שתף קטע נבחר

מהפכה? יקוים קשר בין המאומצת לאם הביולוגית

בת 8 הוצאה מביתה והוכרזה בת אימוץ. השופט גביזון קבע לראשונה מתווה ביניים בין "אימוץ פתוח" ל"אימוץ סגור", והיא תשמור על קשר מסוים עם אמה

לראשונה בהיסטוריה המשפטית של ישראל: סגן נשיא בתי המשפט לענייני משפחה בדרום, אלון גביזון, גיבש מתווה שיאפשר להפוך אימוץ סגור, המנתק לחלוטין את הקשר בין הילד לבין משפחתו הביולוגית, לאימוץ פתוח שיאפשר ביניהם קשר מסוים. בכך הוא ביקש להתאים את הליך האימוץ לעידן האינטרנט והמידע הזמין.

 

השופט גביזון כבר פסק בעבר שלטעמו הגיע הזמן לשנות את ההעדפה הגורפת לנתק מוחלט של ילדים מאומצים מההורים הביולוגיים, אולם בפסק דין שנתן לאחרונה הוא הלך צעד אחד קדימה, ואיפשר להפוך אימוץ סגור לאימוץ פתוח. השילוב בין שני סוגי האימוץ ייתן לדבריו מענה לצרכים המשתנים של הילד שממילא יכול לאתר את הוריו הביולוגיים בהקשה על מקלדת.

 

הפרשה שבה עסק נגעה לבת 8 שלפני כשלוש שנים הוצאה מחזקת אמה עקב תלונות על אלימות מינית ופיסית מצד בן זוגה. עד היום מתכחשת האם לפגיעה בבתה, אף שגורמי הרווחה ובתי המשפט מצאו שהילדה הייתה חשופה מגיל מאוד קטן לתכנים מיניים ולאלימות.

 

בשנה שעברה, לאחר שהאם לא ניצלה את ההזדמנויות הרבות שניתנו לה לשפר את התנהלותה, הגישה באת כוח היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד נעה שר, בקשה להכריז על הילדה כבת אימוץ. עו"ד אלה שיינפלד, שייצגה את האם, התנגדה להכרזה אולם ביקשה שאם בכל זאת יותר האימוץ - יקבעו אותו כאימוץ פתוח שיאפשר קשר מסוים בין האם לבין הילדה ואחותה הבכורה.

 

השופט גביזון קבע שהילדה זקוקה למשפחה שתגן עליה, תכיל אותה ותספק את צרכיה הרגשיים המיוחדים. בנסיבות אלה הוא הכריז עליה כבת אימוץ, אולם גולת הכותרת של פסק הדין הייתה ההחלטה לגבי אופי האימוץ.

 

"חוק האימוץ אשר נחקק לפני שנים רבות מחייב בחינה מחודשת תוך התאמתו למציאות שבה אנו חיים כיום בעידן האינטרנט והמידע הזמין. לא מן הנמנע כי ילד מאומץ יאתר את פרטי הוריו הביולוגיים חרף היות האימוץ סגור... ללא תמיכה וליווי של שירותי הרווחה", כתב השופט.

 

דברים אלה כוונו לברירת המחדל החוקית הנוכחית שלפיה האימוץ הסגור הוא הכלל ואילו אימוץ פתוח הוא חריג השמור למקרים מיוחדים. השופט סבר שבעידן הנוכחי יש צורך לבחון מחדש עמדה זו והציע במקומה עמדת ביניים – שלפיה אף פסק בתיק זה. הוא סבר שישנם מקרים שבהם לא נכון לנקוט גישה בינארית, ואפשר לגבש מתווה שלפיו אימוץ סגור יוכל להפוך לפתוח – בהתאם לצרכים המשתנים של הילד.

 

במקרה הנוכחי נקבע שגורמי הרווחה, היועמ"ש והמומחית שמינה העלו טענות כבדות משקל לטובת אימוץ סגור, אולם התעלמו לחלוטין מכמה יתרונות שטומן בחובו האימוץ הפתוח בהתחשב בכך שהילדה גדלה עם אמה, מחוברת אליה, והביעה רצון עז לקשר עמה ועם אחותה הבכורה.

 

לפיכך הורה השופט גביזון על מודל דינאמי שבו בשלב הראשון האימוץ יהיה סגור – כדי לאפשר לילדה להתאקלם אצל המשפחה המאמצת מצד אחד, ומצד שני לאפשר לאם להתחיל בהליך טיפולי. אם גורמי הרווחה ידווחו על הצלחת הטיפול – בתוך שמונה חודשים האימוץ יהפוך לפתוח כך שהאם והאחות יוכלו להיפגש עם הקטינה פעמיים בשנה. מדובר בהחלטה יוצאת דופן וראשונה מסוגה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים