שתף קטע נבחר

מנהיג הכורדים הודיע: העם הצביע בעד עצמאות

מסעוד ברזאני הודיע כי מחנה ה"כן" ניצח במשאל העם על הקמת מדינה בחבל כורדיסטן. על רקע איומי בגדד וטורקיה לשלוח כוחות הצהיר: "נתגבר על המכשולים, העולם צריך לכבד את רצון המיליונים שהצביעו". קודם לכן הזהיר ארדואן: "נרעיב את הכורדים, דגל ישראל לא יציל אתכם"

מסעוד ברזאני, מנהיג המחוז הכורדי האוטונומי בעיראק, הודיע הערב (יום ג') כי המחנה התומך בהכרזת עצמאות של הכורדים ניצח במשאל העם שנערך אתמול. הוא לא מסר את התוצאות המדויקות, אך קודם לכן היום דווח כי מספירה ראשונית של הקולות עולה שיותר מ-90% מהמצביעים הצביעו בעד יציאה לעצמאות.

 

 

מנהיג הכורדים ברזאני. "על עיראק לפתוח בדיאלוג רציני" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מנהיג הכורדים ברזאני. "על עיראק לפתוח בדיאלוג רציני"(צילום: AFP)

בנאום שנשא הערב אמר ברזאני כי בעקבות משאל העם נכנס חבל כורדיסטן ל"שלב חדש". הוא קרא לממשלת עיראק, המזהירה שוב ושוב את הכורדים כי תשלח כוחות צבא ותטיל עליהם סנקציות, לחדול מלאיים על הכורדים בשל החלטתם לקיים משאל עם.

 

"נתגבר על המכשולים שעשויים לעמוד בפנינו", הבטיח הערב ברזאני. הוא קרא לממשלת עיראק לפתוח ב"דיאלוג רציני" עם הכורדים ואמר כי על העולם "לכבד את רצונם של מיליוני בני אדם" שהצביעו במשאל העם.

קודם לכן הערב איים נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, כי אם ישראל לא תחזור בה מתמיכתה בעצמאות הכורדים הדבר עשוי לפגוע ביחסי טורקיה איתה. "אם ישראל לא תשקול מחדש את תמיכתה בעצמאות הכורדים, טורקיה לא תהיה מסוגלת לנקוט צעדים רבים שבמצב אחר כן היינו נוקטים איתה", אמר ארדואן לפי דיווח ב"דיילי סבאח".

 

טורקיה היא ממתנגדיו החריפים ביותר של משאל העם הזה משום שהיא חוששת מהתעוררות דרמטית של תנועת העצמאות הכורדית – שתשפיע גם על הכורדים החיים בשטחה.

 

במהלך הפגנות שערכו בשבוע שעבר כורדים בעיראק לאות תמיכה ביציאה לעצמאות הונפו בין השאר דגלי ישראל, משום שרבים מהכורדים מחשיבים את ישראל לידידתם ומוצאים בהיסטוריה של עם ישראל דמיון רב להיסטוריה רבת התלאות שלהם.

כורדים מניפים את דגל ישראל בהפגנת תמיכה בעצמאות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כורדים מניפים את דגל ישראל בהפגנת תמיכה בעצמאות(צילום: AFP)

דגלי ישראל גם בחגיגות בלילה שעבר. ארדואן: "הדגל הזה לא יעזור לכם" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דגלי ישראל גם בחגיגות בלילה שעבר. ארדואן: "הדגל הזה לא יעזור לכם"(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ארדואן אמר היום כי ישראל תהיה היחידה שתכיר בעצמאות האזור הכורדי בעיראק אם הוא יכריז על עצמאותו בעקבות משאל העם.

 

"מי יכיר בעצמאותכם? ישראל. ישראל זה לא העולם. דעו לכם שהנפת דגלי ישראל לא תציל אתכם", אמר ארדואן – כוונתו לבידוד שיחוו הכורדים אם יחליטו להכריז על עצמאות. לפי דיווחים דגלי ישראל הונפו גם בחגיגות של כורדים בעיר אירביל אתמול.

ההצבעה במשאל העם אתמול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ההצבעה במשאל העם אתמול(צילום: רויטרס)

"אם התמיכה היחידה שמשאל העם הכורדי מקבל היא מישראל ואם מפלגת הפועלים הכורדים (PKK) מתחילה לחגוג את התוצאות עוד לפני סגירת הקלפיות – אי אפשר להתייחס למשאל העם הזה כמשאל הגון ולגיטימי", אמר ארדואן.

 

משאל העם אינו מחייב את מנהיג הכורדים ברזאני להכריז על עצמאות, אולם בעקבותיו הוא עשוי לדרוש לפתוח במשא ומתן על עצמאות המחוז הכורדי בעיראק וכמה אזורים נוספים. המחוז נהנה מאוטונומיה רחבה כבר שנים, אך כעת רוצה לממש את שאיפותיו ההיסטוריות להקמת מדינה כורדית ממשית בחבל כורדיסטן. החבל המלא משתרע על פנים חלקים מאיראן, עיראק, סוריה וטורקיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהיג הכורדים מסעוד ברזאני
מומלצים