שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  אחרי כ-30 שנה: אין אמוניה במכל במפרץ חיפה
  לאחר מאבקים של תושבי חיפה והקריות לריקון המיכל שהיווה סכנה על האזור, רוקן הגז המסוכן מהמכל וכעת הוא ריק
  תושבי חיפה והקריות יכולים לנשום לרווחה? אחרי יותר מ-30 שנה, מכל האמוניה במפרץ חיפה ריק מאמוניה נוזלית וגזית. כך הודיע הבוקר (יום ג') המשרד להגנת הסביבה. בשנים האחרונות פעלו תושבים באזור להעתקת המכל שאזור לא מיושב. מדובר במכל שמזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, איים לפגוע בו - לא פעם.

   

  במשרד אמרו כי בעקבות הקביעה כי מערך האמוניה מסכן באופן בלתי קביל את האוכלוסייה ואין להשתמש בו, המכל נסגר וביום ראשון רוקן מאמוניה.

   

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   

  ריקון מכל האמוניה בוצע בשני שלבים: השלב הראשון היה איוד האמוניה באמצעות הסרת הבידוד וחימום המכל בעזרת מפוחים ומים. על-ידי פעולות אלו רוקן המכל מאמוניה נוזלית, ונשארה רק האמוניה הגזית.

   

  בשלב השני בוצעה דחיקה של אדי האמוניה באמצעות חנקן. האמוניה הקלה שהייתה במכל יצאה, ובתוכו נוצרה תערובת של אמוניה ואדי חנקן. תערובת זו הועברה ללפיד לסילוק בטיחותי באמצעות שריפת התערובת. שריפת התערובת הושלמה והלפיד כבה. במשרד להגנת הסביבה אמרו כי כרגע במכל נותר חנקן בלבד, שאינו נחשב חומר מסוכן.

   

  יש לציין כי פרשת האמוניה לא הסתיימה, ועדיין יש ויכוח של המשרד להגנת הסביבה, חיפה כימיקלים ועיריית חיפה הנוגע לדרכים לייבוא אמוניה, על מנת לאפשר את המשך פעילות המפעל. עיריית חיפה מתעקשת כי הדרך הבטוחה ביותר היא ייבוא אמוניה באמצעות איזוטנקים ואילו עמדת המשרד להגנת הסביבה היא שהדרך הבטוחה ביותר היא באמצעות אוניה קטנה, שתוביל את האמוניה למפעל באמצעות צינור. גם בחיפה כימיקלים מבקשים לקדם פיתרון זה. אלא שבעקבות התנגדות העירייה - אין בכוונתה להעניק רישיון עסק למפעל עבור פיתרון כזה. הדבר עדיין מעמיד בסכנה את עובדי המפעל בצפון, שקיבלו הודעה על סגירת המפעל.

   

  השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, ברך על הצעד: "הבטחנו וקיימנו. מתחילת השנה אמרתי מעל לכל במה שמכל האמוניה יפסיק את פעילותו ויהפוך למכל אמוניה ז"ל. עם השלמת ריקון המכל אנחנו גאים על כך שניתן להכריז על תום עידן מכל האמוניה במפרץ חיפה, והסכנות הקשורות בו לא יאיימו יותר על תושבי חיפה והקריות".

   

  בנוסף, המשרד להגנת הסביבה הודיע לעיריית חיפה כי אינו מתנגד למתן רישיון עסק למפעל חיפה כימיקלים. המשרד ציין, כי למפעל היתר פליטה, היתר הזרמה לים והיתר רעלים - בינתיים רק עבור ריקון מכל האמוניה - וכי המשרד ימשיך לפעול להבטחת עמידת המפעל בתנאים הקבועים בהיתרים אלה ותנאים נוספים - ככל שייקבעו בהמשך.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אחרי כ-30 שנה: אין אמוניה במכל במפרץ חיפה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים