שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תגלית במעמקי הים: בן 79 איתר סירת קמיקזה

  לצד הטייסים המתאבדים: 6,200 סירות "שיניו", שנשאו 250 ק"ג חומר נפץ, ייצרה יפן במלחמת העולם השנייה נגד ארה"ב. צולל קשיש איתר אחת מהן

   

  שרידי המנוע של סירת "שיניו" ()
  שרידי המנוע של סירת "שיניו"

  הסיפורים על טייסי הקמיקזה היפנים שהתרסקו עם כלי טיס עמוסי דלק וחומרי נפץ לתוך הספינות האמריקניות במלחמת העולם השנייה מוכרים מאוד. אבל "סירות ההתאבדות" שפעלו אף הן ביפן באותה תקופה נשארו לרוב בצל.

   

  לאחרונה איתר צולל בעומק של 32 מטרים מה שנראה כמו שרידי סירת קמיקזה מדגם "שיניו". סירות המנוע הללו היו אמנם פגיעות מאוד ולרוב לא הגיעו ליעדיהן, אבל מומחים סבורים כי השרידים שהתגלו שייכים לאחד מכלי השיט שדווקא שרדו את המלחמה, אך הוטבעו במכוון לאחר כניעת המשטר הקיסרי.

   

  המתאבדים היפנים: הסיפור של הקמיקזות

  המתאבדים היפנים: הסיפור של הקמיקזות

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  זהו ככל הנראה המדחף של הסירה היפנית ()
  זהו ככל הנראה המדחף של הסירה היפנית

  האחראי לתגלית הוא הירויוקי ארקווה, בן 79, שלפי העיתון היפני "אשיי שימבון" איתר את שרידי סירת המנוע במרחק קילומטר מהחוף של נמל הדיג השאמה בעיר טטיימה. הצולל הקשיש גילה שם מנוע שאורכו כמטר, מדחף ברוחב 30 ס"מ ומה שעשויים להיות שרידים של חומרי נפץ.

   

  הוטבעו לאחר הכניעה

  אם אכן מדובר בסירת קמיקזה, הרי שהיא טבעה או הוטבעה כבר לפני יותר מ-70 שנה. אבל ביפן לא מפקפקים. "אין ספק שמדובר בשיניו", דווח בעיתון. האתר היה פעם המשכן של בסיס סירות שיניו. 53 סירות התאבדות המיועדות לאדם יחיד היו בבסיס, לצד חמש סירות מנוע דו מושביות. הן נבנו מדיקטים ושוגרו מרמפת בטון במטרה לפגוע בספינות האמריקניות.

  לפי ההערכה, אלו שרידי חומרי הנפץ ממלחמת העולם השנייה ()
  לפי ההערכה, אלו שרידי חומרי הנפץ ממלחמת העולם השנייה

  לפי אדם ששירת בעבר ביחידה, השרידים – שהתגלו לפני כחצי שנה – שייכים כנראה לאחת הסירות של בסיס זה. בתום המלחמה הורו לקצומי מוטו, כיום בן 88, להטביע את סירות הקמיקזה. "אני לא ממש זוכר איפה הטבעתי אותן, אבל השרידים הללו יכולים להיות של שיניו", אמר היפני הקשיש לעיתון. לדבריו, הוא הטביע 20 סירות בכך שחפר חורים בתחתיתן. "התרגשתי לשמוע שיכול להיות שהן עדיין במים, יותר מ-70 שנה אחרי".

   

  מוטו היה אחד מ-176 איש ששירתו ביחידה ואיחדו כוחות אחרי המלחמה כדי לפרק את הבסיס. ארקווה, שגילה את השרידים, מפעיל את חברת הצלילה "הסמה קייצ'וקון" ומתכנן להעניק סיוע לחילוצם. בסך הכול, יותר מ-6,200 סירות שיניו יוצרו במהלך מלחמת העולם השנייה עבור הצי הקיסרי היפני וכל אחת מהן נשאה כ-250 ק"ג חומרי נפץ.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים