שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הילד הניאנדרטלי ששינה את כל התיאוריה
  מחקרים קודמים הצביעו על כך שהניאנדרטליים התפתחו מהר יותר מבני האדם המודרניים, וכי מסיבה זו מוחם עשוי להיות פחות מתוחכם. אך מחקר של חוקרים מספרד העלה תוצאה הפוכה לגמרי

  מחקר חדש חושף כי ייתכן שמוחם של הניאנדרטליים התפתח לאט יותר מאשר המוח שלנו.

   

  חוקרים שניתחו שלד של ילד ניאנדרטלי מצאו כי מוחו עדיין היה בשלב התפתחותי ביחס למוחותיהם של ילדים אנושיים מודרניים באותו הגיל, שמוחם כבר התפתח במלואו. מדובר למעשה בהוכחה נוספת לכך שמין האדם הנכחד הזה לא היה בהכרח אכזרי ופרימיטיבי יותר מהמין שלנו.

   

  שרידי ניאנדרטלים שהתגלו בבלגיה    (צילום: ניצן דרור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  באתר רשת BBC הסבירו כי עד כה סברו מדענים כי המין שלנו, הומו סאפיינס, הוא המין היחיד שהמוח שלו מתפתח יחסית לאט. בניגוד לקופים או מינים אנושיים פרימיטיביים יותר, להומו סאפיינס יש תקופת ילדות ארוכה מאוד שנמשכת כמה שנים, בין היתר מכיוון שלוקח זמן ואנרגיה לפתח את המוח הגדול שלנו. מחקרים קודמים הצביעו על כך שהניאנדרטליים התפתחו מהר יותר מבני האדם המודרניים, וכי מסיבה זו מוחם עשוי להיות פחות מתוחכם.

   

  אך כעת מצאו חוקרים מספרד, בהובלתו של הפרופסור אנטוניו רוחאס מהמוזיאון למדעי הטבע במדריד, כי מוחות הניאנדרטליים ככל הנראה דווקא התפתחו לאט יותר. "זו הייתה הפתעה", הסביר החוקר רוחאס. "כשהתחלנו את המחקר ציפינו למשהו דומה למחקרים הקודמים". הממצאים המלאים פורסמו בכתב העת Science.

   

  מערה בספרד שבה נמצאו עצמות ניאנדרטלים (צילום: רויטרס)
  מערה בספרד שבה נמצאו עצמות ניאנדרטלים(צילום: רויטרס)

   

  חרף המחקרים הקודמים, רוחאס וצוותו מאמינים כי הממצאים שלהם הם הנכונים מכיוון שהם לראשונה הצליחו לחקור שלד כמעט שלם של ילד בשלב מכריע בהתפתחות. מדובר בילד שהיה בסביבות גיל 7 וחצי במותו. השלד, בן 49 אלף שנה, נמצא באתר הנקרא אל סידרון בצפון-מערב ספרד. השרידים נשמרו בצורה יוצאת דופן, והכילו שילוב של שיני תינוקות ושיניים בוגרות, וכך הצליחו החוקרים לקבוע את גילו של השלד.

   

  מוחו של הילד מוערך בגודל של 87.5% מזה של מוח ניאנדרטלי בוגר ממוצע. בהשוואה, מוחו של ילד אנושי מודרני בגיל הזה, בממוצע, הוא בערך 95% מגודלו של מוח של מבוגר.

   

  המחקר הזה, יחד עם מחקרים נוספים על חייהם של הניאנדרטליים, ממשיך להרחיק אותנו מהדימוי האכזרי של האדם הקדמון הזה. בשנים האחרונות נאספו יותר ויותר ראיות לכך שמדובר במין אנושי מובהק עם רק כמה הבדלים קטנים מאיתנו, וכעת המחקר הזה גם מצביע על דפוס התפתחות דומה.

   

  העובדה שמוחם של הניאנדרטליים, לפי המחקר, התפתח לאט יותר אולי אף מעלה את האפשרות שמוחם היה מפותח יותר משלנו, אך החוקר רוחאס נותן לממצאים דווקא פרשנות אחרת. "לניאנדרטליים יש מוח גדול יותר וגוף גדול יותר, כך שהגיוני שהמוח ימשיך לגדול קצת יותר זמן כדי לאפשר למוח ולגוף להתרגש לגודל הבוגר שלהם", הסביר.

   

  למחקר המלא: https://images1.ynet.co.il/PicServer4/2014/06/20/5402898/5402895086699640360no_100X100.jpg

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הילד הניאנדרטלי ששינה את כל התיאוריה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים