שתף קטע נבחר

לפני החג: שפכים ממכון טיהור בדרך לירקון

בשל תקלה במכון הטיהור דרום השרון זרם בימים האחרונים ביוב לנחל קנה ומשם לירקון. תושבת האזור: "יש נחילי יתושים שעולים מהאזור יחד עם צחנה של ביוב". באיגוד ערים דרום השרון אמרו: "המכון קולט ביוב פי 4 מהקיבולת שלו"

 

 

אם חשבתם להירגע ליד גדות הירקון בראש השנה - חשבו שוב: ביוב גולמי ממכון הטיהור דרום השרון זרמו בימים האחרונים לנחל קנה ומשם הם ממשיכים לירקון.

 

אין זו הפעם הראשון שביוב גולמי זורם מהמתקן היישר לנחלים. למרות הבטחות חוזרות ונישנות לפיהן מטפלים בבעיה, שוב מתרחשת תקלה חמורה. רק בחודש יוני האחרון סייר מנהל רשות המים החדש, גיורא שחם, באזור נחל הירקון ומט"ש דרום השרון שממנו עודפי הקולחים והשפכים זולגים היישר לנחל הירקון.

 

נועה חובב, תושבת מושב אלישמע החתומה על הבקשה לתובענה ייצוגית נגד איגוד ערים דרום השרון, בגין הזיהום המתמשך, סיפרה: "יש זרם אדיר של שפכים גולמיים, ביוב, שזורמים בתוך הנחל. יש נחילי יתושים שעולים מהאזור יחד עם צחנה של ביוב. זה פשוט לגור בשירותים. זה נורא ואיום".

 

חובב הוסיפה: "בימים האחרונים חלה החמרה בנושא. הייתה תקופה קצרה שזה נרגע. להבנתי, לא קיימת מערכת שאיבה מסודרת שפועלת, והביוב פשוט מוזרם אל נחל קנה, המתחבר לירקון. כל מי הביוב האלה ימצאו את דרכם לירקון. בחג הזה ימותו שם דגים שוב. רשות המים נתנה אישור לרשות נחל ירקון להזרים מי שתייה לירקון כדי לשקם את הנחל. זה יעלה למשלם המיסים הון עתק, אבל בגלל מחדל מתמשך כל הפעילות הזו תהיה לשווא".

 

 (צילום: נועה חובב) (צילום: נועה חובב)
(צילום: נועה חובב)

 

"האמירות על נקיטה בפעולות חרום הם מהפה לחוץ", אמרה עו"ד חיה ארז מעמותת "צלול". "פעולות אלמנטריות כמו הצבת מערכת שאיבה והגברת שאיבת השפכים, שהיו יכולות להקטין את הנזק, לא נעשו. דבר לא השתנה מאז הגשת הבקשה לתביעה ייצוגית. התחושה היא שמתייחסים לזה כאל גזירת גורל. יש אוזלת יד מתמשכת של הרשויות, ואילו ברשות המים עומדים מנגד ולא פועלים".

 

כאמור, למרות הניסיונות של רשות המים לטפל בבעיה, ובהם הזרמת מים לירקון, נראה כי הבעיות נמשכות. ברשות המים הנחו לבצע בחודש יוני האחרון שורה של פעולות חירום, בהם תגבור אוורור וסילוק בוצה מבריכות הטיהור של המט"ש הקיים במטרה להפחית במשהו את העומס האורגני במוצא הבריכות. "בשלב מאוחר יותר", אמרו ברשות המים, "ייבחנו גם העובדות שהביאו למצב ולזיהום וייושמו הלקחים למניעת מקרים מסוג זה בעתיד".

 

 

מאיגוד ערים דרום השרון נמסר בתגובה: "כידוע לכולם מט"ש דרום השרון המזרחי ממשיך לקלוט כמות של 24,000 מ"ק יומי פי 4 מהקיבולת המתוכננת. בשבוע האחרון נסתמה פעם נוספת שוחת אלפי מנשה/חבלה וממנה מוזרמים שפכים ישירות לירקון. כמו כן משאבה טורבינה במכון נשרפה כתוצאה מפעילות ללא הפסקה ונדרשו שלושה-ארבעה ימים לתיקון המשאבה ולהחזירה למערך המשאבות הקיים.מבחינת האיגוד המכון פועל באופן תקין".

 

מרשות המים נמסר: "ביצוע הקו והתחנה לטובת הטיית השפכים למט"ש כפר סבא - הוד השרון מתעכב בשל ניסיונות התנערות של איגוד ערים דרום השרון מאחריותם לנושא. כבר לפני שלוש שנים פעלה רשות המים וסייעה בגיבוש מעטפת תקציבית להרחבת המט"ש ושדרוגו, בהיקף של כ-65 מיליון שקלים. לאור המצב, רשות המים הנחתה את האיגוד לביצוע פעולות דחופות ומיידיות להפחתת העומס על המט"ש ושדרוג המים באמצעות פעולות חרום".

 

ברשות המים אמרו עוד: "ניסיונות התנערות האיגוד מאחריותם מאיטה את קצב הפעולות הנדרשות ומרחיבה את נזקי הזיהום.  

במטרה לנסות ולמזער את הנזקים, ועל אף מצבו הקשה של משק המים, רשות המים תגברה הזרמה של כמויות מים שפירים לירקון, אך על איגוד ערים דרום השרון לבצע את הקו הנדרש בהקדם האפשרי וכך אולי אפשר יהיה למנוע נזק בלתי הפיך לירקון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועה חובב
הביוב זורם בדרכו לירקון
צילום: נועה חובב
מומלצים