שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חיזוק לתחרות בתחום התשלומים וכרטיסי החיוב
  רשות ההגבלים העסקיים מחייבת את חברת שב"א, השולטת במערכות התשלומים בישראל, לחשוף את פרוטוקול התקשורת כדי להקל על כניסת שחקנים חדשים לתחום
  מונפול מערכות התשלומים בכרטיסי האשראי - שב"א, יחוייב להעביר ללא תמורה את זכויותיו בפרוטוקול התקשורת על פיו פועלים הגופים השונים בתחום כרטיסי החיוב.

   

  בהתאם להוראה שפרסם היום (א') מ"מ הממונה על הגבלים עסקיים, עו"ד אורי שוורץ, חברת שב"א (שירותי בנקאות אוטומטיים) תעביר את הפרוטוקול לעמותה שחבריה יהיו כלל הגופים הפועלים בתחום כרטיסי החיוב.

   

  המהלך צפוי להקל על פעילותם של גופים המבקשים להתחרות בשב"א או בבעלי מניותיה (שב"א נמצאת בבעלות הבנקים, המחזיקים כיום גם בחברות כרטיסי האשראי) והוא בוצע בשיתוף פעולה עם אגף מערכות תשלומים בבנק ישראל.

   (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
   

  נציין כי עסקאות המתבצעות בכרטיסי חיוב מחייבות תקשורת בין גורמים שונים, החל מהעברת העסקה במסוף בית העסק וכלה בהעברת התשלום מחשבון הלקוח לבית העסק שבו התבצעה הרכישה. פרוטוקול התקשורת מאפשר לגופים השונים הפועלים בתחום כגון סולקים, מאגדים, מנפיקים, מעבדים ויצרני תוכנת מסופים לתקשר ביניהם באותה "שפה".

   

  כמו כן, הכרת פרוטוקול התקשורת והיכולת להשתמש בו מהווה עבור גופים חדשים את שער הכניסה לפעילות בתחום.

   

  גופים אלו נדרשים להתאים את מערכותיהם לפרוטוקול התקשורת, וככל שפרוטוקול התקשורת פשוט יותר ליישום כך יקל עליהם להתחיל ולפעול בתחום כרטיסי החיוב.

   

  עד היום, פרוטוקול התקשורת פותח ונוהל על ידי שב"א והיא פיתחה בעבר פרוטוקול המותאם לצרכיהן של שלוש חברות כרטיסי האשראי המוחזקות על ידי הבנקים, שהם גם, כאמור, בעלי המניות הנוכחיים בשב"א. במציאות זו, לגופים חדשים קשה ולעתים אף בלתי אפשרי לפעול על פי הפרוטוקול.

   

  בשנים האחרונות, בהוראות הרגולטורים, פיתחה שב"א פרוטוקול חדש. כעת, יועבר הפרוטוקול החדש לעמותה, שתפוקח כמערכת תשלומים מבוקרת על ידי אגף מערכות תשלומים בבנק ישראל ושכלל הגופים הפועלים בתחום כרטיסי החיוב, לרבות גופים חדשים, יהיו חברים בה.

   

  כאמור, העברת הפרוטוקול לבעלותם ולניהולם של כלל הגופים המשתמשים בפרוטוקול, תקל על פעילותם של גופים המבקשים להתחרות בשב"א או בבעלי מניותיה ועל כניסה של גופים חדשים לפעילות בתחום כרטיסי החיוב.

   

  בנוסף, מאחר ששב"א היא כיום מערכת התשלומים היחידה בתחום כרטיסי החיוב ובתחום ה-ATM (מכונות למשיכת מזומן), חיבור למערכותיה נדרש לצורך פעילותם של גופים בתחומים אלה. על כן, נקבעו בהחלטת הפטור גם תנאים המחייבים את שב"א לאפשר חיבור של כל גוף למערכותיה באופן שוויוני, בזמן סביר ובמחיר מבוסס עלויות.

   

  בתגובה להחלטת הרשות, אומר דן סופר, מנכ"ל חברת פתרונות התשלומים וריפון ישראל וסגן נשיא לפיתוח עסקי בוריפון העולמית, כי מדובר בהחלטה מבורכת שתבטל את הבלעדיות שהיתה עד כה לשב"א ביצירה ושינוי הפרוטוקולים. "זהו צעד חשוב בפתיחת השוק לתחרות. הכנסת שחקנים חדשים, הן בתחום הסליקה והן במיתוג, תביא בסופו של דבר להוזלת עלויות הסליקה בישראל ואני מקווה שהמהלך ייושם בהקדם."

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חיזוק לתחרות בתחום התשלומים וכרטיסי החיוב"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים