שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  טראמפ: "הסכם הגרעין עם איראן – בושה. אם לא תהיה ברירה נשמיד את צפון קוריאה"

  בנאומו הראשון באו"ם, נשיא ארה"ב טראמפ תקף באופן חסר תקדים את חברות ציר הרשע. "איש הטילים במשימת התאבדות", אמר על קים ג'ונג און – ותקף את איראן: "לא נאפשר למשטר הרצחני לבנות טילים, הכסף שמועבר אליהם הולך לארגוני טרור שפוגעים בישראלים חפים מפשע"

   

   

  נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשא היום (ג') נאום ראשון בעצרת הכללית של האו"ם, ובמשך 41 דקות תקף בחריפות ואיים על מדינות "ציר הרשע" - המשטרים בצפון קוריאה, באיראן ובסוריה. הוא הצהיר שבמידת הצורך תשמיד ארה"ב את צפון קוריאה, והגדיר את הדיקטטור קים ג'ונג און "איש הטילים במשימת התאבדות". על איראן אמר: "לא נאפשר למשטר הרצחני לבנות טילים. הכסף שמועבר אליהם הולך לארגוני טרור שפוגעים בישראלים חפים מפשע". את בשאר אסד הגדיר כמי שמוביל משטר רצחני התוקף בנשק כימי את אזרחיו. לכל אורך הנאום בחר טראמפ לא להתייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני. צפו בשידור החי מעצרת האו"ם. בהמשך הערב ינאם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.

   

   

  בהתייחס לטרור העולמי ולמשבר המתהווה מול צפון קוריאה אמר טראמפ: "הטרור התפשט לכל פינה בעולם. יותר מ-70 שנה, בתקופות של שלום ומלחמה, עמדו מנהיגים בפני האסיפה הזאת. כמוהם אני הולך להתייחס לאיומים החמורים ביותר שעומדים בפנינו. לא רק תמיכה בטרור, אלא גם איום על אומות ואנשים. כוחות מחפשים להרוס את המערכת שמנעה קונפליקטים. אנחנו לא מצפים ממדינות שונות לחלוק את אותה תרבות, מסורת או שיטת שלטון, אבל אנחנו מצפים מהם לכבד את האינטרס של אנשיהן והזכויות של כל אומה עצמאית אחרת".  

   

   

  טראמפ באו"ם (צילום: AP) (צילום: AP)
  טראמפ באו"ם(צילום: AP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  בשלב זה הוא תקף ישירות את צפון קוריאה וקים ג'ונג און: "השלטון בצפון קוריאה אחראי להרעבה למוות של מיליונים, ולכליאה, הריגה ודיכוי של רבים. כולנו היינו עדים לכך כשסטודנט אמריקני חף מפשע הוחזר לארה"ב רק כדי למות כמה ימים אחר כך. ראינו זאת בהתנקשות באחיו של הדיקטטור בשדה תעופה בינלאומי. אנחנו יודעים שנחטפה ילדה יפנית מחוף ים במדינתה כדי להכריח אותה לשרת כשפחה למרגלים צפון קוריאנים.

   

  "אם זה לא מספיק, עכשיו המרדף שלהם אחר נשק גרעיני מאיים על כל העולם. זו שערורייה שיש אומות שלא רק מנהלות איתם מסחר, אלא מספקות להם ציוד. לארה"ב יש כוח וסבלנות, אבל אם נצטרך, לא תהיה לנו ברירה אלא להרוס את צפון קוריאה. 'רוקטמן' (קים) נמצא במשימת התאבדות שלו ושל המשטר שלו. זה הזמן של צפון קוריאה להבין שהתפרקות מנשק גרעיני היא העתיד היחיד האפשרי. אני רוצה להודות לסין ורוסיה שהצטרפו להצבעה הזאת".

   

  הנאום המלא של טראמפ באו"ם:


  בני הזוג נתניהו מגיעים לנאום טראמפ (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  בני הזוג נתניהו מגיעים לנאום טראמפ(צילום: EPA)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  עבור טראמפ מדובר בנאום ראשון בפני העצרת הכללית של האו"ם מאז נבחר לנשיאות. במהלך כהונתו הוא מתח לא פעם ביקורת חריפה על הארגון וכינה אותו "מועדון של אנשים שבאים לעשות חיים". טראמפ גם התלונן על ההשתתפות האמריקנית הגבוהה בכיסוי עלויות האו"ם.

   

  בנוסף לצפון קוריאה, כאמור, תקף טראמפ בנאומו גם את איראן ואת המעצמות שחתמו מולה על הסכם הגרעין: "צריך להתמודד עם משטר הרסני אחר, שמדבר על רצח המוני, מוות לאמריקה והרס לישראל - המשטר האיראני. הוא הפך מדינה עשירה בהיסטוריה ותרבות למדינה מופלית כלכלית. הקורבנות שסבלו הכי הרבה ממנהיגי איראן הם האזרחים שלה.

   

  "במקום להשתמש בכסף כדי לשפר את חיי האזרחים, הכסף הולך לחיזבאללה ולארגוני טרור שתוקפים אנשים חפים מפשע בישראל. עסקת הגרעין עם איראן הייתה אחת הגרועות והחד-צדדיות שארה"ב נכנסה אליהן לעולם. העסקה הזאת היא בושה לארה"ב. ואני לא חושב ששמעתם את הסוף לגבי זה, תאמינו לי. העולם מבין שהאנשים הטובים באיראן רוצים שינוי".

   

  המזכ"ל גוטרש בעצרת הכללית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  המזכ"ל גוטרש בעצרת הכללית(צילום: רויטרס)

  הוא המשיך בהתייחסות למזרח התיכון: "הדיקטטורה של בשאר אסד - לא נוכל לתת למשטר רצחני להמשיך בפעולותיו מערערות היציבות. היה לי הכבוד לפנות למנהיגים של יותר מ-50 מדינות ערביות ומוסלמיות. הסכמנו שהן צריכות לעבוד יחד כדי להילחם בטרור והאסלאם הקיצוני שנותן לו השראה. עלינו למנוע מהטרוריסטים מקלט. זה הזמן לחשוף את המדינות שתומכות בארגוני טרור כמו אל-קאעידה, חיזבאללה, טאליבן ואחרים. ארה"ב ובנות בריתה עובדות ביחד בכל המזרח התיכון כדי לרסק את הטרוריסטים הלוזרים ואת המקלטים שמשמשים אותם להתקיף את אנשינו. בסוריה ועירק עשינו מהלכים גדולים לקראת ניצחון על דאעש.

   

  "אנחנו חותרים להרגעה של הסכסוך בסוריה. פעולות המשטר הפושע של אסד, כולל שימוש בנשק כימי נגד אזרחיו, כולל ילדים תמימים, הכה בתדהמה. אף אומה לא יכולה להיות בטוחה אם מתירים לנשק כימי להתפרס. לכן ארה"ב תקפה. אנחנו מעריכים את סוכנויות האו"ם שמספקות סיוע הומניטרי, ואנחנו מודים במיוחד לירדן, טורקיה ולבנון בתפקידן בקליטת פליטים מהסכסוך בסוריה. אנחנו חותרים לגישה שתאפשר את חזרתם למדינותיהם כדי להיות חלק מתהליך הבניה מחדש. במחיר קליטת פליט אחד בארה"ב יכולנו לעזור לעשרה במדינה שלהם. במשך דורות ארה"ב התמודדה עם הגירה. למדנו שבטווח הארוך הגירה לא הוגנת כלפי המדינות השולחות והקולטות".

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   

  עוד אמר טראמפ: "כנשיא ארה"ב תמיד אשים את אמריקה במקום ראשון, כמו שאתם כמנהיגי המדינות שלכם צריכים תמיד לשים אותן במקום ראשון. ארה"ב תמיד תהיה ידידה גדולה לעולם, ובמיוחד לבנות בריתה, אבל אי אפשר יותר לנצל אותנו או להכניס אותנו לעמדה שבה ארה"ב לא מקבלת כלום בתמורה. האזרחים שלנו שילמו את המחיר האולטימטיבי כדי להגן על החופש שלנו ועל החופש של האומות שמיוצגות במוסד הזה. מחופי אירופה למדבריות המזרח התיכון ועד לג'ונגלים של אפריקה, יש קרדיט גדול לאמריקה. ניצחנו במלחמות העקובות מדם. לא חיפשו התפשטות טריטוריאלית ולא לכפות את דרכנו אלא להגן על הביטחון והשגשוג לכולם".

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח את טראמפ וצייץ דקות לאחר סיום נאומו: "ביותר מ-30 שנות היכרותי עם האו"ם, לא שמעתי נאום יותר אמיץ ויותר חד. הנשיא טראמפ אמר את האמת על הסכנות האורבות לעולם, וקרא להתייצב מולן בעוצמה כדי להבטיח את עתיד האנושות".

   

  עצרת האו"ם, שתימשך עד השבוע הבא, מתכנסת ברקע מתיחות גבוהה במיוחד ואיומי גרעין מצדה של צפון קוריאה ונהירה המונית של מיעוט מוסלמי ממיאנמר. המנהיגים צפויים לעסוק באתגרים גדולים אחרים ברחבי הגלובוס – מהתפשטות הטרור העולמי ועד התחממות כדור הארץ.

   

  גוטרש התייחס בנאומו לסכסוך הישראלי-פלסטיני ואמר: "ביקרתי בישראל ובפלסטין. פיתרון שתי מדינות לשני עמים הוא הפיתרון שצריכים לקדם".

   

  הוא פנה אל העצרת וביקש לשמור על אחדות בהתנהלות במתיחות מול צפון קוריאה. לדבריו הפתרון למשבר צריך להיות פוליטי: "זה הזמן להתנהלות מדינית. אסור לנו להידרדר למלחמה. כל המדינות צריכות להראות מחויבות גבוהה יותר לעולם ללא גרעין". הוא הוסיף שהדברים שמטרידים את אזרחי העולם הם חוסר השוויון ושינויי האקלים: "העולם בבעיה. אנשים פגועים וכועסים. החברות מפורקות. השיח הפוליטי מקוטב". 


  פורסם לראשונה 19/09/2017 16:06

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  דונלד טראמפ באו"ם
  צילום: AFP
  מומלצים