שתף קטע נבחר

נתניהו פנה בפרסית לאיראנים: "אתם לא אויבים" - והזהיר: "מי שמאיים עלינו - מסתכן"

מעודד מנאומו התקיף של טראמפ נגד איראן, המשיך רה"מ באותו הקו - ופנה באו"ם לאיראנים. לצד זאת הזהיר: "מי שמאיים עלינו בהשמדה מסכן את עצמו, נגן על עצמנו בכל כוח הצבא". הוא קרא לעולם "שנו את הסכם הגרעין - או בטלו אותו", ואמר בעברית: "נצח ישראל לא ישקר"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הקדיש את מרבית נאומו אמש (יום ג') בעצרת הכללית של האו"ם לסוגיה האיראנית, והמשיך את הקו התקיף שהוביל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנאומו כמה שעות קודם לכן. נתניהו שב ותקף את הסכם הגרעין שנחתם לפני שנתיים בין טהרן לבין המעצמות, והזהיר שאיומים על ישראל, במקביל למעורבות הצבאית של איראן בסוריה ובלבנון, לא יעברו ללא תגובה: "נפעל למנוע מאיראן לפתוח חזית טרור חדשה עם ישראל לאורך הגבול הצפוני שלנו". הוא פנה בפרסית לעם האיראני ואמר "אתם לא אויבים", אך הזהיר את מנהיגיהם: "מי שמאיים עלינו מסכן את עצמו". במהלך נאומו, שארך 24 דקות, הזכיר נתניהו את השם איראן 36 פעמים.

 

"אנחנו באמצע מהפכה גדולה - מהפכה במעמדה של ישראל בין האומות", פתח ראש הממשלה את נאומו אמש. "זה קורה כי כל כך הרבה מדינות התעוררו סוף סוף לראות מה ישראל יכולה לעשות למענן. ישראל היא האומה החדשנית ביותר בחקלאות, מים, הגנת סייבר, רכבים אוטומטיים וכו'. יש לנו הכול. עכשיו המדינות האלה מכירות ביכולותיה של ישראל בלוחמה בטרור. בשנים האחרונות ישראל סיפקה מודיעין שמנע עשרות פיגועים גדולים ברחבי העולם. הצלנו חיים רבים מאוד. אחרי 70 שנה העולם מחבק את ישראל וישראל את העולם".

נתניהו בעצרת הכללית, אמש (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניהו בעצרת הכללית, אמש(צילום: AP)
  

נתניהו: "נכון, לא ביקרתי עדיין באנטרקטיקה, אבל יום אחד אני רוצה לבקר גם שם כי שמעתי שפינגווינים הם תומכים נלהבים של ישראל. אתם צוחקים אבל לפינגווינים אין בעיה לזהות שיש דברים שהם שחור ולבן. כשזה מגיע להחלטות האו"ם בקשר לישראל, האבחנה הזאת לא קיימת. היא לא הייתה קיימת בדצמבר כשמועצת הביטחון קבעה החלטה שגרמה לנסיגה בתהליך השלום.

 

"היא לא הייתה קיימת במאי שעבר, כשארגון הבריאות העולמי אימץ החלטה של סוריה שביקרה את ישראל על תנאי הבריאות ברמת הגולן. אתם לא רציניים, זה מגוחך. סוריה הפגיזה, הרעיבה, תקפה בגז ורצחה מאות אלפי מאזרחיה ופצעה עוד מיליונים, בעוד שישראל סיפקה טיפול רפואי מציל חיים לאלפי קורבנות סורים. אבל את מי ארגון הבריאות העולמי מבקר? את ישראל".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

נתניהו הוסיף: "אז האם אין גבול לאבסורדיות של האו"ם בנוגע לישראל? כנראה שלא. כי ביולי אונסק"ו הכריז שקבר הפטריארך בחברון הוא אתר מורשת פלסטיני. זה יותר גרוע מפייק ניוז, זו היסטוריה מזויפת. נכון שאברהם, אביהם של יצחק וישמעאל קבור שם, אבל גם יצחק, יעקב, שרה, רבקה, ולאה, שבמקרה היו פטריארכים ומטריארכים של העם היהודי. לא תקראו על זה בדו"ח האחרון של אונסק"ו, אבל אם תרצו תוכלו לקרוא על זה בפרסום נפוץ יותר, שנקרא התנ"ך. אני ממליץ מאוד.

 

"גבירותיי ורבותיי, רגע אחד של רצינות: למרות האבסורד, למרות החזרה של אירועים מגוחכים כאלה, יש שינוי. לאט אבל בטוח. יש סימנים של שינוי חיובי, אפילו באו"ם. אדוני המזכ"ל, אני מעריך מאוד את הצהרתך ששלילת זכותה של ישראל להתקיים היא אנטישמיות, חד וחלק. זה חשוב, כי במשך זמן רב מדי המרכז של האנטישמיות העולמית היה פה באו"ם. ואף שזה ייקח שנים רבות, אני בטוח שהמהפכה של ישראל בקשרים עם האומות תשתקף גם כאן. אני אומר זאת בגלל שיש שינוי בעמדה של חלק מהחברים העיקריים שלנו. תודות לתמיכתו של הנשיא טראמפ, השינוי הזה צובר כוח. אז תודה לך הנשיא טראמפ, על תמיכה בישראל באו"ם, והשגרירה ניקי היילי, תודה לך שאת אומרת את האמת על ישראל.

 

"אבל אנחנו חייבים לומר את האמת גם על איראן, כפי שהנשיא טראמפ עשה בעוצמה. הייתי שגריר באו"ם ואני ראש ממשלה שמשרת שנים רבות את ישראל. הקשבתי להרבה מאוד נאומים כאן, ואף אחד מהם לא היה אמיץ וישיר יותר מזה שהנשיא טראמפ נשא היום. הוא קרא בצדק לעסקת הגרעין עם איראן מביכה. לא יכולתי להסכים יותר, והנה למה: איראן מתחייבת להרוס את מדינתי, כל יום. איראן מנהלת קמפיין של הרס ברחבי המזרח התיכון ומפתחת טילים בליסטיים שמאיימים על כל העולם.

 

"לפני שנתיים הסברתי כאן למה העסקה הגרעינית עם איראן לא רק שלא חוסמת את דרכה לפצצה אלא אפילו סוללת אותה. כי בהגבלות שהוטלו על תוכנית הגרעין של איראן יש סעיף שאומר שבעוד כמה שנים הן יוסרו אוטומטית. לא על ידי שינוי בהתנהגות של איראן, לא בהפחתת האגרסיביות שלה, אלא רק בגלל שינוי בלוח השנה. ואני הזהרתי שכשהשקיעה הזאת תגיע, צל כבד יוטל על כל המזרח התיכון והעולם, בגלל שאיראן תהיה חופשייה להעשיר אורניום בקנה מידה תעשייתי, מה שיציב אותה על הסף לפיתוח נשק גרעיני מסיבי".

בני הזוג נתניהו והשגריר דנון בזמן נאום טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בני הזוג נתניהו והשגריר דנון בזמן נאום טראמפ(צילום: רויטרס)

נתניהו המשיך: "בחודשים האחרונים ראינו כמה מסוכן אפילו מספר מועט של כלי נשק בידי משטר סורר. עכשיו דמיינו מאות כלי נשק גרעינים בידיה של אימפריה אסלאמית, עם כוונה לשגר אותם לכל מקום בעולם. יש אנשים שעדיין מגינים על העסקה המסוכנת עם איראן וטוענים שהיא תחסום את דרכה לפצצה. זה בדיוק מה שאמרו על ההסכם הגרעיני עם צפון קוריאה וכולנו יודעים לאן זה הגיע.

 

"לכן המדיניות של ישראל לגבי ההסכם עם איראן פשוטה מאוד: שנו אותו או בטלו אותו. תקנו אותו או קצרו אותו. בלבטל את העסקה הכוונה היא להחזיר לחץ על איראן שכולל סנקציות. תיקון העסקה דורש הרבה דברים, בהם פיקוח על כל אתר חשוד והטלת ענישה על כל הפרה. אבל מעל הכול, תיקון העסקה זה אומר להיפטר מאותו סעיף.

 

"מעבר לתיקון העסקה עלינו גם לעצור את איראן מפיתוח טילים בליסטיים ולגרום לנסיגה של התוקפנות שלה באזור. אני זוכר שהיו לי דיונים בעניין הזה, כי היה לי תפקיד אקטיבי בהם, והרבה תומכים בעסקה האמינו בנאיביות שזה ימתן את איראן איכשהו ויהפוך אותה לחברה אחראית בקהילה הבינלאומית. אבל אני לא הסכמתי. הזהרתי שכשהסנקציות יוסרו איראן תתנהג כמו נמר ששוחרר, וזה בדיוק מה שהיא עושה היום. מהים הכספי לים התיכון, מטהרן לטרטוס, מסך איראני נפרש ברחבי המזרח התיכון. מסך של טרור והיא מאיימת להשמיד את ישראל.

 

"יש לי מסר פשוט לאייתולה ח'אמנאי, הדיקטטור של איראן: אורה של ישראל לא ייכבה לעולם, נצח ישראל לא ישקר (בעברית). אלו שמאיימים עלינו בהשמדה מסכנים את עצמם. ישראל תגן על עצמה עם כוח צבאי והעוצמה של הנחישות שלנו. נפעל כדי למנוע מאיראן לבסס צבא בסוריה, למנוע ממנה לייצר נשק קטלני בסוריה או לבנון לשימוש נגדנו, ונפעל למנוע מאיראן לפתוח חזית טרור חדשה עם ישראל לאורך הגבול הצפוני שלנו".

 

נתניהו פנה לעם האיראני ואמר: "אבל יש לי מסר לאנשים באיראן: אתם לא אויבינו, אתם חברינו. יום אחד, חבריי האיראנים, אתם תשוחררו ממשטר הרשע שמאיים עליכם, תולה הומוסקסואלים, כולא עיתונאים, מענה אסירים פוליטיים ויורה בנשים חפות מפשע כמו נדא סולטאן, שהושארה להיחנק מדמה ברחובות טהרן. לא שכחתי את נדא, וגם אתם לא. אזרחי איראן, כשיום שחרורכם יגיע, החברות בין העמים העתיקים שלנו תשגשג שוב".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 

 

גם ליחסים עם מדינות ערב והפלסטינים התייחס נתניהו דרך הנושא האיראני: "ישראל יודעת שבעימות עם המשטר האיראני אנו לא לבד. אנחנו עומדים כתף אל כתף עם אלה בעולם הערבי ששותפים לתקוות שלנו לעתיד טוב יותר. עשינו שלום עם ירדן ומצרים שאת נשיאה האמיץ עבד אל פתח א-סיסי פגשתי אתמול. אני מעריך את תמיכתו בשלום ומצפה לעבוד איתו ועם מנהיגים אחרים באזור לקדם שלום. ישראל מחויבת להגיע לשלום עם כל השכנות הערביות שלנו כולל הפלסטינים. אתמול טראמפ ואני שוחחנו על זה לעומק. אני מעריך את מחויבותו לעמוד לצד ישראל ולקדם עתיד של שלום לכול. ביחד נתפוס את ההזדמנויות לשלום ונתעמת עם הסכנות האדירות מאיראן".

 

לפני הנאום צייץ נתניהו בחשבון הטוויטר שלו: "אזרחי ישראל, אני תמיד מתרגש כשאני מביא את דבריכם בפני אומות העולם כאן באו"ם. היום אגיד כאן דברים ששליט איראן והעם באיראן יזכרו תמיד".

 

אחרי נאום טראמפ אחר הצהריים החמיא לו נתניהו וצייץ: "ביותר מ-30 שנות היכרותי עם האו"ם,

לא שמעתי נאום יותר אמיץ ויותר חד".

 

נתניהו, שנכח בנאום ומחא כפיים לא אחת, הוסיף: "הנשיא טראמפ אמר את האמת על הסכנות האורבות לעולם, וקרא להתייצב מולן בעוצמה כדי להבטיח את עתיד האנושות".

 

שלשום נפגשו טראמפ ונתניהו ודנו בין השאר במעורבות הגוברת של איראן בסוריה. לאחר הפגישה אמר נתניהו שטראמפ "הקשיב בעניין רב, זו הייתה שיחה ערה. אני חושב שהוא משוכנע שיש בעיה ומבין שאיראן מאז ההסכם מתפרשת באזור, השאלה איך מטפלים בזה. הם מבינים היטב את האינטרס הביטחוני שאני מציג, את הצורך לפעול מול איום שמתרחש אצלנו ועלינו".

פורסם לראשונה 19/09/2017 21:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים