שתף קטע נבחר

גרוניך לא התייצב לקבלת הפרס; עדות נוספת נגד הזמר: "מצאתי את עצמי ערומה במיטתו"

הזמר שנבחר לחתן הפרס למפעל חיים בתחום התרבות היהודית, לא התייצב לטקס לאחר שאישה התלוננה שהטריד אותה מינית לפני יותר מ-20 שנה. רעייתו של גרוניך קיבלה את הפרס בשמו: "זה נחת עלינו כרעם ביום בהיר. שלמה לא זוכר כלום". אישה נוספת טענה: "הוא ליטף אותי והציע לי סמים. הגעתי למצב שאני ערומה במיטה שלו"

 

 

הזמר והיוצר שלמה גרוניך לא הגיע אמש (יום ב') לטקס הענקת פרס שר החינוך למפעל חיים בתחום התרבות היהודית, זאת ברקע תלונה של אישה במשטרה נגדו על הטרדה מינית לפני יותר מ-20 שנה. מיכל אדלר, רעייתו של גרוניך, התייצבה בתיאטרון ירושלים כדי לקבל את הפרס במקומו. "זה נחת עלינו כרעם ביום בהיר. שלמה לא יודע מי זאת. הוא לא זוכר כלום", אמרה אדלר על הפרשה והוסיפה: "באתי לכאן כדי לתמוך בבעלי. אני איתו באש ובמים".

 

שלמה גרוניך, אמש (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
שלמה גרוניך, אמש(צילום: יאיר שגיא)

"לא רצינו לעשות בלגן", השיבה מיכל כשנשאלה מדוע בחר בעלה לא להגיע לטקס. על מצבו הוסיפה: "הוא בסדר גמור ומוקף אהבה. אני תומכת בו תמיכה מלאה ואני יודעת שיהיה בסדר". באשר לטענות של המתלוננת אמרה: "אצל שלמה באות הרבה בנות לאודישנים. לפעמים הוא מגיב אליהן לא נחמד. הוא יכול להגיד למישהי 'את לא שרה טוב'. אני קראתי שנפל ענב לחולצה שלה. אני רק יכולה להגיד ששלמה זה הבנאדם שהכי מגיע לו וחבל שבמקום שיבוא ויהנה ממה שמגיע לו, פתאום צצות תלונות מלפני 25 שנה".

רעייתו של גרוניך, מיכל: "אני איתו באש ובמים" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
רעייתו של גרוניך, מיכל: "אני איתו באש ובמים"(צילום: אלכס קולומויסקי)

הכסא שנשמר לגרוניך בתיאטרון ירושלים ()
הכסא שנשמר לגרוניך בתיאטרון ירושלים

בתוך כך, בחדשות ערוץ 2 פורסמה הערב עדות של אישה נוספת נגד גרוניך. "ברגע שהבנתי שבאמת זה פרס ממשרד החינוך, המילה 'חינוך' פה היא בעצם עוררה את המתים, כמו שאומרים. הבן אדם הזה הוא לא אדם עם סמכות חינוכית. כשהייתי בת 16 הייתי בהופעה שלו, היה לי חלום להיות זמרת מצליחה ופניתי אליו אחרי ההופעה. שאלתי אותו 'אני יכולה להשמיע לך את השירים שלי?', והוא אמר לי 'בשמחה'. הוא נתן לי את הטלפון שלו, התקשרתי והגעתי להשמיע את השירים".

 

היא סיפרה עוד כי "אני משמיעה לו את השירים שלי, הוא מתחיל ללטף אותי. עכשיו לפני זה הוא מציע לי או גראס או חשיש, ואולי אפילו היה שם קוק. אולי שתיתי משהו, אולי משהו נכנס לי לתוך הכוס, אני לא יודעת. אני רק יודעת שאני לא זוכרת איך הגעתי למצב כזה שאני עירומה במיטה שלו. הוא מציע לי ארבעה סוגים של קונדום. זה שלב ההלם. אני כבר לא מגיבה. היה ניסיון של חדירה, הגוף פשוט לא אפשר את זה. רק אחרי כמה שנים, בתוך יחסים עם חבר, הדמות שלו הייתה פשוט מופיעה המון במצבים אינטימיים. הבנתי שיש לי פה בעיה ושאני צריכה לקבל טיפול. זה לא האונס הקלאסי. זה בעצם להיות קורבן של ניצול".

גרוניך ורעייתו מיכל ב-2009 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
גרוניך ורעייתו מיכל ב-2009(צילום: שאול גולן)

אמש דווח כי אישה בשנות ה-40 לחייה התלוננה במשטרת מרחב ירקון שגרוניך ביצע בה מעשה מגונה כשהייתה בת 17. "הייתי בלהקה של בני נוער ואחד האנשים שבאו לראות אותנו היה גרוניך, שהיה אז בשיא תהילתו", סיפרה המתלוננת ל-ynet. "ניגשתי אליו, הצגתי את עצמי ואמרתי לו שכתבתי שיר ואני רוצה שהוא ילחין אותו. הזמר הזמין אותי לביתו ושם צפינו בסרט בטלוויזיה ואכלנו ענבים". לטענת המתלוננת, "תוך כדי הסרט הוא לקח ענב וגלגל לי אותו על החזה. נבהלתי מאוד, קמתי ולקחתי מונית הביתה".

 

 

המתלוננת ציינה עוד כי זו הייתה הפעם היחידה שחוותה לכאורה פגיעה בעלת אופי מיני מגרוניך וכי מעולם לא דיברה איתו על כך. "כששמעתי שהוא יקבל את הפרס אמרתי שאסור לי לשתוק יותר ולכן אני הולכת להילחם שישללו ממנו את הפרס. לאורך השנים שמעתי הרבה מאוד שמועות עליו, אבל אלה דיבורים של אנשים שנמצאים בתוך עולם המוזיקה שבו גם אני פעילה. אולי אחרי שאני אפתח ואספר את המקרה שלי, יהיו עוד בנות שירצו להתלונן".

 

הוועדה שבחרה בשלמה גרוניך לחתן הפרס למפעל חיים ע"ש אורי אורבך ז"ל נימקה בזמנו את הבחירה בכך שגרוניך היה הראשון להציף את סיפורה ותרבותה של יהדות אתיופיה לציבור הישראלי. לאחר שנבחר לחתן הפרס בירך שר החינוך נפתלי בנט את גרוניך ואמר: "הוא יוצר מוכשר עם נשמה גדולה. הוא שם בקדמת הבמה את עושרה של תרבות יהדות אתיופיה, וידע ליצור גוון יהודי־ישראלי ייחודי ששבר מחיצות ונכנס ללבבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
שלמה גרוניך
צילום: יאיר שגיא
מומלצים