שתף קטע נבחר

מחאת הנכים: חסימות בכפ"ס, עימותים קשים בהרצליה

הנכים, שמבקשים להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום, דרשו לחסום את מחלף הסירה למשך שעה. שוטרים שהגיעו למקום ניסו לקצר את המחאה, בעקבות זאת פרצו עימותים, ובמהלכם נאזקה אחת המפגינות ונכה נוסף עוכב לחקירה. לאחר מכן חסמו המפגינים את צומת רעננה למשך שעה. מתחם G בכפר סבא נחסם ולאחר מכן נפתח לתנועה

 

 

עימותים קשים בין נכים לשוטרים: מחאת הנכים, שדורשים להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום, יצאה הבוקר (יום ד') משליטה בעקבות עימותים בין מפגינים לשוטרים במחלף הסירה בכביש 2 בהרצליה. המשטרה דרשה שהמחאה במקום תימשך רבע שעה, אולם הנכים ביקשו לחסום את המחלף למשך שעה. בעקבות פיצוץ המשא ומתן בין הצדדים החלו השוטרים לפנות את הנכים בכוח. מפגינה נכה נאזקה ואחר כך שוחררה. בתמונות מהזירה ניתן לראות את הנכה שנאזקה שוכבת על הכביש, כשחברתה שוכבת מעליה.

 

לאחר מכן נסעו הנכים באיטיות לאורך כביש 4 וחסמו למשך כשעה את התנועה בצומת רעננה ובהמשך גם את מתחם G בכפר סבא בהצטלבות של כביש 40 עם כביש 55. לאחר זמן מה נפתחה החסימה במתחם. מחאה נוספת, קטנה יותר, נערכה מוקדם יותר בדרך בן-גוריון בדימונה.

 

המחלף נחסם מוקדם יותר על ידי ארגון "הנכים הופכים לפנתרים", שכאמור דורש יחד עם שאר ארגוני הנכים להשוות את קצבת הנכות החודשית לשכר המינימום. במקום פרצו עימותים גם בין נהגים שעברו שם ובין מפגינים. רק כעבור שעה שככה המהומה במקום והמחלף נפתח לתנועה.

 

 

המפגינה שנאזקה וחברתה, הבוקר (צילום: אמיר אלון) (צילום: אמיר אלון)
המפגינה שנאזקה וחברתה, הבוקר(צילום: אמיר אלון)

החסימה בכפר סבא (צילום: הנכים הופכים לפנתרים) (צילום: הנכים הופכים לפנתרים)
החסימה בכפר סבא(צילום: הנכים הופכים לפנתרים)

ראשי ארגון "הנכים הופכים לפנתרים" טענו שהגיעו אתמול לסיכום עם אגף התנועה לגבי אופי החסימות - ושמשטרת גלילות אינה מקיימת אותו. ההסכם נוגע לאורך החסימה, מתי ייפתחו נתיבים וכו'. ראש הארגון אייל כהן אמר הבוקר לשוטרים: "הפרתם סיכום, אין בעיה. היום נחסום לכם את כל המדינה, אתם תראו מה זה". השוטרים מצידם טענו בתגובה כי לא ידוע להם על שום הסכם. לביא נאור, דובר הארגון, אמר: "משטרת ישראל מכה אנשים נכים. בושה. לא תצליחו לסתום לנו את הפה".

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) מסר בתגובה: "אני מזכיר למשטרה שמדובר בנכים וקורא להם שלא להשתמש באלימות מוגזמת וברוטלית מול המפגינים. במקום לשמש כלי שרת בידי הממשלה להכנעת המחאה מוטב היה שהמשטרה הייתה ממשיכה להשליט סדר בנחישות אך גם ברגישות כפי שעשתה עד לשבוע שעבר, כשאפשרה את המחאה הלגיטימית גם בדרכים. הרוב המוחץ של הציבור תומך בדרישות הנכים ובאופן מחאתם ולא ניתן יהיה להשקיט זאת באמצעות כוח".

 

אחד המפגינים באזור מחלף הסירה נשכב על הרצפה (צילום: אמיר אלון) (צילום: אמיר אלון)
אחד המפגינים באזור מחלף הסירה נשכב על הרצפה(צילום: אמיר אלון)

מהמשטרה נמסר לאחר ההפגנה הסוערת בהרצליה: "השוטרים שהגיעו למקום החלו בניסיונות הידברות תחילה, אולם נתקלו בהתנגדות מצד המפגינים, כשחלקם ניסו למנוע את פינויים מהציר. המשטרה נאלצה לפנות את המפגינים מהציר על מנת לאפשר את פתיחתו. במהלך פינוי הציר עצרו השוטרים מפגין אשר סרב לפנות את הכביש ואף התנגד למעצר והתפרע. בתום הדברות עם המפגינים שוחרר העצור והמפגינים עזבו את המקום".

 

"אנו קוראים למארגני המחאה להימנע מהפרת החוק ושיבוש הסדר הציבורי. משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה כחוק, אולם לא תאפשר הפרת הסדר הציבורי ופגיעה כה משמעותית במרקם החיים התקין של אזרחי ישראל".

 

אתמול סיכמו ארגוני הנכים כהצלחה את היום הראשון לאחר הצהרת המשטרה כי לא תאפשר חסימות כבישים. למרות האיומים במתן דו"חות לכל הנכים שישתתפו במחאות וגרירת רכביהם, רק דו"ח אחד ניתן - לנכה שהשתתף בחסימת כביש תל אביב-ירושלים. בשאר החסימות שנערכו אתמול לא חולקו דו"חות. עד כה הצליחו ארגוני הנכים להתרים אלפי שקלים בעזרת הציבור לתשלום הדו"ח שניתן ולתשלום דו"חות עתידיים.

 

המחאה בכניסה להרצליה (צילום: אמיר אלון) (צילום: אמיר אלון)
המחאה בכניסה להרצליה(צילום: אמיר אלון)
 

אתמול נפגשו נציגי מאבק הנכים עם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, שעמד בראש הוועדה לבחינת העלאת קצבאות הנכות, אך ללא תוצאות. בין היתר נזף שמחון בנציגי ארגוני הנכים על כך שהם לא מסכימים לדיפרנציאציה בקצבאות בין רמות שונות של נכות ואמר, "אם כולם מקבלים אותו דבר, כולם מקבלים פחות. הוועדה שלי נותנת לכם תוספת מאוד משמעותית, הקצבה תעלה ל-4,000 שקלים בינואר הקרוב. הדבר הכי גרוע שאפשר לעשות זה לבקש דברים שאף פעם לא יגיעו, כי אז אין על מה לדבר. אם אתם מתעקשים שכולם יקבלו שכר מינימום – אף אחד לא יקבל שכר מינימום. כולם נורא רוצים לתת אבל אין מאיפה".

 

מארגון "הנכים הופכים לפנתרים", שביצע את החסימה הבוקר, נמסר לאחר הפגישה: "לא הושג כל הסכם. פרופ' שמחון עומד על עמדותיו לגבי מתווה הנכים. הוסבר לשמחון שלא נקבל את עמדותיו, ולכן החסימות ברחבי הארץ יימשכו מדי יום ואף יוחרפו".

 

 (צילום: אמיר אלון) (צילום: אמיר אלון)
(צילום: אמיר אלון)

 

יו"ר ארגון "נכה, לא חצי בן אדם", אלכס פרידמן, אמר: "הובהר לפרופ' שמחון כי הארגון מסרב בתוקף למתווה הדיפרנציאלי המוצע, שמשאיר מאה אלף נכים ללא תוספת כלל, ודורש פתיחת משא ומתן ישיר מול ראש הממשלה ושרי האוצר והרווחה. המחאה שהתחלתי לפני שנתיים וחצי נועדה לתקן עוול, לא ליצור אחד חדש. אני מצפה מראש הממשלה להיענות לדרישתנו, שהינה צודקת ומוסרית, וכולי תקווה שאנחנו קרובים לפתרון מצוקת הנכים".

 

ארגון "מטה מאבק הנכים", שלא השתתף בפגישה, הודיע כי ימשיך בפעולות המחאה לאחר יום הכיפורים, בשל האבל על הפיגוע הרצחני אתמול בהר אדר.

 

נציגי המאבק ייפגשו היום ב-11:00 עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ראשי ארגוני הנכים, ראשי ועדי העובדים הגדולים, בכירי ההסתדרות ומזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד.

 

בתחילת השבוע חסמו המפגינים הנכים כמה כבישים מרכזיים: נתיבי איילון לכיוון דרום נסגרו במחלף קק"ל לשעתיים לאחר שמפגינים חסמו את נתיבי התנועה במלואם. החסימה נעשתה על ידי אנשי ארגון "הנכים הופכים לפנתרים". בהמשך נרשמו שיבושים גם בדרך השלום בתל אביב, שנפתחה לאחר שעה וחצי. בהמשך שיבשו הנכים את התנועה מחלף רוקח לצפון, שם נעו באיטיות במכוניותיהם. עומסי תנועה נרשמו גם ממחלף חיל שריון לצפון.  

 

כמו כן חסמו לתנועה את צומת רעננה לכל הכיוונים, ואת כביש החוף לצפון במחלף יקום. כתוצאה מכך, כביש 2 לצפון נחסם לתנועה במחלף שפיים ושוטרים כוונו את התנועה.

 

בשבוע שעבר התקיים בכנסת דיון מיוחד, אך פחות ממחצית מחברי הכנסת נכחו בו ורובם הגיעו מהאופוזיציה. הדיון התקיים בשל דרישת הנכים להשוות את קצבת הנכות, שעומדת על 2,342 שקלים לחודש, לשכר המינימום. 

 


פורסם לראשונה 27/09/2017 08:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר אלון
הנכה שנאזקה וחברתה, הבוקר
צילום: אמיר אלון
מומלצים