שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן, EPA

נרצחי הפיגוע נטמנו: "אהבת חיי, גיבור שלי. איך מתמודדים?"

שלושת נרצחי הפיגוע בהר אדר הובאו למנוחות. חברתו של לוחם מג"ב סולומון גברייה ספדה לו בדמעות בהלוויה בבאר יעקב: "היית הכי טוב, הכי מצטיין". באבו גוש נטמן יוסף עותמאן, בהר אדר ליוו את אור אריש בדרכו האחרונה

 

 

דרכם האחרונה של שני המאבטחים ולוחם מג"ב שנרצחו בפיגוע בהר אדר: יוסף עותמאן, אור אריש וסולומון גברייה הובאו היום (ג') למנוחות.

 

בבית העלמין הצבאי בבאר יעקב התכנסו מאות בני אדם להלווייתו של גברייה, לוחם משמר הגבול בן ה-20. חברתו, בטי אלנה, ספדה לו: "אחרי שדיברנו אמש נרדמתי, בטלפון אמרת שיש לך שמירה ב-04:00 בבוקר. אין לתאר את הבהלה שאחזה בי כשהרמתי את הטלפון וראיתי את ההתראות בחדשות - הר אדר. שתי המילים שהכי פחדתי היו רשומות על המסך.

 

"המשכתי להסתכל, ראיתי שהיה פיגוע שבו נרצחו שלושה אנשים על ידי מחבל ארור. שום דבר לא הכין אותי לזה. אף אחד לא לימד אותי איך חיים עם אובדן כזה גדול. בחיים לא האמנתי שזה יהיה אהבת חיי. הגבר שכולם ידעו שאין כמוהו, לא משנה באיזה תחום, תמיד היית הכי טוב, הכי עוזר, הכי מצטיין, הכי אתה, פשוט אתה. החברים, המשפחה ובעיקר אני לא יכולים להאמין שזה אמת. איך אפשר לקטוף פרח כזה?" 

 

סולומון גברייה (צילום: דוברות משטרה) (צילום: דוברות משטרה)
סולומון גברייה(צילום: דוברות משטרה)

בתי אלנו, על קבר בן זוגה, סולומון גברייה (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
בתי אלנו, על קבר בן זוגה, סולומון גברייה(צילום: שאול גולן)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

הלווייתו של גברייה בבאר יעקב (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
הלווייתו של גברייה בבאר יעקב(צילום: שאול גולן)
 

עוד אמרה: "האהבה שלי, המשענת שלי בכל דבר קשה לי. רק אתה יודע מה עובר עלי. איך אמשיך בלעדיך, בייב, תגיד לי. אתה נאמן ואוהב ללא גבולות. גם בקשר לתפקיד שלך, מעולם לא התלוננת, בכל משמרת שלא היית. עשית הכל על הצד הכי טוב שיש, גיבור שלי, מקסים כל כך עם פוטצינאל לפיקוד. נלחמת על התפקיד. אתה הכי חזק וטהור שלי. אני רוצה להאמין שזה רק חלום רע".

 

סולומון נפצע בפיגוע באורח קל לפני שנה, אך שב לשרת. "הוא נפצע בצוואר, אבל דרש לחזור לחברים שלו. לא זכינו לראות אותו הופך לאזרח", סיפר אחד ממנהיגי הקהילה האתיופית בבאר יעקב, ברוך בוגלה. "הוא גדל בעיר והיה תלמיד מצטיין בצורה בלתי רגילה. הוא היה בחור עם לב ענק, בכור להוריו ואח לאחות חיילת ועוד שני אחים קטנים. מה שקרה היום זה הגורל שלנו והמדיניות שלנו. אנחנו משלמים את המחיר".

 

ארדן בהלוויה (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
ארדן בהלוויה(צילום: שאול גולן)
 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן ספד: "ברגע המבחן העליון סולומון גברייה הפגין מסירות נפש מופתית כלוחם מג"ב ומנע בגופו אסון שיכול היה להיות קשה יותר. גיבור ישראל. קראתי את סיפור משפחתך וכך הבנתי מה הביא אותך לקחת על עצמך להיות נכון לשלם את מחיר העמידה בשער.

 

"משפחת גברייה גדלתם למופת איש צעיר ומעורר השראה. אחיך הקטן נתנאל, היום בן גילך כשעלית לארץ, יידע בעתיד מי היה אחיו בעתיד. אני מתחייב שעל גבורתך ומורשתך ילמדו כל אזרחי ישראל", אמר ארדן. "ניסיונות להגיע לפיוס חשובים, אבל כל עוד המציאות היא שפלסטיני ארור רוצה לזכות בתהילה, רוצח ישראלים וכשהמנהיגות הפלסטינית מעודדת זאת ולא מגנה - אנו נעמוד חזקיםואיתנים ודרכנו היא זאת שתנצח. המחבלים הארורים לא ישיגו דבר".

 

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ספד לו: "סולומון היקר. עלית מאתיופיה ב-1999, דור של מסירות נפש לעלייה לארץ. לוחמיך מספרים על אדם ישר, צנוע שעוזר לזולת. ביצעת את תפקידך במסירות אין קץ ותמיד הושטת יד לאחר. היית ציוני בכל רמ"ח אבריך". עוד אמר אלשיך: "לפני כשנה, במהלך פעילות בגזרת הר אדר נפצעת. אבל לא יכולת לשאת את העובדה שחבריך יישאו בנטל לפניך. כזה היית. לצערינו בשנים האחרונות במשטרת ישראל נקטפים האנשים הטובים ביותר". הוא ציין לשבח את תפקוד השוטרים בפיגוע, שמנעו פיגוע קשה יותר: "חותרים למגע בגבורה ומנטרלים מחבלים במהירות". 

 

 

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

סולומון גברייה וחברתו בטי אלנה ()
סולומון גברייה וחברתו בטי אלנה

המפכ"ל פנה לגברייה: "סולומון, לוחמי שוטרי משטרת ישראל מתחייבים בפניך להעביר מסר כי אירועי טרור לא ישיגו מטרתם. נשיג את כל מי שינסה לפגוע באזרחינו. אני מצדיע לך. יהיה זכרך ברוך".

 

האחות פסיקה ספדה לו: "סולומון אחי היקר. איזה חבר היית, היית האושר של המשפחה שלנו. בכל פעם שהגעת הבייתה עזרת לכולם. תמיד אמרנו שיש לך לב טוב. לפני שנה נפצעת בפיגוע דקירה, חשבנו שקיבלנו אותך במתנה, אבל עכשיו נלקחת מאיתנו. אנחנו לא יודעים איך נמשיך בלעדיך". היא סיפרה עוד: "האמנת שצריך להגן על המדינה ועשית זאת בגופך. היית לי האח הכי טוב בעולם. אספר תמיד איזה אח טוב היית, איך דאגת לכולם. הכנסת מלא אור לחיינו".

 

מפקד הפלוגה שבה שירת סולומון, רפ"ק משה דאבוש, סיפר על פקודו: "הוא שירת תחתיי שנה וחצי והיה לוחם מצוין עם דוגמה אישית וצניעות רבה. לפני שנה הוא היה מעורב באירוע ובגופו ובידיו הציל את תושבי ירושלים והסביבה והצליח להיאבק עם המחבל. אחרי שנפצע הוא התעקש לחזור וסירב לא להיות לוחם בעוטף ירושלים". 

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
(צילום: דניאל אליאור)

 (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
(צילום: דניאל אליאור)

הלווייתו של גברייה בבאר יעקב (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
הלווייתו של גברייה בבאר יעקב(צילום: דניאל אליאור)

בית משפחת גברייה בבאר יעקב (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
בית משפחת גברייה בבאר יעקב(צילום: שאול גולן)

מסע הלוויה של עותמאן, בן 25, החל באבו גוש. לאחר תפילה במסגד ליוו הנוכחים את ארונו לעבר בית הקברות ביישובו. עבור משפחת עותמאן, ששימש כמאבטח בהר אדר לצדו של אריש, זהו חלל שני בפיגוע. בשנת 1997 נרצח בן דודו של יוסף, מוחיי, בפיגוע בשוק מחנה יהודה כששני מחבלים מתאבדים פוצצו מטענים שהיו בתיקי יד שנשאו. 16 נרצחו באותו פיגוע, בהם מוחיי עותמאן.  

 

 

"יוסף החזיק את יחידת האבטחה שם. כמו שהוא שמר על תושבי הר אדר הוא שמר על הפועלים שעבדו ביישוב", סיפר אביו של יוסף, עיסאם. "הוא היה לוחם והשתחרר עם תעודת לוחם מצטיין. רקדנו בחתונה של הבת לפני פחות מעשרה ימים. אני לא מאחל את זה לאף אבא, לאף אדם שחינך את הילדים שלו לבחור בחיים".

יוסף עותמאן בעת שירותו במג"ב (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
יוסף עותמאן בעת שירותו במג"ב(צילום: עמית שאבי)

 (צילום: ישי פורת) (צילום: ישי פורת)
(צילום: ישי פורת)

מסע הלוויה באבו גוש (צילום: ישי פורת) (צילום: ישי פורת)
מסע הלוויה באבו גוש(צילום: ישי פורת)

שרת התרבות מירי רגב השתתפה בהלוויה באבו גוש ואמרה: "קמנו הבוקר לבוקר מזוויע עבור המשפחה והחברים ועבור כל האזרחים. שני אנשים הלכו לעבודה - אחד טוב והשני רע. אחד אהב את החיים והשני בא, לקח כלי נשק ובא לרצוח. איזו תהום פעורה בין השניים". לדבריה, "ראש הממשלה אמר שנהרוס את ביתו של המחבל".

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר בהלוויה: "אבו גוש זה יישוב השלום. היום בא מחבל ובא לחרב את מרקם החיים האמיתי שיש כאן. באנו מכל הארץ לומר לך, אדוני ראש המועצה ותושבי אבו גוש, ולכל האזרחים הערבים במדינה - לא ניתן למחבל להרוס את מה שבנו באבו גוש. למרות הכאב הנורא, אנו מאמינים שנתגבר".

בן הדוד מוחיי שנרצח בפיגוע ב-1997 ()
בן הדוד מוחיי שנרצח בפיגוע ב-1997

כוחות צה"ל עצרו שלושה חשודים במעורבות בפיגוע במהלך פעילות בסביבת בית סוריכ, הכפר שממנו יצא המחבל שביצע את הפיגוע. שניים מהעצורים הם אחיו של המחבל. הכוחות סרקו את הכפר, פשטו על בית המחבל וכיתרו את המרחב. כמו כן נפרסו כוחות בצירים ובמעברים. גם הרמטכ"ל סייר בזירת הפיגוע. כבר ברור כי ממחר תהיה הקפדה יתרה על בידוק הפועלים הפלסטינים וייתכן שגם תוטל הגבלה על כניסתם להר אדר, לפחות ביממה הקרובה.

 

בהר אדר הובא למנוחות אור אריש, שהיה במשמרת האבטחה יחד עם עותמאן. בבית המשפחה התכנסו בני משפחה וחברים רבים שהתקשו לקבל את רוע הבשורה. "הוא היה צריך לעשות משמרת ערב, אבל הוא ביקש לעשות גם משמרת בוקר כדי לאסוף כסף ללימודים", סיפרה שכנה שיצאה מבית המשפחה. משפחתו של אריש ביקשה לא לסקר את ההלוויה.

 

זר פרחים על קברו הטרי של אור אריש (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
זר פרחים על קברו הטרי של אור אריש(צילום: אוהד צויגנברג)

אור אריש ()
אור אריש

יעקב חיון, דודו של אור בן ה-25, ספד לו: "הוא היה ילד מיוחד. שירת בצנחנים. אחרי השחרור ניסינו לתת לו כיוון בחיים והוא עבר קורס אבטחה והתחיל לעבוד לפני כמה חודשים. הוא היה ילד מקסים שכולם אהבו". משפחת אריש ביקשה שלא לסקר את הלוויית בנם.


פורסם לראשונה 26/09/2017 15:55

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים