שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  המרזב נסתם? כך תנקו אותו במקצועיות ובבטיחות
  רגע לפני תחילת הגשמים, וזה בדיוק הזמן לבדוק את תקינות המרזב. באילו מקרים תוכלו לנקות בעצמכם מרזב סתום, מתי חייבים לקרוא לבעל מקצוע וכמה יעלה ניקוי מקצועי? אתר "המקצוענים" עם הסקירה

  בשבועות שנותרו לפני בוא החורף, זה הזמן לנקות את הגג והמרזבים. כשהמרזב נסתם הוא יכול לגרום להצפת מים בגג, מה שיכול להותיר נזק לגג ולכל מה שמותקן עליו ולתשתיות הבית. הדבר האחרון שאתם רוצים הוא לסבול מבעיות רטיבות בתקרה, על הקירות החיצוניים ולגרום לנזק למערכת החשמל שלכם. תחזוקת המרזב, היא זולה וקריטית יחסית, שכן היא יכולה למנוע נזק של אלפי שקלים במקרה הטוב, ועשרות אלפי שקלים במקרה הרע.

   

  עוד כתבות בנושא:

  ליקויי איטום בבית - כיצד מתמודדים?

  אל תזרקו את הכסף שלכם מהגג

  סימנים של רטיבות

   

  באילו מקרים תוכלו לנקות את המרזב בעצמכם וכיצד לעשות זאת?  

  לא בכל מקרה יש צורך להזמין בעל מקצוע. "לעיתים ניתן לנקות את המרזב לבד, כל עוד יש גישה בטוחה אליו ואין סיכון מיותר של טיפוס או שהות בגובה", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "יש לקחת דלי, מטאטא ויעה, ולגרוף את הלכלוך מהמרזב בזהירות. יש להרחיק עלים, שקיות ניילון, חומרי בניין וכל דבר שיכול לגרום לסתימה כשיבוא במגע עם מי הגשמים.

   

  "לפני שמטאטאים את כל הלכלוך, כדאי לא להשתמש במים, שכן כל עוד לא ביצענו בדיקת תקינות למרזב, המים יכולים לגרום להצפה של הלכלוך. רק בסיום הניקוי, יש לשפוך מים אל תוך המרזב כדי לוודא שאין בו סתימות או כשלים בחיבורים, אשר יכולים לגרום לנזילות מים".

   

  במהלך הניקוי, יש להיזהר מהנחת משקל כבד על המרזבים ועל התעלות, וגם להימנע מלהישען עליהם, שכן הם אינם בנויים לשאת משקל רב.

   

  האם יש צורך לנקות את הגג גם אם אין סתימה במרזב? "בישראל יש כמות גדולה של אבק, ובמהלך הגשמים זה גורם להצטברות של בוץ על הגג", אומרים במוקד. "למעשה, זה מה שמונע מהמים לזרום בחופשיות על הגג לכיוון המרזבים.

   

  "הבוץ, לעתים 'מבטל' את השיפועים הנכונים בגג, ואז מים מצטברים על הגג, ובהמשך הזמן מחלחלים אל תשתיות הבית. לכן, גם אם אין סתימה במרזב, חשוב מאוד לדאוג לניקוי יסודי. יש לפנות קולטי שמש שנשברו, ומומלץ לשים מכסה רשת על התעלות ועל פתחי הניקוז כדי למנוע חדירת עלים לתוך המרזב".

   

  התעלמות ממצב המרזב יכולה לגרום לרטיבות ולנזקים בתשתית המבנה (צילום: גיל יוחנן)
  התעלמות ממצב המרזב יכולה לגרום לרטיבות ולנזקים בתשתית המבנה (צילום: גיל יוחנן)

  גזמו עצים, הרחיקו יונים ואיטמו פתחים שהתגלו בצנרת  

  כדי שהפעולה תהיה אפקטיבית ותחזיק מעמד, בדקו את סביבת המרזב ודאגו למנוע גורמים שיכולים לגרום לתקלות בעתיד.

   

  "אם המרזב מלא בלשלשת יונים, כדאי לקרוא למרחיק יונים ולהתקין אמצעי הרחקה (דוקרנים, רשתות)", אומר אמיר תמם מהאחים תמם באתר "המקצוענים". "אם המרזב מכוסה בעלים, גזמו את הענפים שבקרבתו. אם חלק מהצנרת החליד או נפגם, קראו לבעל מקצוע לצורך חיבור 'מקטע' צנרת חדש, וודאו שהוא משתמש בברגים המתאימים לחומר ממנו עשוי המרזב. בדקו שבכל מקום שבו יש חיבורים רופפים של ברגים, בעל המקצוע משתמש בחומרי האיטום הנדרשים כדי לאטום את הפתחים שסביבם".

   

  הזמנתם בעל מקצוע? מה חשוב לבדוק וכמה זה יעלה

  "לפני שאתם מזמינים בעל מקצוע לביתכם וחושפים את עצמכם לסיכון ביטוחי, בדקו שיש לו רישיון בתוקף לעבודה בגובה", אומרים במוקד השירות.

   

  "ניקוי מרזב הוא תיקון תקופתי שחשוב לבצע. זאת, בייחוד במרזב הממוקם בסביבה של עצים, שכן עלים הם בין הגורמים העיקריים לסתימות של מרזבים. מחיר של ניקוי מרזב חיצוני נע סביב כמה מאות שקלים, בהתאם לגובה המרזב ואורכו, למורכבות הגישה אליו ולסיכון הנדרש בעבודה. אם הוא ממוקם על גג רעפים ישן, המחיר יכול להגיע גם לכמה אלפי שקלים. מחיר ניקוי של מרזב פנימי (שממוקם בתוך יציקת הבטון), יעלה כ-1,000 שקל, ולעתים כלל לא כדאי להשקיע בתחזוקתו או בתיקון שלו, אלא משתלם יותר להתקין במקומו מרזב חיצוני חלופי".

   

  זקוקים לבעל מקצוע בתחום תיקון גגות? לרשימה המלאה

   

  ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "המרזב נסתם? כך תנקו אותו במקצועיות ובבטיחות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים