שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  עקב תקלה: הופסקה אספקת הגז ממאגר תמר
  התקלה התגלתה הבוקר במהלך עבודות תחזוקה שתוכננו מראש; אי-אספקת גז למשק לאורך כמה ימים עלולה להשאיר את תחנות הכוח ללא דלקים נקיים לייצור חשמל; חברת נתיבי גז הנחתה את התחנות הפרטיות להפחית את צריכת הגז
  משרד האנרגיה דיווח הבוקר (ה') כי "עקב תקלה שהתגלתה הבוקר במהלך עבודות התחזוקה המתוכננות מראש במאגר תמר, פסקה לחלוטין אספקת הגז הטבעי מהמאגר". ממידע שהגיע ל"כלכליסט" עולה שמדובר בדליפה מאחד הצינורות האחראי לריקון תוצרי הפקת הגז.

   

  מאחר שמאגר תמר הוא מונופול, וכל המשק נשען עליו, אי-אספקת גז לאורך כמה ימים עלולה להשאיר את תחנות הכוח ללא דלקים נקיים לייצור חשמל, מה שיחייב את חברת החשמל ושאר תחנות הכוח הפרטיות לעבור לסולר.

   

  ברשותה של חברת החשמל אוניית גז נוזלי (LNG) שמכילה מטען היכול לשמש אותה לכמה ימים עד שבועיים, תלוי בביקוש שירשם בתקופה זו.

   

  למזלה של חברת החשמל ושל המשק כולו, התקלה נרשמה באמצע החג, כאשר צריכת החשמל נמוכה יחסית. לפיכך, בחברת החשמל לא מדווחים על מצוקה ובשלב זה הם נשענים בעיקר על ייצור בפחם ובגז נוזלי תוך שימוש במעט הגז הטבעי שעוד נשאר כלוא בצנרת ההולכה. 

   

  במשרד האנרגיה טוענים שהתיקון ייארך 24 שעות. מחברת החשמל נמסר כי "מערכת החשמל כרגע בשליטה ומספקת את מלוא הביקוש כולל הצפי לשיא הביקוש

  היומי".

   

  מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "לפי דיווח שהתקבל מחברת נובל אנרג'י, בעקבות תקלה שהתרחשה לפני כשלוש שעות בעבודות באסדת תמר, הנמצאת 23 ק"מ מערבית לאשקלון, הופסקה אספקת הגז הטבעי. בשלב זה אין חשש לזיהום ים. המשרד להגנת הסביבה בודק את המשמעויות של האירוע, שהתרחש במסגרת עבודות תחזוקה מתוכננות, וכן את ההשפעה על הסביבה כתוצאה משימוש בדלקים חלופיים לתעשייה, ויעדכן ככל שיידרש"

   

  עבודות התחזוקה במאגר תמר היו מתוכננות ותואמו מראש. במסגרת העבודות תוכננה תחזוקה שוטפת על אסדת ההפקה עצמה ולאורך 40 יום, מה שהוביל את המדינה להתקין תקנות חירום במסגרתן כלל הלקוחות היו אמורים להסתפק בכ-50% תפוקה.

   

  מחברת נתיבי גז הממשלתית, האחראית על תחזוקה ופיתוח הולכת הגז הפנים ארצית, נמסר כי בעקבות התקלה באסדת תמר הם הנחו את הצרכנים השונים (תחנות כוח פרטיות) להפחית את צריכת הגז. "בשלב זה המערכת מקבלת אספקת גז באמצעות אניית ה-LNG. החברה מצויה בקשר עם משרד האנרגיה וגורמים רלוונטיים נוספים", נמסר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "עקב תקלה: הופסקה אספקת הגז ממאגר תמר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים