שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כישלון ישראלי-אמריקני: הפלסטינים מתקרבים לאינטרפול
  הוועד המנהל של הארגון הבינלאומי לשיטור פלילי החליט שלא לדון בבקשת ישראל וארה"ב לגבש המלצה נגד בקשת הפלסטינים להתקבל כמדינה חברה. לצד מכבש הלחצים שהאמריקנים מפעילים על הפלסטינים, המגעים בבקשה עוברים כעת למליאת הארגון

   

  משרדי האינטרפול בצרפת (צילום: shutterstock)
  משרדי האינטרפול בצרפת(צילום: shutterstock)

  כישלון ישראלי-אמריקני בדרך לסיכול בקשת הפלסטינים להתקבל כמדינה חברה באינטרפול. אחרי שהניסיון של ישראל וארה"ב לגבש המלצה נגד המהלך בוועד המנהל של הארגון הבינלאומי לשיטור פלילי לא צלח, המגעים בבקשת הפלסטינים עוברים למליאת הארגון. עם זאת, האמריקנים ממשיכים להפעיל מכבש לחצים על הפלסטינים למשוך את מועמדותם.

   

  ישראל קיוותה שהוועד המנהל של האינטרפול, שקובע את סדר היום של המליאה, יחליט שלא להעלות לדיון את הבקשה הפלסטינית. הטיעון הישראלי בפני חברי הארגון שהתכנסו בבייג'ינג היה שפלסטין היא לא מדינה כפי שהפרמטרים של האינטרפול קובעים. ואולם, הוועד המנהל לא קיבל החלטה בנושא והחליט כאמור להעביר את הבקשה למליאה.

   

  בעקבות כך יתקיימו שני דיונים בנושא: הראשון, שייערך ביום רביעי, יעסוק בשאלה מהם הקריטריונים שלפיהם מדינה מתקבלת לאינטרפול, מאחר שאלה הקיימים כיום אינם ברורים מספיק. הדיון השני יעסוק בשאלת קבלתה של פלסטין כמדינה לאינטרפול. בירושלים מקווים שבדיון הראשון יאומצו קריטריונים נוקשים שיבלמו את המהלך הפלסטיני.

   

  קוסובו משכה שלשום את המועמדות שלה להתקבל לאינטרפול, אף על פי שהיא נהנתה מתמיכה עקרונית של ארה"ב. לפי ההערכות, הסיבה למשיכת המועמדות הייתה בקשה אמריקנית והערכה שהרוסים, שמתנגדים לשדרוג מעמד קוסובו, יטרפדו את קבלתה לארגון השיטור. האמריקנים מצדם סברו שאם קוסובו תמשוך את בקשת המועמדות שלה - הדבר יקל עליהם במאמציהם לטרפד את קבלת הפלסטינים לשורות האינטרפול.

   

  הפלסטינים סירבו עד כה להיענות לבקשת האמריקנים למשוך את בקשת המועמדות שלהם. כדי להתקבל לאינטרפול הפלסטינים יזדקקו לרוב של שני שלישים מהמליאה - משימה לא פשוטה בכלל. בישראל מודאגים מאוד וסבורים כי לפלסטינים יש סיכויים לא רעים בהתחשב בעובדה שהמדינות המוסלמיות והערביות יתמכו בצירופם.

   

  חשש מזליגת מידע לחמאס ופתח 

  החשש הגדול בישראל הוא שקבלת הפלסטינים לאינטרפול תאפשר להם להוציא צווי מעצר נגד בכירים ישראלים ולהיות חשופים למידע מודיעיני מסווג שנוגע לארגוני טרור וכספי טרור – מידע שעלול לזלוג לחמאס ולפתח.

   

  האמריקנים פועלים באינטנסיביות נגד קבלת הפלסטינים לאינטרפול. הם מבינים היטב שמהלך חד-צדד של הפלסטינים עלול להקשות עליהם את המאמצים להתניע את המשא ומתן בין ירושלים לרמאללה. לפני שבועיים הצליחו האמריקנים לשכנע את הפלסטינים למשוך את בקשתם להתקבל כמדינה חברה לארגון התיירות של האו"ם, לאחר שאיימו עליהם בסגירת משרדי אש"ף בוושינגטון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "כישלון ישראלי-אמריקני: הפלסטינים מתקרבים לאינטרפול"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים