שתף קטע נבחר

קריסת החניון: תביעה ראשונה של משפחת הרוג

הוריו של דניס דיאנצ'נקו מאוקראינה, שנהרג עם חמישה אנשים נוספים בקריסת החניון ברמת החייל בתל אביב לפני שנה, הגישו תביעה נגד חברת הבנייה דניה סיבוס. "העובדים הזהירו, המנהלים בשטח לא התייחסו", נכתב בכתב התביעה. החברה בתגובה: "נגיב בבית המשפט"

 


קריסת החניון ברמת החייל, לפני שנה (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
קריסת החניון ברמת החייל, לפני שנה(צילום: דנה קופל)

שנה לאחר קריסת החניון ברמת החייל: הוריו של דניס דיאנצ'נקו, אזרח אוקראינה שנקבר תחת הריסות החניון ונהרג, הגישו הבוקר (יום א') לבית משפט השלום בתל אביב תביעת נזיקין ופיצויים נגד חברת הבנייה "דניה סיבוס", מהנדסי המבנה וחברות הביטוח בגין אחריותם למחדל. באירוע הטרגי שהתרחש בתחילת ספטמבר 2016 נהרגו שישה פועלים ו-24 אחרים נפצעו. התביעה לפיצויים היא בגבול סמכותו של בית המשפט. חקירת המשטרה עדיין לא הסתיימה, והעבודות לבנייה מחודשת של החניון חודשו לאחרונה.

 

דיאנצ'נקו, בן 28 במותו, היה בנם היחיד של איגור ולודמיליה, אזרחי אוקראינה. דניס הגיע לישראל בהיתר עבודה כדי לעבוד כפועל בניין ולהתחיל את חייו בישראל. ב-5 בספטמבר בשנה שעברה הוא נהרג באורח טרגי כאשר החניון שבו עבד התמוטט עליו. "הדבר מדבר בעד עצמו - הכשל הכבד בביצוע ובבניית החניון ברמת החייל שקרס מלוא ארבע קומותיו על עובדיו שנקברו תחת ההריסות", נכתב בכתב התביעה שהגישה עו"ד יוליה שנקר. "על הנתבעים להבטיח את תקינות העבודה באתר הבנייה עד להשלמתו באופן מלא. אלמלא הפרו הנתבעים את החובות החקוקות, לא היו התובעים נפגעים כתוצאה מקריסת החניון".

 

העבודות לאיתור נפגעים באתר, לאחר הקריסה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
העבודות לאיתור נפגעים באתר, לאחר הקריסה(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 

עורכת הדין יוליה שנקר ()
עורכת הדין יוליה שנקר

בכתב התביעה נטען כי חברת הבנייה פעלה באופן רשלני לכאורה כאשר לא הקפידה על הוראות המהנדסים ובנתה את החניון עם מחסור בחומרי בנייה. בהמשך מצוין כי למרות המנהלים בשטח לא התייחסו ברצינות לאזהרותיהם של העובדים באתר הבנייה לפני הקריסה - ואף עודדו אותם לסיים את העבודות מהר כדי שלא ייקנסו על מסירת האתר באיחור. העבודות נמשכו "חרף חששות שהתעוררו בקרב העובדים, שקבלו והתלוננו על תחושת רעידות כאשר מכשיר שניקה את הרצפה עבד במקום. לא התייחסו לתלונות לגבי הצפת המרתף שסיכנה את עמידות המבנה", נכתב בתביעה.

 

הוריו של דיאנצ'נקו המנוח טוענים כי הבשורה על מותו של בנם יחידם בארץ רחוקה גרמה להם לשוק, הלם ומצוקה נפשית. כיוון שדניס היה האחראי לפרנסת משפחתו באוקראינה, נגרמו להם גם נזקים כלכליים רבים.

 

הנתבעים מיוצגים על-ידי משרד עורכי הדין אטיאס-נוה-כהן. מחברת דניה סיבוס נמסר בתגובה: "אנו מצרים וכואבים את כאבן של המשפחות. אנו מעמידים את מלוא הסיוע לרשויות החוקרות את התאונה ומשתפים איתן פעולה באופן מלא ובשקיפות מוחלטת. לפיכך, כל עוד מתנהלת בדיקה של הרשויות בנושא, וכל עוד לא פורסמו המסקנות, האם הכשל מקורו בגורם תכנוני או ביצועי, מנועה החברה מלהתייחס להיבטים השונים של האירוע הטרגי. ולכן, ראוי יהיה להמתין עד לסיום בדיקת הנושא על ידי הרשויות בטרם הסקת מסקנות כאלה או אחרות. יודגש כי מאז קרות האירוע ועד היום החברה פועלת על מנת לספק למשפחות כלל הנפגעים את כל הנדרש, וזאת באמצעות הקבלנים המעסיקים אותם, על מנת להקל עליהם באבלם הכבד ובהתמודדות היומיומית. עוד יצוין כי נכון למועד זה טרם התקבלה כל תביעה במשרדי החברה. אם וכאשר תתקבל כזו נגיב לגופם של דברים בערכאות המשפטיות המתאימות".

 

כאמור, שנה חלפה מאז האסון - וחקירת המקרה טרם הסתיימה. ממשטרת ישראל נמסר כי "מיד לאחר קריסת החניון בתל אביב משטרת ישראל פתחה בחקירה אשר נמצאת בשלבים מתקדמים. בימים אלה היחידה החוקרת ממתינה לקבלת חוות דעת מקצועיות טרם סיום החקירה. נציין כי החקירה מתבצעת בליווי צמוד של הפרקליטות, תוך בחינת מכלול הראיות ביסודיות ובהתבסס על חוות דעת של מומחים חיצוניים שונים. מטבע הדברים לא נוכל לפרט בשלב זה מעבר לכך, אולם נציין כי המשטרה תמשיך לחתור לחקר האמת בחקירה זו, כמו בכל חקירה משטרתית אחרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
החניון שקרס ברמת החייל
צילום: ירון ברנר
מומלצים