבא ארה"ב בטקס החניכה(צילום: דובר צה"ל)

מחנה קבע ראשון מסוגו של צבא ארצות הברית נחנך היום (ב') בתוך מתחם בית הספר להגנה אווירית "משאבי שדה" בדרום. בסיס הקבע יאכלס באופן קבוע עשרות חיילים אמריקנים שיתפעלו את המכ"מ הגדול והמשותף לשתי המדינות שנפרש בישראל לפני כעשור.

 

בכניסה לבסיס האמריקני מתנוסס דגל ארה"ב וחייליו ישתמשו בתשתיות המתחם הצה"לי שבו הם נמצאים. מאז הקמת מתקן התקשורת, שמאפשר זיהוי איומים על ישראל במזרח התיכון, תפעל אותו הצבא האמריקני באמצעות אזרחי ארצות הברית שפעלו בארץ באופן מזדמן. ואולם, בשנים האחרונות הוחלט שתפעול המתקן מהצד האמריקני יבוצע על ידי אנשי צבא קבועים ולכן הוקם המתחם.

 

בחיל האוויר בירכו על הקמת הבסיס והסבירו כי הוא מהווה חלק מהעמקת שיתוף הפעולה הקבוע והמבצעי בין שתי המדינות, שיגיע לשיא בפברואר הקרוב עם קיום התרגיל הדו-שנתי "ג'ניפר-קוברה". התרגיל כולל תרחיש רב-זירתי שבו מותקפת ישראל בטילים וברקטות מכמה כיוונים. "נמצאים פה חיילים שהם חלק מכוח המשימה האמריקני", הסביר קצין בכיר בחיל האוויר. "הם כאן כדי להישאר והתהליך בוצע מתוך הבנה שזה נכון ונדרש לחלק מהנכסים של הצבא והמדינה של ארה"ב בארץ".

 

במקביל, בחיל האוויר נפתח גדוד חדש ושני למערך ההגנה האקטיבית כיפת ברזל. הגדוד הסדיר החדש יכלול לראשונה גם פלגה ימית, לנוכח שילוב סוללת כיפת ברזל על ספינות חיל הים.

 

מפקד מערך ההגנה האווירית, תת-אלוף צביקה חיימוביץ', אמר כי "תהליך הקמת גדוד כיפת ברזל חדש מבטא, אני חושב, יותר טוב מהכול את האופן שבו אנחנו נערכים ומתארגנים אל מול העימות הבא, אל מול הלחימה הבאה, שאין לנו ספק שהיא תהיה הרבה יותר עצומה, הרבה יותר משמעותית, והתארגנות כמו בתצורה כזו שתבטיח בסוף מענה הגנה אל מול תרחישים רב-זירתיים בראייה הרבה יותר רחבה וארצית - תביא גם לשיפור של האפקטיביות המבצעית".

 

תא"ל חיימוביץ' הוסיף כי "התהליך שאנחנו נמצאים בו היום מצטרף לתהליכים נוספים שחווינו בתקופה ובשנה האחרונה, ראינו את זה בהקמה ובקליטה של קלע דוד, בהקמה של גדוד קלע דוד, ראינו את זה בראשית השנה בקליטת מערכת חץ 3, אנחנו רואים את זה כאן. כל זה ביחד מצטרף למעשה לבנייה של מערך הגנה אווירית אינטגרטיבי, שבעימות הבא האויב ימצא מערך הגנה הרבה יותר מבצעי הרבה יותר איכותי שמצליח להביא לידי ביטוי את היכולות שלו בצורה רחבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
טקס חניכת הבסיס האמריקני
צילום: דובר צה"ל
מומלצים