שתף קטע נבחר

תיעוד מאומן: ילדים מעשנים, שותים אלכוהול ומטרידים נהגים

בין עשרות אלפי הישראלים שהגיעו לאומן בראש השנה כדי לחגוג במתחם הקבר של רבי נחמן מברסלב היו גם ילדים רבים. הם השתתפו במסיבות טראנס עם מבוגרים, עישנו סיגריות, שתו אלכוהול והטרידו נהגים מקומיים. צפו בתיעוד

 

 

משתתפים במסיבות טראנס, שותים אלכוהול, מעשנים ומטרידים נהגים. בין עשרות אלפי הישראלים שמגיעים בראש השנה לאומן, לקברו של הרבי נחמן מברסלב, יש גם ילדים בני 12-10 ללא כל השגחה הורית, שעל פי עדויות מהמקום התנהגו בצורה חסרת אחריות והיו עלולים לסכן את עצמם והסובבים אותם.  

 

מדי שנה מתכנסים בעיירה אומן באוקראינה עשרות אלפי ישראלים לרגל חגיגות ראש השנה. האירוע ההמוני שמתקיים במתחם הקבר של רבי נחמן ברסלב כולל תפילות, שירה, ניגונים, ריקודים וגם לא מעט אלכוהול, על פי המסורת של חסידות ברסלב הרואה בשמחה ערך עליון. רוב הילדים באומן צמודים להוריהם, אבל לא כולם: לצד המבוגרים ששותים אלכוהול ולא פעם גם משתמשים בסמים, אפשר היה להבחין גם בילדים צעירים שמשתלבים ברוח ההוללות, מעשנים ושותים משקאות חריפים.

 

חגיגת ראש השנה באומן התארכה הפעם כשבוע, עד לסיומה הרשמי אמש (שבת). קונים רבים, בעיקר ישראלים, הגיעו במהלך החגיגות לבתי העסק המקומיים באומן כדי להצטייד באלכוהול ובסיגריות, ובין הלקוחות אפשר היה לזהות גם את אותם ילדים צעירים, שללא ליווי מבוגר קנו חפיסות סיגריות ובקבוקי בירה.

 

 

גם ילדים בתור לחנות באומן, כדי לרכוש אלכוהול וסיגריות (צילום: אמיר בוגן) (צילום: אמיר בוגן)
גם ילדים בתור לחנות באומן, כדי לרכוש אלכוהול וסיגריות(צילום: אמיר בוגן)

ההילולה ליד קברו של הרבי נחמן מאומן (צילום: אמיר בוגן) (צילום: אמיר בוגן)
ההילולה ליד קברו של הרבי נחמן מאומן(צילום: אמיר בוגן)

מטרידים נהגים שחלפו במקום (צילום: אמיר בוגן) (צילום: אמיר בוגן)
מטרידים נהגים שחלפו במקום(צילום: אמיר בוגן)

 (צילום: אמיר בוגן) (צילום: אמיר בוגן)
(צילום: אמיר בוגן)

התופעה ניכרת במיוחד במסיבות הטראנס המאולתרות ברחוב פושקינה ליד מתחם הקבר, בהן רקדו יחדיו מבוגרים וילדים. בין שיר אחד למשנהו הם חלקו ביניהם סיגריות ולפעמים גם לגימה ממשקה. באווירה הפרועה של המסיבות הללו ניתן היה לראות ילדים, בני נוער ומבוגרים. כולם חוגגים, רוקדים ושותים.

 

המסיבות המאולתרות הללו נמשכות עד מאוחר בלילה, אז נשלפו גם נפצים וזיקוקי דינור שאיתם השתעשעו הצעירים בניגוד להוראות השוטרים האוקראינים במקום. סבלנותם של אנשי החוק פקעה בשבוע האחרון בעקבות תקרית הרימון שהביאה לפציעתם של גבר ונער ישראלים באחת מדירות המגורים הסמוכות.

 

רוח השטות נטולת הרסן של הילדים באה לידי ביטוי גם בתופעה נוספת של הטרדת מקומיים – בין אם מדובר בכלי רכב (מכוניות פרטיות, משאיות אשפה או אפילו אמבולנסים) שעברו ברחוב במהלך המסיבה, והילדים טיפס עליהם במהלך נסיעתם, או כשמדובר בסבלים אוקראינים שנשאו מטענים בעגלות. לא פעם הילדים קפצו לעגלות ופצחו בריקוד תוך התעלמות מבקשות הסבלים.

 

תחביב נוסף שהיה חביב על הילדים הישראלים באומן הוא ירי באקדחי אוויר. חלקם יצאו לאגם המקומי כדי להשתעשע בירי לעבר בקבוק מזדמן או כל מטרה אחרת במקום. השוטרים המקומיים אמנם החרימו את האקדחים, אך באומן לא חסר אמל"ח מהסוג הזה. בחושך, כאשר אי אפשר כבר לכוון, הילדים לקחו איתם את האקדחים למסיבות רחוב.

 

ראש השנה הוא מוקד העלייה לרגל הגדול ביותר לקבר רבי נחמן מברסלב, בעיירה אומן באוקראינה. הסיבה: הצדיק הצהיר כי "ראש השנה שלי עולה על הַכול", הפציר בחסידיו ש"איש לא ייעדר" והבטיח כי כל מי שיגיע למקום ויתקרב אליו יזכה שרבי נחמן ימשוך אותו בפיאות כדי להוציא אותו מ"שאול תחתית".

 

עסקני ברסלב מעריכים כי מספר האנשים שפקדו השנה את המקום הגיע לכ-60 אלף - רובם מישראל. השיא הוא כמובן בתפילות החג במחיצת הצדיק, אך סביב "הקיבוץ הקדוש באומן" (כך מכונה התכנסות הרבבות) התפתחה עם השנים מעין הילולה (וגם תעשיה שלמה), הכוללת אירועים שונים לעילוי נשמתו של הרבי ולהתחזקות הציבור בדת לקראת ראש השנה ויום הכיפורים, הלא הם "הימים הנוראים".

 

קובי נחשוני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר בוגן
ילדים באומן
צילום: אמיר בוגן
מומלצים