שתף קטע נבחר

תיעוד: כוכב "פולט" בועה מעושנת של פסולת

הכוכב האדום והחריג למדי U Antliae, הנמצא מאות שנות אור מאיתנו, תועד ממצפה כוכבים בצ'ילה

בעזרתו של מצפה הכוכבים אלמה שבלב מדבר אטקאמה בצ'ילה הצליחו לאחרונה אסטרונומים לתעד כמה תמונות של בועה מעושנת של פסולת שפלט הכוכב האדום והחריג למדי, U Antliae, שבקבוצת הכוכבים משאבה - מאות שנות אור מאיתנו.

 

 

הכוכב הענק האדום והזוהר ידוע בקרב מדענים בשל המראה המפויח של האטמוספרה רוויית-הפחמן שלו ובנגיעות האדמדמות על פניו. באלפי השנים האחרונות עבר הכוכב U Antliae אבולוציה דרמטית והחל להשיל מסה במהירות, ולאחרונה הוא גם החל לפלוט חלקים וחומרים במהירויות אדירות.

 

התמונות החדשות והמרהיבות ברזולוציה גבוהה של הכוכב המרוחק התקבלו הודות לטלסקופ הרדיו אלמה, שמאפשר לעבוד עם כמה אורכי גל שונים בעת ובעונה אחת. אך מעבר ליכולות הצילום הנעימות לעין, המידע שמעניק הטלסקופ יכול גם לסייע בניתוח מעמיק בתלת-ממד של הפסולת שהושלכה מהכוכב. אפקט דופלר מאפשר לאסטרונומים למדוד את הכיוון ואת המהירות של חלקים שונים של ה"בועה".

 

 (צילום: מתוך המחקר)
(צילום: מתוך המחקר)

 

ההתפרצות המעושנת מתוך הכוכב היא דקה ועגולה באופן מפתיע. תיעוד התופעה חשף גם תתי-מבנים בתוך בועת האבק והגז. הממצאים המלאים של המחקר הובאו בכתב העת Astronomy and Astrophysics.

 

ניתוחו של הכוכב הזה עוזר למדענים להבין טוב יותר את ההתפתחות של כוכבים מזדקנים וגם איך המסה האדירה שהם משילים מספקת חומרים לכוכבים חדשים וגלקסיות חדשות.

 

למחקר המלא: https://www.aanda.org/articles/aa/abs/2017/09/aa30665-17/aa30665-17.html

 

להודעה לעיתונות של החוקרים: http://www.eso.org/public/news/eso1730/

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך המחקר
תיעוד הכוכב
צילום: מתוך המחקר
מומלצים