שתף קטע נבחר

הצקות בתקופת הילדות לא מובילות לאומללות בבגרות

מחקר חדש מגלה כי אם הציקו לילדים על המראה שלהם זה לא ישפיע על מידת האושר שהם יחוו בבגרותם. ובמה ההורים יכולים לעזור? עודדו אותם לעסוק בפעילויות מהנות, הדגישו בפניהם את הדברים הטובים שלהם והקפידו על אורח חיים בריא

 

 

כולנו שואפים להיות מאושרים ומייחלים לילדינו להיות מאושרים בחייהם אבל מה או מי קובע אם ילדינו יהיו מאושרים בבגרותם?

 

אנשים מאושרים חסינים יותר ממחלות, נהנים מאריכות ימים והם עובדים יעילים יותר. הוכח שאנשים בוחרים באושר כמטרה, רוב הפעמים על פני מטרות אחרות כולל סיפוק ומשמעות. עם זאת, לא ברור עד הסוף איך אושר קשור להיבטים פיזיולוגיים של רווחה.

 

במשך שנים נטען שילדים יישארו פגועים במשך עשורים אחרי שהציקו להם בגן המשחקים על מאפיינים פיזיולוגיים כמו גודל או שומן גוף. מחקר חדש שבוצע בבית ספר לרפואה באוניברסיטה בסין בדק את הקשר בין מאפיינים פיזיולוגיים בילדות לאושר בבגרות. המאפיינים שנדגמו כללו: שומן גוף, גובה, דופק, אִינְסוּלִין (הורמון המווסת את רמת הסוכר בדם), קריאטינין (רמתו בדם מצביעה על תפקוד הכליות), לחץ דם וטריגליצרידים.

 

המדדים נדגמו בקרב 1,905 ילדים בגילאי 18-3 ב-1980 ובשנת 2001 אותם ילדים שבגרו נשאלו לגבי רמת האושר שלהם. אחרי שנלקחו בחשבון מאפיינים כמו תזונה לקויה ורמת השכלה נמוכה שבעבר נקשרו לאומללות, הממצאים נשארו תקפים.

 

קראו עוד:

ללמד את הילדים להתמודד עם לחץ חברתי

כשהילד חוזר מבית ספר ולא עושה כלום

המקצוע הכי חשוב שהילדים שלכם צריכים ללמוד

 

מתוצאות המחקר עולה כי למאפיינים פיזיולוגיים אין שום קשר לאושר בהמשך החיים, וזאת בניגוד גמור לממצאים ממחקרים קודמים. למשל, מחקר מאוניברסיטת מונטריאול שפורסם ב-2014 מצא שבריונות בקרב ילדים עלולה לגרום בבגרות לאותם ילדים שסבלו מיותר מתחים. החוקרים הראו שהערות מעליבות מצד תלמידים בבית הספר יכולות להוביל לרמות מוגברות של קורטיזול  (הורמון המתח). מחקר משנה קודם לכן מאוניברסיטת דיוק אישר שקורבנות בריונות נמצאים בסיכון לסבול מדיכאון בבגרותם.

 

לדברי החוקר המוביל במחקר הנוכחי, אלכס ברייסון, זהו מחקר ראשון מסוגו שבודק את המקורות בילדות לאושר בבגרות ולא נמצא כל קשר מובהק. עם זאת, החוקרים מתריעים כי הממצאים מורכבים, ושאושר כן קשור למדדים פיזיולוגיים, רק לא באופן ישיר. למשל, השמנת יתר יכולה לגרום לאדם להיות אומלל משום שיחשוב שהוא מכוער בגלל שומן הגוף שלו.

 

את תראי שיהיה בסדר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
את תראי שיהיה בסדר(צילום: shutterstock)

 

המסקנה המתבקשת היא שאושר תלוי בעיקר באדם עצמו. החוקרים טוענים שמבוגרים יודעים איך לגרום לעצמם אושר. באופן אינטואיטיבי אנו יודעים מה עושה לנו טוב - לבלות עם חברים, ללכת לקולנוע וכדומה, וברגע נתון אנחנו יודעים מה סביר שיגרום לנו הנאה.

 

ממצאים ממחקרים בהם אנשים נשאלו ברגעים אקראיים, לרוב אישרו שמין ואינטימיות הם בראש רשימת הדברים שמסבים הנאה ואושר, בעוד שלעבוד ולהיות חולה במיטה נמצאים בתחתית הרשימה. לרוב נעדיף להיות בחוץ באזורים ירוקים ולעשות פעילויות עם חברים מאשר לשבת בעבודה.

 

לטענת החוקרים, ייתכן שאנשים מאושרים יותר, מתפקדים או מתנהגים באופן שמשפיע על יצירת שינוי במדדים הפיזיולוגיים שלהם באופן שאי אפשר למדוד. למשל אנשים מאושרים חיים אורח חיים בריא יותר מבחינת שמירה על תזונה מאוזנת, עיסוק בספורט וכדומה.

 

איך אפשר ליישם ולעזור לילדים?

1. עודדו את ילדיכם לעיסוק בפעילויות מהנות - מפגשים עם חברים, טיולים בטבע, תרבות ועיסוק בספורט. חוויות מהנות יגבירו את מידת האושר שלהם.

 

2. אל תתנו משקל יתר לשונות חיצונית - ילדות וילדים רבים מאופיינים בשונות חיצונית, כגןם משקל עודף, נמיכות קומה, משקפיים ועוד. ילדים נוהגים להקניט את חבריהם על שונותם וחשוב להבהיר לילדים שכולנו שונים בצורה זו או אחרת ולכל אחד ואחת מאיתנו יש יתרונות וחסרונות. עודדו את ילדיכם להתמקד במה שיש להם ולראות מה טוב באחרים.

 

3. עודדו את ילדיכם לאורח חיים בריא - אורח חיים בריא כולל תזונה בריאה, הליכות ועוד. אלו יגבירו תחושת מסוגלות וחיוניות אצל ילדיכם, ומתוך כך יהוו בסיס טוב לתחושת הנאה ואושר.

 

הכותבת היא עובדת סוציאלית קלינית (.M.S.W), מטפלת בילדים ובני נוער

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
עודדו את ילדיכם לעיסוק בפעילויות מהנות
צילום: shutterstock
מומלצים