שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרמז של נתניהו: מאיים בהפלת המשטר האיראני
  הפנייה בפרסית הייתה שיא של נאום מוצלח באו"ם והיוותה רמז ברור: ארה"ב וישראל יפעלו גם בניסיון לאיים על הישרדות המשטר. אבל בינתיים, כמו אצל טראמפ, מדובר רק בדיבורים ולא במעשים

   

  הנאום המלא של ראש הממשלה נתניהו, אמש    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ראש הממשלה בנימין נתניהו יכול לסכם בהצלחה את האירוע השנתי בעצרת האו"ם, בעיקר בכל מה שנוגע לאיראן. לא כל כך בזכות הנאום שנשא בעצרת, אלא עקב העובדה שנתניהו הצליח למנף הבטחת בחירות של דונלד טראמפ לביטול הסכם הגרעין לכדי איום רשמי של נשיא ארצות הברית על האיראנים.

   

  נתניהו אמנם דרש את ביטול הסכם הגרעין, אבל קיבל את מה שבאמת רצה להשיג - הידוק הפיקוח על קיום ההסכם על ידי האיראנים והבנה עולמית שטהרן מנסה להשתלט על מזרח התיכון ולהשמיד את ישראל. לכן, לדידו, אסור לתת לאייתוללות להפוך את סוריה למדינת חסות שלהם. את כל זה השיג נתניהו ובנאומו הוא הבהיר גם לאיראנים שישראל לא תהסס לצאת למלחמה מולם אם האיום מצידם יגבר. אסור לזלזל באמירה כזו, שעד כה טרם נאמרה.

   

  נתניהו באו"ם. לא הזכיר את הפלסטינים (צילום: AFP)
  נתניהו באו"ם. לא הזכיר את הפלסטינים(צילום: AFP)
   

  הישג נוסף של נתניהו הוא הידוק הקשר עם ממשל טראמפ והקשר האישי שלו עם הנשיא עצמו. המחמאות שנתניהו הרעיף על ראשו של נשיא ארה"ב נפלו כגשמי ברכה על אדמה צמאה. טראמפ לא זכה למחמאות רבות ממנהיגי העולם ונתניהו מיקם את עצמו כידיד נאמן וכחבר מסור של הנשיא האמריקני המושמץ מבית ומחוץ.

   

  את התמורה קיבל נתניהו בעובדה שהנשיא טראמפ לא הזכיר בנאומו אפילו במילה אחת את הנושא הפלסטיני, בניגוד לנשיאים אמריקנים קודמים שאצל כולם הייתה בנאומיהם בעצרת האו"ם "פסקה פלסטינית". טראמפ הרשה לעצמו להתעלם מהעניין הזה כנראה בזכות התייצבותו של נתניהו לצדו. יש כאן כנראה הבנה שבשתיקה בין שני המנהיגים וגם אם לא יבוטל הסכם הגרעין עם איראן, ארצות הברית תעשה יותר כדי למנוע את התבססות איראן בסוריה.

   

  נתניהו הוכיח אמש, בנאומו ה-11 באו"ם, כי הוא נואם מחונן ומרתק באנגלית - אך חבל שאולם העצרת הכללית בניו יורק היה חצי ריק. הטענות של ישראל נגד האו"ם זכו בזכותו של טראמפ לדחיפה נוספת וגם את זה יכול נתניהו לזקוף לזכותו ולזכות השגריר רון דרמר, שדואג שהממשל בוושינגטון ימשיך ויטפל בעניין. בנאום היו גם הגזמות, אחת מהן היא הטענה שחל מהפך במעמדה של ישראל בעולם, אך ככלל הנאום היה בנוי היטב.

   

  אבל, ויש אבל גדול - כל מה ששמענו אתמול היו דיבורים ואיומים עמומים, גם מפי טראמפ וגם מפי נתניהו. טראמפ לא נתן שום התחייבות קונקרטית ביחס למה שהוא עומד לעשות בעניין איראן וגם נתניהו רק רמז שישראל ואולי גם ארצות הברית ינסו להפיל את המשטר באיראן, אבל לא אמר במפורש שזו הכוונה.

   

  אפשר להבין את נתניהו. הדבר שהמשטר באיראן חושש ממנו יותר מהכול זה להישרדותו. הדברים שאמר נתניהו לעם האיראני בדבר היותו ידיד של ישראל, בניגוד לשליטיו, הם יותר מרמז ברור שארצות הברית וישראל יפעלו גם בכיוון של איום פנימי באיראן על הישרדות המשטר. אך כאמור, בינתיים מדובר רק באיומים ולא במעשים. וזו אחת הבעיות המרכזיות של ממשל טראמפ. רק תשאלו את צפון קוריאה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הרמז של נתניהו: מאיים בהפלת המשטר האיראני"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים