שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נעמי היא כל מה שאשתי אף פעם לא תהיה
  הוא חולם על נעמי. נעמי ממלאת את עולמו באופן ששכח או לא הכיר, והוא משתף אותה בכל מה שקורה לו. אבל הוא מתלבט. הוא עדיין לא יודע האם לממש את הקשר עם נעמי ולבגוד באשתו, או להתעלם מכל מה שהוא מרגיש ולנסות להמשיך עם חייו

  למה אנשים בוגדים לפי המדע?

  למה אנשים בוגדים לפי המדע?

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הוא פגש אותה בכנס מקצועי של העבודה. אישה נאה, בת גילו בערך, ומהר מאוד הם מצאו שפה משותפת, כשארוחת הצהריים התארכה לה לשעתיים. מאז הם בקשר טלפוני, מרבים להתכתב בווטסאפ, ומעת לעת גם נפגשים לשיחה של שעה-שעתיים. הוא מצא בה אוזן קשבת, סקרנות והתעניינות בו, כמו שמעולם לא פגש בקשר עם אשתו.

   

  אשתו היא אשת קריירה מצליחה שעסוקה בעיקר בעצמה. הבית והילדים מעולם לא עניינו אותה במיוחד, ובמהלך השנים, כל טיפת רוך, אם היתה בה אי פעם, התפוגגה. לדבריו, היא הפכה לאישה קשוחה ומסוגרת בעצמה. הוא יודע שהקשר עם נעמי מרחיק אותו מאשתו עוד יותר, אך הוא אינו יודע מה לעשות, למרות שבינתיים מדובר בידידות בלבד. יש כמובן רמיזות, מבטי עיניים גנובים ומתח (מיני) באוויר, אבל הוא מתלבט.

   

  הוא איש משפחה, אוהב את הילדים ולא רוצה לפגוע בהם. הוא גם רואה שאשתו שככל הנראה מרגישה שמשהו קורה איתו לאחרונה, משתדלת לעשות מאמצים כדי להתקרב אליו. אבל כל זה עובר לידו כי הוא חולם על נעמי. נעמי ממלאת את עולמו באופן ששכח או לא הכיר, והוא משתף אותה בכל מה שקורה לו. אבל הוא מתלבט. הוא עדיין לא יודע האם לממש את הקשר עם נעמי שגם היא אשה נשואה, או להתעלם מכל מה שהוא מרגיש ולנסות להמשיך עם חייו. לאחרונה הוא מנסה להתחמק מהמפגשים עם נעמי, וכשעולות מחשבות עליה, הוא משתדל לעקור אותן בכוח ולחשוב על משהו אחר. אבל כל זה לא עוזר והוא מתייסר עם עצמו.

  מעניין מה נעמי עושה עכשיו (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  מעניין מה נעמי עושה עכשיו(צילום: Shutterstock)
   

  על חשיבות הפנטזיה

  הפנטזיה היא כוח נפשי עצום. כמו אש בשדה קוצים, היא מזהה חללים מתים בחיינו, בקשרים עם הקרובים לנו או בתוך נפשנו, ומתפשטת במהירות כדי למלא אותם בחיות, בחום ובצבע. אפשר לחיות בתוכה לנצח, אבל היא אינה המציאות. הפנטזיה היא אמצעי רב עוצמה שמטרתו להילחם במצבים רגשיים במציאות שלא ניתן לשאת אותם (כמו שבי, למשל). היא מפיגה תחושות מאיימות אלה באמצעות יצירת מציאות חלופית, שבה כל מה שאנו רוצים - אפשרי.

   

  יש בה יסוד מנחם, בפנטזיה, ובעיקר מחייה. לעתים היא מעוררת ריגוש קיצוני, ולכן כל כך קשה לוותר עליה. כשאנו בתוכה היא נחווית כממשות אמיתית, כמו שחלום נחווה על ידינו כמשהו אמיתי שאנו חיים אותו עד לרגע שבו אנו מתעוררים. אלא שקיומה של הפנטזיה מנציח מצבים ריקים ועקרים במציאות, וממשיך לרוקן אותם מתוכנם. כל עוד קיימת פנטזיה, לגיבורנו יש סיכוי נמוך ליצור שינוי משמעותי בקשר עם אשתו. אז לאן הולכים מכאן?

   

  דרך אחת היא לנסות להתרחק מנעמי באופן מוחלט ורדיקלי. לנתק כל ערוץ של קשר עימה, אף על פי שזה אינו מבטיח שהפנטזיה תיעלם. היא יכולה להמשיך להתקיים גם אחרי שלא נראה אותה שנים ארוכות. למרות שלעיתים, הזמן באמת עושה את שלו והפנטזיה דוהה. עם זאת, הניתוק מנעמי יכול לעורר אצלו כעס על אשתו, על כך שנאלץ להקריב עבורה קורבן כזה. הניתוק מנעמי לרוב גם לא יוביל לשינוי משמעותי עם אשתו, אבל הוא כן יכול לשמור על איזון כלשהו ביחסים ביניהם.

   

  אפשרות אחרת היא לנסות לממש את הפנטזיה עם נעמי. לאפשר ללב להוביל. זו אפשרות מסוכנת, אך היא עשויה לחולל שינוי כלשהו כי ברגע מסוים גיבורנו יאלץ לבחור, והתפתחות הקשר עם נעמי תתבע הכרעות. הניסיון לממש את הפנטזיה במציאות, ילמד את גיבורנו שיעור חשוב. באיזשהו רגע הוא יבין שלדברים יש מחיר. מה גם שהקשר עלול להתגלות ולעורר מהומת אלוהים, או שהוא בתוך עצמו יבין עד כמה הוא פוגע ביקרים לו.

   

  במילים אחרות, מימוש הפנטזיה יוליך למשבר כלשהו, כי פנטזיה היא פנטזיה וכשבאים לממש אותה, נתקלים תמיד במגבלות המציאות. אבל המשבר עשוי לחולל שינוי, תנועה כלשהי ויציאה ממצב עקר ותקוע. האם אפשר למנוע זאת? כפי שאמרתי, לפנטזיה כוח רב, וקשה להימלט מהשפעתה. לעיתים, מתוך התבוננות עצמית או בסיוע וליווי של איש מקצוע, ניתן לזהות את התפקיד שממלאת הפנטזיה בחייו של גיבורנו, ולחפש עבורו חלופות מחייות יותר בקשר עם אשתו, בתוך עצמו או במסגרות אחרות בחייו. אך כפי שנאמר קודם, זהו משחק באש.

   

  ענת פרי היא פסיכולוגית קלינית ופסיכואנליטיקאית. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים