שתף קטע נבחר

חוסכים כסף: על הבדיקות לפני קניית מקרר

מקרר עם מקפיא למעלה או למטה? 2 דלתות או 4? איזה נפח יתאים למשפחה? מה החשיבות של הדירוג האנרגטי? רגע לפני שאתם רוכשים מקרר חדש, אתר "המקצוענים" עם העצות שיחסכו לכם כסף ויהפכו את השימוש במקרר לנוח ופרקטי יותר

כשבאים לרכוש מקרר יש פרמטרים חשובים, שלפעמים אנשים נוטים לשכוח מהם: נוחות השימוש, קלות הפירוק וההרכבה של החלקים הפנימיים, כמות שטחי האחסון המחיר ועד כמה הוא חסכוני בצריכת החשמל. לפניכם מדריך הטיפים לפני הרכישה, שיאפשר לכם להגיע לחנות עם המידות המדויקות ורשימת השאלות שכדאי לשאול את המוכר.

 

עוד כתבות בנושא:

11 סימני אזהרה של מכונות כביסה

מייבש כביסה: מדריך לשימוש חכם

לתקן או לא לתקן זו השאלה

 

מקפיא: למעלה, למטה או בצד?

ההבדל הגדול בין המקררים השונים הוא מיקום תא ההקפאה שלהם. הסוג הנפוץ ביותר הוא בעל מקפיא עליון, אחריו מקפיא תחתון ולבסוף מקפיא צדדי (לרוב, משמאל). כיצד בוחרים את מיקום תא ההקפאה? לכל סוג היתרונות והחסרונות שלו, וההחלטה מתקבלת על פי הצרכים, הגודל והמחיר.

 

מקפיא עליון: "היתרונות העיקריים של מקפיא עליון נמצאים בעובדה שהוא מגיע במגוון גדול של מידות וזול יחסית בהשוואה ליתר הסוגים", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "חסרונו הוא העובדה שהגישה לתא הקירור פחות נוחה, ולכן הוא מתאים למי שעושה שימוש גובר במקפיא".

 

מקפיא תחתון: יתרונות המקפיא התחתון טמונים בקיבולת הגדולה בדרך כלל, ושהגישה לתא הקירור בו נוחה יותר. מוקד השירות: "הוא מתאים בעיקר למי שמשתמש במקפיא לעתים רחוקות יותר".

 

מקפיא הממוקם בצד: "היתרון העיקרי של מקפיא זה הוא העובדה שניתן למקם אותו בנישה שבה אין גישה נוחה לפתיחת דלת גדולה", מסבירים במוקד השירות. "בנוסף, הוא בעל קיבולת גדולה יחסית גם בתא ההקפאה ומאפשר גישה נוחה הן לתא ההקפאה והן לתא הקירור. חסרונו הוא מחירו הגבוה יחסית לשאר הסוגים".

 

כשמדובר במקרר שנפתח לצדדים, ההתלבטות היא לרוב בין 2 דלתות ל-4 דלתות. "ככל שנפח המקרר גדול, כך נוח יותר להשתמש ב-4 דלתות", אומר שמואל רוזנפלד מרוזנפלד. "עבור מקרר שנפחו מתחת ל-440 ליטר, 2 דלתות יהיו נוחות יותר לשימוש".

 

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מה המידות של הנישה הקיימת במטבח  

בין אם מדובר במטבח קיים או שאתם בשלבי שיפוץ, גודל הנישה שמיועדת למקרר יכול להשפיע על הבחירה שלכם. מוקד השירות: "אם הינכם בוחרים את המקרר לפני שלב תכנון המטבח, טווח האפשרויות שלכם יגדל והבחירה תהיה מותאמת יותר לצרכיכם ולתקציב שלכם.

 

"כשאתם מודדים את הנישה, יש לקחת בחשבון שניתן לפתוח בקלות את הדלת, באופן שיאפשר פתיחה מקסימלית שלה".

 

מהן המידות הנדרשות? "יש להגיע לחנות עם מידות רוחב, גובה ועומק, ולקחת בחשבון שיידרש טווח של כמה ס"מ בצדדים לצורך הכנסת והוצאת המקרר", אומר חן ישראלי, מנהל מוצר הייסנס מקבוצת ח.י. "הטווח המדויק הנדרש מופיע בהוראות היצרן, בהתאם לדגם. כמו כן, השאירו 10-15 ס"מ בקיר שבגב המקרר לצורך אוורור".

 

מוקד השירות: "אל תשכחו שאת המקרר תידרשו להוביל בצורה כלשהי אל תוך ביתכם, וחשבו את מפתח דלת הכניסה וכן פתחים אחרים שהמקרר יצטרך לעבור דרכם (אם הוא מיועד להיות בחדר שירות למשל). ישנם מקררים שניתן לפרק את הדלת שלהם, אך פירוק זה כרוך בתוספת לעלות ההובלה".

 

התאימו את נפח המקרר למספר הנפשות

"מקרר בעל נפח גדול מדי יגרום לכם לבזבוז אנרגיה וייקר לשווא את חשבון החשמל", אומר ישראלי. "לעומת זאת, מקרר עם נפח קטן מדי לא יהיה מספק מבחינת שטחי אחסון, יקשה מאוד על ההתנהלות והגישה לכל מוצרי המזון וייאלץ אתכם להשאיר את הדלת שלו פתוחה למשך זמן רב יותר (מה שיגרום לבזבוז אנרגיה).

 

"לרוב, עבור משפחה ממוצעת יידרש מקרר בנפח של כ-600 ליטר לפחות. אם נישת המקרר גדולה מספיק ואתם מתלבטים לגבי הנפח, עדיף לחשוב על טווח של כמה שנים קדימה ולבחור בקיבולת גדולה יותר מתוך מחשבה על צרכיכם העתידיים (הרחבת המשפחה למשל)".

 

האם זהו המקרר העיקרי או מקרר נוסף לאחסון?

רוזנפלד: "יש הבדל בין הפרמטרים לרכישת מקרר עיקרי לבית שנמצא במטבח ופעיל יותר לבין מקרר הממוקם בחדר שירות. במקרר הפעיל יש חשיבות גדולה לעיצוב ולנוחות השימוש בו, שכן הוא משמש אותנו בתדירות הרבה יותר גבוהה. לעומת זאת, בבחירת המקרר השני לבית, שלרוב נמצא בחדר אחר, יש חשיבות גדולה יותר לנפח ולרוב נעדיף שתא ההקפאה שלו יהיה גדול יותר ויאפשר אחסון רב יותר".

 

עד כמה המקרר מרעיש?

אם המקרר אמור להיות קרוב לפינת לימוד או לחדר שינה, שווה לבדוק מה עוצמת הרעש שהוא מייצר ולבחור בהתאם. "במקרה של צורך במקרר שקט, בדקו שעוצמת הרעש אינה חזקה מ-30 דציבלים", ממליצים במוקד השירות של אתר "המקצוענים".

 

עד כמה קל לפרק את חלקיו הפנימיים ולשנות את הסידור הפנימי  

עיצוב המקרר וגודלו חשובים, אך לא פחות מכך חשובה המודולאריות שלו. במשך הזמן הצרכים שלכם יכולים להשתנות וייתכן שתרצו לשנות את מיקומם של המדפים. "אם המדפים במקרר מודולאריים, תוכלו להתאים לגובה הרצוי עבורכם ואף לפצל רק חלק מהמדפים (אם הם חצויים לרוחב)", אומרים במוקד השירות. "לנוחות הפירוק וההרכבה חשיבות מוגברת לגבי היכולת לנקות את המקרר בקלות. בדקו בחנות שקל לכם לשלוף ולהחזיר את המגירות והמדפים".

 

מהי שיטת ההפשרה של המקרר

רוזנפלד: "ישנן שתי שיטות הפשרה. השיטה האחת,והפחות מומלצת היא De Frost. שיטה זו קיימת לרוב במקררים משרדיים (מקררי מיני) ובחלק מהדגמים הבינוניים, והחיסרון שלה הוא שישנה נטייה להיווצרות קרח בדפנות המקפיא.

 

"השיטה השנייה, היא שיטת No Frost והיא עדיפה. בשיטה זו פיזור הקור הוא באמצעות מאוורר פנימי. ההפשרה היא אוטומטית ומופעלת במחזורים קבועים".

 

  (צילום: באדיבות הייסנס) (צילום: באדיבות הייסנס)
(צילום: באדיבות הייסנס)

מהו הדירוג האנרגטי

"בדומה למזגן ומכונת כביסה, גם מקרר נחשב לצרכן חשמל כבד, ולכן ישנה חשיבה גבוהה לדירוג האנרגטי שלו", אומר רוזנפלד. "הדירוג האנרגטי כתוב במפרט הטכני של המקרר, כשהדירוג החסכוני ביותר הוא דירוג A, והפחות חסכוני הוא G".

 

רגיל, אינטגראלי או חצי אינטגראלי?

עיצוב הפנים הנפוץ בימינו הוא כזה שבו המטבח מחובר לסלון. לכן המראה הנקי והמוקפד יותר הופך לנפוץ יותר מתמיד. הנטייה היא להצניע את מכשירי החשמל בעיצוב המטבח ולהפוך אותו לכמה שיותר מינימליסטי ומסודר במראהו.

 

במקרה זה, כדאי לבחור מראש את חזית המקרר. ניתן לבחור במקרר רגיל אך בעל חזית תואמת ליתר חזיתות המטבח. אפשרות נוספת היא לשלב אותו באופן חצי אינטגראלי, כך שהוא יצופה באותה חזית בדיוק בה מצפים את שאר הארונות.

 

אפשרות שלישית, להסתיר אותו לגמרי בתוך אחד הארונות, ולהצמיד את הדלת שלו אל חזית המטבח, כך שבכל פתיחה תיפתחנה שתי הדלתות הצמודות בו-זמנית. האפשרות השלישית מחייבת להשאיר מספיק מרווח לאוורור (מעל המקרר ומאחוריו).

 

מה עלות ההובלה ומה משך האחריות?  

ישנן עלויות נלוות שיכולות להשפיע על העלות הכוללת של המקרר. אחת מהן היא ההובלה. "כדאי לברר מראש מה עלות ההובלה, מה התוספת שתידרש עבור הובלה לקומה גבוהה יחסית וללא מעלית, כמה תעלה הובלה המצריכה פירוק של הדלת וכמה תעלה הובלה של המקרר הישן", אומרים במוקד השירות. "לעתים מחיר ההובלה הוא שיקול מכריע שיכול להשפיע על הבחירה שלכם".

 

כמו כן, בדקו מה משך האחריות שהחברה נותנת למקרר. קראו את האותיות הקטנות, בדקו האם האחריות כוללת את כל הרכיבים החשובים והאם ניתן להאריך אותה בעלות סבירה. מוקד השירות: "נהוג להעניק אחריות מלאה למשך שנה, ועוד אחריות של כמה שנים על המנוע ומערכת הקירור (לעתים, בתשלום נוסף). לאורך האחריות יש חשיבות רבה, שכן במקרה של אחריות ארוכה, עלות המקרר הופכת ליותר אטרקטיבית ומבטיחה לכם שקט למשך כמה שנים".

 

מחפשים טכנאי מקררים? לרשימה המלאה

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים