שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  שמורת עברונה: אלפי דונמים יועברו לחקלאות?
  במועצה האזורית חבל אילות רוצים להעביר לידיהם אלפי דונמים הנמצאים בשמורה, שנפגעה קשות באסון הנפט ב-2014. בחברה להגנת הטבע מתנגדים: "מדובר על שטחים בעלי ערכיות אקולוגית גבוהה"

  בחבל אילות מבקשים להעביר אלפי דונמים משמורת הטבע עברונה לצרכי חקלאות. בימים אלה אף מתנהל משא ומתן בין המועצה האזורית חבל אילות לבין רשות הטבע והגנים, עקב רצון המועצה לממש שטחים חקלאיים בשמורה. בחברה להגנת הטבע מתנגדים לצעד הזה. 

   

  שמורת עברונה, שניזוקה קשות באסון הנפט בסוף שנת 2014, עדיין משתקמת. בתוך שטח השמורה מצויים כ-4,000 דונם המיועדים לחקלאות. השטחים האלה נותרו כפי שהם והקיבוצים בסביבה לא ביקשו להפוך אותם לשטחים חקלאיים. אלא שלאחרונה פנתה המועצה לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בבקשה לאפשר לה לפתח את השטחים החקלאיים.

   

  הזיהום בשמורת עברונה. ארכיון ( )
  הזיהום בשמורת עברונה. ארכיון

   

  בסוף שנות ה-90 נערכה תוכנית מתאר אילת-אילות, כאשר על כמה אלפי דונמים בעברונה נתגלעה מחלוקת. רשות הטבע והגנים הגיעה להבנות עם המועצה האזורית כי חלק מהשטח ייועד לטובת שמורת הטבע עין עברונה וחלק יועבר לחקלאות. במועצה הודיעו לרט"ג כי הם מבקשים לעשות שימוש בשטח, אלא שמאז תוכנית המתאר השתנה לא מעט. בעקבות האסון התקבלה החלטת ממשלה לפיה יש להרחיב את שטח השמורה.

   

  בחברה להגנת הטבע הביעו התנגדות לנוכח הניסיון לגרוע שטחים מהשמורה. ברט"ג פועלים להגיע להבנות עם המועצה על מנת למנוע פגיעה בשמורה, ובתחילת החודש הקרוב ייערך סיור במקום.

   

  כיום עורכת המועצה תוכנית אב לשטחים פתוחים בשיתוף משרדי הממשלה וגופים, בהם רט"ג, משרד החקלאות ועוד. השטחים בעלי הרגישות הסביבתית מופו, בהם השטח המיועד לחקלאות.

   

  עברונה היא שמורה שמוקפת בכל צדדיה: מצד צפון שדה תעופה, מצד מזרח גדר הגבול, מצד דרום חקלאות ומצד מערב נמצא כביש ארבע מסלולי עם גדר, שלא מאפשר מעבר של בעלי חיים. במקום עדיין מבצעים סקרים סביבתיים כדי להעריך את הנזק לטווח בינוני וארוך.

   

  בחברה להגנת הטבע מסבירים כי השמורה נמצאת בפוסט טראומה ובמצור. "להתחיל לנגוס בשטח זו טראומה נוספת שהשמורה לא תעמוד בה". שי טחנאי, רכז דרום החברה להגנת הטבע, הסביר כי "מדובר על שטחים בעלי ערכיות אקולוגית גבוהה, בית גידול ייחודי, עשיר בעצי שיטה ובעלי חיים, בעיקר אוכלוסיה של צבאים. ניתן לאתר, עם קצת רצון טוב, שטחים אחרים בערבה לטובת החקלאות".

   

  ברט"ג מנסים להצניע את המו"מ, כדי לא להצטייר כגורם המפר הסכמים. "אנחנו במו"מ והדברים על השולחן", אומר מנהל מחוז דרום ברט"ג, גלעד גבאי. "כולם מנהלים שיחות ברוח חיובי,ת בניסיון למצוא דרך של win-win בסיפור הזה. יכול להיות שנעשה חילופי שטחים, יכול להיות משטח של שמורה או שטח שמיועד לשמורה. הכל יכול להיות. היישובים החדשים צריכים את השטחים החקלאיים להתפתחות שלהם, גם להם יש צרכים. מצד שני מדובר בשטח ערכי וחשוב. אנחנו מקווים שגם אנחנו והם (א"ק: המועצה) יקבלו את מה שצריך. חשוב להדגיש שאנחנו בתוך שיח חיובי. אני לא רוצה שזה יישמע כאילו נפוצץ הכל לפני שנמצה את התהליך".

   

  ראש המועצה האיזורית חבל אילות חנן גינת אמר בתגובה כי בקרוב יקיימו סיור באזור יחד עם אנשי רט"ג לבדוק את האלטרנטיבות. "הייתה הסכמה כי השטחים ייועדו לחקלאות. ברשות ביקשו האם אפשר לפנות את מחצית מהשטח. אנחנו לא פוסלים על הסף. נבדוק את עמדתנו בעניין".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שמורת עברונה: אלפי דונמים יועברו לחקלאות?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים