שתף קטע נבחר

מאגר תמר חזר הלילה להזרים גז טבעי

הגיע לסיומו משבר האנרגיה שהחל בראש השנה, לאחר שסדק באחד הצינורות שעל האסדה גרר השבתה מלאה של התפעול. משרד האנרגיה יבדוק אחרי החגים האם אפשר היה למנוע את המשבר

מאגר הגז תמר החל להזרים הלילה (ד') מחדש גז טבעי לאסדת ההפקה ומשם לחופי ישראל. בכך בא לסיומו משבר האנרגיה שהחל בראש השנה, לאחר שנודע שסדק באחד הצינורות שעל האסדה גורר השבתה מלאה של התפעול. מאחר ומאגר תמר הוא מונופול מוכרז וספק הגז היחיד למשק, מדינת ישראל נותרה ללא דלקים נקיים, וכלל ייצור החשמל עבר לסולר ופחם. הסדק התגלה במהלך עבודות תחזוקה שתוכננו מראש.

 

כך ניצלנו מהפסקות חשמל בראש השנה

 

כעת מזרים המאגר כמחצית מהכמות המקסימלית אותה הוא מפיק בעת שגרה. ביממה הקרובה יוגדל באופן הדרגתי היקף הגז המוזרם מן האסדה אל החוף עד שישוב לרמתו המקסימלית.

 (הדמיה: דלק קידוחים) (הדמיה: דלק קידוחים)
(הדמיה: דלק קידוחים)
 

עבודות תיקון הסדק באחד מצינורות מערכת האוורור בוצעו בידי מפעילת האסדה, נובל אנרג'י, ויתר שותפויות תמר. במסגרת התיקון הוטסו חלקי חילוף ייעודים מטקסס שבארה"ב. בשבוע הבא יתחדשו גם עבודות התחזוקה על האסדה. במהלך העבודות תרד התפוקה ל-50% מהביקוש, אולם ההזרמה החלקית אמורה להספיק בצריכה של תקופת החגים בה השימוש בחשמל נמוך יחסית.

 

לאחר החגים אמור משרד האנרגיה לבדוק כיצד התגלה הסדק והאם היה אפשר למנוע את המשבר. באשר להשפעה על תעריף החשמל, רשות החשמל הודיעה שהציבור לא יישא בעלויות הסולר החריגות שהמשק השתמש בהם. על פי ההערכות ההשפעה על תעריף החשמל משימוש בסולר לשבוע תהיה מינימלית, אם בכלל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: "אלבטרוס"
תמר 1 גז טבעי קידוח קידוחים מאגר
צילום: "אלבטרוס"
מומלצים