שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  טראמפ מגדיל את ההימור
  נשיא ארה"ב הלך על הקצה עם קים ("איש הטילים המשוגע"), ובינתיים הצליח לרתום את הסינים למהלך מוגבל. רק הם יוכלו למנוע מלחמה
  בניגוד למצב עם איראן, שמתריסה בזהירות, מול צפון קוריאה מדובר בסיטואציה שונה לחלוטין. כאן נראה לפחות שגם וושינגטון וגם פיונגיאנג נמצאות בתהליך של ''הליכה על הסף'', תהליך שעלול להסתיים בהתנגשות צבאית. אפשר כבר להרחיק לכת ולהגיד שנאום טראמפ באו''ם היה פרובוקציה מכוונת ומתוכננת מצד וושינגטון שנועדה להכניס את מנהיג צפון קוריאה למסלול של התנגשות ודאית.

  קים ג'ונג און ודונלד טראמפ. זה עלול להיגמר במלחמה (צילום: EPA, MCT)
  קים ג'ונג און ודונלד טראמפ. זה עלול להיגמר במלחמה(צילום: EPA, MCT)

  מדוע? מפני מי שמכיר את האסטרטגיה והמדיניות של המשטר בצפון קוריאה יודע כיצד מגיב קים ג'ונג-און כדי שלא לאבד את יוקרתו ואת מעמדו האלוהי כמעט בארצו. מבחינתו הוא חייב להסלים את תגובתו, אפילו עד כדי ביצוע צעדים שפירושם מלחמה. בארה"ב יודעים את זה ובמקום לנסות להרגיע את השליט הצפון קוריאני טראמפ ממשיך להגדיל את ההימור כשהוא משתמש במכוון בביטויים מעליבים כגון "משוגע קטן" כלפי שליט צפון קוריאה ומגרה אותו להסלים את תגובותיו.

  קים ג'ונג און. "משוגע קטן" (צילום: AFP)
  קים ג'ונג און. "משוגע קטן"(צילום: AFP)

  המטרה בהתגרויות המכוונות האלה של טראמפ אינה קים ג'ונג-און אלא הסינים. הגורם היחיד שיכול כיום לרסן את צפון קוריאה הוא מנהיג סין, שי ג'ינפינג. בלי סין אין כלכלה צפון קוריאנית ואין צבא צפון קוריאני, ולכן רק סין יכולה לפעול כדי סיים את המשבר בלי מלחמה.

   

  טראמפ הולך על הסף כדי להכריח את הסינים לרדת מהגדר ולהתערב, וייתכן שהוא מצליח. סין הודיעה אתמול בבוקר שהיא מטילה הגבלות על ייצוא נפט לצפון קוריאה אולם זה לא מספיק. רק בימים האחרונים איים שר החוץ של צפון קוריאה לפוצץ פצצת מימן באוקיינוס השקט. בארה"ב יודעים שלצפון קוריאה אין יכולת לבצע מהלך כזה אבל חוששים ממהלך אחר שיגרום למלחמה.

   

  עם זאת, טראמפ נחוש בדעתו להמשיך במשחק התרנגולת ("צ'יקן") ורוצה לגרום לקים ג'ונג-און למצמץ ראשון. יכול מאוד להיות שהסינים יירתמו למאמץ ההרגעה, אבל ייתכן גם שתהיה הסלמה צבאית.

   

  בכל מקרה, המצב בחצי האי הקוריאני עדיין רגיש מאוד ונפיץ, וצריך רק לקוות שהאמריקנים יודעים מה הם עושים כשהם הולכים על הסף מול רודן אכזרי ולא צפוי. כרגע נראה שהאמריקנים מצליחים. מחר הגלגל עלול להתהפך.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "טראמפ מגדיל את ההימור"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים