שתף קטע נבחר

הפלת המל"ט: רצועת ביטחון נגד איראנים, באוויר וביבשה

איתות לאיראן, לרוסיה, לארה"ב וכמובן גם לחיזבאללה: המסר מהשמדת המל"ט הוא ברור - ישראל לא תשלים עם נוכחות זרה סמוך לגבול, איראנית או בשליחות איראן

 

הפלת המל"ט של חיזבאללה בשמי רמת הגולן הסורית היא איתות אסטרטגי לאיראנים, לרוסים, לאמריקנים וכמובן גם לחיזבאללה. המסר הוא שישראל לא תהיה מוכנה לכך שכוחות מבצעיים הפועלים בשליחות איראן יתקרבו לגבולה - הן על הקרקע והן באוויר.

 

המל"ט, ששוגר לעברו טיל פטריוט, ככל הנראה אפילו לא עמד לחדור לשטח ישראל - אבל הופל כי התקרב אל הגבול. למעשה ישראל מייצרת רצועה מפורזת מאיראנים ושלוחיהם בסמוך לגבולה ברמת הגולן. גם חיסולו של ג'יהאד מורנייה ב-2015, פעולה שיוחסה לישראל, נועדה לאותה מטרה - וכך גם פעולות נוספות. המסר הזה משרת היטב את האווירה שראש הממשלה בנימין נתניהו מבקש ליצור לקראת נאומו באו"ם הערב ואחרי שיחתו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אתמול.

צה"ל זיהה שוב הזדמנות, שבמהלך צבאי-טקטי כביכול מצליחה להשיג את היעדים ההסברתיים והמדיניים של ישראל. הפלת המל"ט מוכיחה יכולות זיהוי יוצאות דופן שמשרתות את המטרות האסטרטגיות והמדיניות של ישראל.

 

המורדים הסורים, השולטים באזור קוניטרה ואחמדיה, רובם אנשי ג'בהת א-נוסרה לשעבר, הקימו לאחרונה סוללות עפר גבוהות לאורך צירי התנועה באזור אחמדיה, קוניטרה ודמשק כדי למנוע ירי ארטילרי מדויק של הצבא הסורי לעברם. סוללות העפר אכן הקשו על צבא סוריה לאתר את המורדים ואת תנועתם בשטח שבו הם נלחמים, ולכן צבא אסד וחיזבאללה משתמשים במזל"טים שטסים מעל צירי התנועה ובעזרתם מכוונים את האש על המורדים.

 

חלק מהמל"טים הללו מופעלים ככל הנראה על ידי צבא סוריה, ומל"טים אחרים, כולם תוצרת איראן, מופעלים למטרות איסוף מודיעין על ידי חיזבאללה עבור צבא סוריה. חיזבאללה מפעיל את המל"טים הללו משדה התעופה הצבאי של דמשק, שבו גם מנחיתים האיראנים לעיתים משלוחי טילים לחיזבאללה.

 

אולם, צה"ל זיהה את הפעילות של חיזבאללה בשירות הצבא הסורי ולכן ניתן היה ליירט את המל"ט קרוב לגבול עם ישראל, בשטח הגולן הסורי. בכך גם היה אפשר לשגר לכל הגורמים הפועלים בסוריה את המסר הברור שישראל לא תשלים עם כל סוג של נוכחות ומעורבות זרה סמוך לגבול - איראנית, או בשליחות איראן. המסר הזה אמור להדהד היום גם בניו-יורק, מוסקבה, טהרן ובבירות.

  

הבעיה היחידה היא שפעולות מסוג זה עלולות לגרור תגובה לא צפויה של הסורים או של האיראנים ולהצית הסלמה. אפשרות שכזו נראית כיום רחוקה, אבל היא קיימת וצריך להיזהר שלא להיחפז עם אצבע קלה על הדק שיגור המיירטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים