שתף קטע נבחר

לחץ ישראלי-אמריקני נגד קבלת הפלסטינים לאינטרפול

בישראל מודאגים מכך שמידע מסווג על מימון טרור יזלוג לחמאס ושהרשות הפלסטינית תוציא צווי מעצר לבכירים ישראלים. רוסיה, שמתנגדת לקבלת קוסובו לאינטרפול וחוששת מתקדים מסוכן, עשויה לתמוך בהתנגדות הישראלית

 

משרדי הארגון בצרפת. החלטה השבוע או דחייה של שנה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
משרדי הארגון בצרפת. החלטה השבוע או דחייה של שנה(צילום: shutterstock)

 

ישראל וארצות הברית לוחצות על האינטרפול כדי שלא יקבל את הרשות הפלסטינית במעמד מדינה. הוועד המנהל של האינטרפול שמתכנס בסין צפוי להחליט בימים הבאים אם להמליץ לעצרת הכללית של הארגון לדחות את הדיון על קבלת מצטרפות חדשות, או לקיים בהמשך השבוע הצבעה לקבלת המועמדות החדשות. מלבד הרשות הפלסטינית גם קוסובו רוצה להצטרף לארגון השיטור האירופי.

 

אם הוועד המנהל יחליט לדחות את הדיון על קבלת מצטרפות חדשות, הוא יצטרך להביא את ההצעה להצבעה בעצרת הכללית של האינטרפול ויש סיכוי לא רע שההצעה תזכה לרוב והבקשה הפלסטינית תידחה בשנה נוספת. אולם, אם הוועד המנהל יחליט להביא את המועמדות הפלסטינית להצבעה, היא תעלה בהמשך השבוע, כנראה כבר ביום שלישי ובמקרה כזה הפלסטינים צריכים רוב של שני-שלישים. על פי מקורות יודעי דבר, יש להם סיכוי טוב להשיג את התמיכה הדרושה.

 

משרד החוץ ומשטרת ישראל מנהלים בשבועות האחרונים פעילות דיפלומטית אינטנסיבית מאחורי הקלעים בניסיון למנוע מהרשות הפלסטינית להגיע לרוב הדרוש, בנימוק שקבלת פלסטין לאינטרפול תגרום לפוליטיזציה ושהפלסטינים רוצים להתקבל לארגון רק כדי להציק לישראל. ישראל חוששת גם שפלסטין כחברה באינטרפול תפעל להוצאת צווי מעצר נגד בכירים ישראלים, וכי מידע מסווג שעובר באינטרפול על טרור ומימון טרור יזלוג לחמאס ולגורמי טרור שקשורים לפתח.

 

מה שמשחק לטובתה של ישראל בקרב הדיפלומטי היא העובדה שגם קוסובו הגישה בקשה להתקבל כמדינה לאינטרפול, ומי שמתנגדת לכך בתוקף היא רוסיה, בת בריתה של סרביה ואויבתה של קוסובו. יש הרואים בקבלת פלסטין תקדים לקבלת קוסובו ולהפך, ולכן יש סיכוי שהרוסים יתנגדו לקבלת פלסטין לאינטרפול בגלל האינטרסים שלהם, אם כי גם ייתכן שהם יפצלו את עמדתם: יתנגדו לקבלת קוסובו ויתמכו בקבלת פלסטין.

 

בכל מקרה, התרחיש הסביר הוא שבנסיבות האלו  הוועד המנהל של האינטרפול יבחר באופציה הנוחה ביותר והיא לדחות את ההכרעה לשנה הבאה. גם האמריקנים לוחצים על הפלסטינים להסכים לדחייה. לפני כשבועיים הצליחו האמריקנים לשכנע את הפלסטינים לדחות את בקשתם להצטרף לארגון התיירותי העולמי, לאחר שאיימו עליהם שיסגרו את משרדי אש"ף בוושינגטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
משרדי האינטרפול בצרפת
צילום: shutterstock
מומלצים