שתף קטע נבחר

פטריוט השמיד מזל"ט של חיזבאללה בסוריה, צה"ל מזהיר את איראן

צה"ל שיגר בצהריים טיל פטריוט מאזור צפת והשמיד כלי טיס לא מאויש מתוצרת איראן שהמריא מדמשק לכיוון רמת הגולן. צה"ל: "לא נאפשר חדירה או התקרבות של גורמים איראניים או של חיזבאללה וגופי טרור אחרים לרמת הגולן. מול כל ניסיון שכזה נגיב ונפעל מיד"

 

 

צה"ל שיגר בצהריים (יום ג') טיל פטריוט מאזור צפת בעקבות גילוי כלי טיס בלתי מאויש שניסה לחדור לשטח האווירי של מדינת ישראל בגבול רמת הגולן. כלי הטיס, שהופעל על ידי חיזבאללה והמריא מדמשק, הושמד על ידי הפטריוט ונפל באזור אחמדיה שבשטח סוריה.

 

שיגור טיל הפטריוט, היום ()
שיגור טיל הפטריוט, היום

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר לאחר התקרית: "אנו מזהים כלי טיס בלתי מאויש מייצור איראני לצורכי איסוף, שמופעל על ידי חיזבאללה והמריא משדה התעופה בדמשק לכיוון הגולן ופעל במרחב החיץ מבלי לחדור לישראל".

 

"הקפצנו מטוסי קרב וטיל פטריוט אחד ששוגר הוא זה שיירט אותו. המזל"ט נפל באיזור אחמדיה. צה"ל לא יאפשר חדירה או התקרבות של גורמי טרור איראניים, חיזבאללה, מיליציות שיעיות וג'יהאד עולמי למרחב הגבול ברמת הגולן. נגיב לכל פעולה באופן חד וברור ונפעל למנוע כל ניסיון מסוג זה", הוסיף.

 

 (צילום: יוני לובלינר) (צילום: יוני לובלינר)
(צילום: יוני לובלינר)

תושבים ברמת הגולן סיפרו כי לא שמעו את היירוט, אך דיווחו על מטוסי קרב רבים שחגים באזור. עם זאת, אין הנחיות חריגות לתושבים והשגרה נשמרת.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לתקרית במהלך ביקור שערך במפעל "אלביט מערכות" בערד. "אני רוצה עוד פעם לציין את המוכנות הגבוהה של צה"ל, שיודע להתמודד עם כל הפתעה, עם כל בעיה ועם כל איום", אמר ליברמן והוסיף: "כפי שאמרתי בעבר - אנחנו לא מתכוונים לסבול שום איומים ושום ניסיון לפגוע בביטחונה של מדינת ישראל. כל אחד שמנסה לפגוע בריבונות שלנו, לפגוע בביטחון, חייב לדעת שהוא ישלם על זה מחיר יקר, יקר מאוד. אנחנו מוכנים לכל תרחיש ובכל גזרה".

 

"הצלחנו להתמודד ולהוריד את אותו מזל"ט וזה רק אומר על המוכנות של צה"ל ומערכת הביטחון. המעבר משגרה לחירום בקצב שאנחנו חיים כאן זה דבר חסר תקדים. אני חוזר ואומר שאין עוד צבא במוכנות שכזו, ברמה מקצועית כמו צה"ל וגם המוכנות של היום, למרות כל הפרסומים וכל הדיבורים, זו המוכנות הכי גבוהה שאי פעם הייתה. ועדיין יש מה לשפר ולעשות, ואנחנו יודעים איך ומה לעשות, ואני בטוח שאתגרים עוד לפנינו ושנדע להתמודד עם כל משימה וכל אתגר".

 

חיילים סמוך לגבול, לאחר התקרית (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
חיילים סמוך לגבול, לאחר התקרית(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

באפריל האחרון יירטה סוללת פטריוט בצפון כלי טיס לא מאויש שחדר לשמי ישראל מכיוון סוריה. תקרית דומה אירעה ביישובי רמת הגולן בחודש יולי 2016, כשאזעקה נשמעה לאחר שכלי טיס לא מאויש זוהה חודר לשטח ישראל. בעקבות הזיהוי שוגרו שני טילי פטריוט מהסוללה שמוצבת באזור הגליל. עם זאת, לא זוהתה פגיעה בכלי הטיס.

 

בספטמבר 2014 יירט טיל פטריוט מטוס קרב סורי שחדר לשטח מדינת ישראל ברמת הגולן. המטוס שהופל הוא מסוג סוחוי 24 וזו הייתה ההפלה הראשונה זה 28 שנה של מטוס קרב שחדר ממדינת אויב.

 

חודש קודם לכן יירט טיל פטריוט מזל"ט באזור קוניטרה בגבול סוריה. כלי הטיס, שהיה שייך לצבא הסורי, נכנס בטעות לשטח האווירי של ישראל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוני לובלינר
טיל הפטריוט ששוגר
צילום: יוני לובלינר
מומלצים