שתף קטע נבחר

התהפכות התותח ברמת הגולן: "לא לעצור אימונים"

ברקע התאונה שגבתה את חייהם של שני חיילי צה"ל, מבהיר תת אלוף (במיל') דוד סויסה, לשעבר קצין תותחנים ראשי, כי יש להגביר את נסיעות התותחים בלילה כדי לשפר את המיומנות: "מניעת אימונים מאתגרים כמו נסיעה בלילה תוריד את הכשירות ותוביל לתאונות רבות"

 

 

 

"צריך להגביר את הנסיעות בלילה כדי לשפר את המיומנות והמקצוענות. מניעה של אימונים מאתגרים כמו נסיעה בלילה רק תוריד את הכשירות ותוביל לתאונות רבות, גם בעת חירום וגם באימונים. אין מנוס, חייבים להתאמן". תת אלוף (במיל') דוד סויסה, לשעבר קצין תותחנים ראשי, התראיין הבוקר (יום ד') לאולפן ynet והתייחס לתאונת האימונים הקשה שהייתה הלילה ברמת הגולן, שבה נהרגו קצין ולוחם בהתהפכות תותח מתנייע (תומ"ת).

 

"זה אירוע חמור ומצער, תותח מתנייע מהסוג הזה לא מתהפך כל שני וחמישי, זה קורה לעיתים רחוקות", אומר סויסה. "זה תותח מאוד ישן בצה"ל, כבר מעל 40 שנה. צריך לזכור שזה היה לילה חשוך, אני לא יודע איזה אמצעי ראיית לילה היו למפקדים שם, איך הובילו את התומ"ת הזה ואם הוא היה התותח הראשון בשיירה או שנסע אחרי תותחים אחרים, יש הרבה שאלות שבטח יתבררו בתחקיר. מה שברור הוא שבשורה התחתונה זה אירוע קשה, מצער, ואסור שמקרים כאלה יקרו".

 

התומ"ת שהתהפך הלילה ברמת הגולן (צילום: ערן אליאני) (צילום: ערן אליאני)
התומ"ת שהתהפך הלילה ברמת הגולן(צילום: ערן אליאני)


תא"ל במיל' סויסה התייחס לרצף התאונות שהיו לאחרונה בצבא ואומר שצריך לבדוק כל דבר לגופו. "יש הוראות בטיחות שנכתבו בדם לאורך השנים וצריכים לתת רשת ביטחון כדי שמקרים כאלה לא יקרו באימונים, מצד שני, כשזה קורה צריך לתחקר ולראות איך פותרים את זה אבל לא לעצור אימונים ולא לערוף ראשים. יש לנקוט בפעולות מקצועיות שצה"ל יודע לעשות ואני בטוח שיעשה את זה. צריך לחקור כל אירוע לגופו. יש קווי בטיחות שצריך לעמוד עליהם ולממש אותם".

 

שני החללים היו מחוץ לצריח, גם הסמל גם המ"מ.

"זו התרגולת, לפחות מפקד הצוות, שהיה קצין במקרה הזה, היה אמור לעמוד בחוץ. יש נסיעות מבצעיות שבהן אפשר לנסוע עם צריחונים סגורים אבל בתרגיל שהיה אתמול סביר להניח שהיה צריך לעמוד בחוץ. הקצין ניווט את הפלגה ובמקביל גם דיבר עם הנהג כדי להכווין אותו, זה חלק מהכשירות הנדרשת מקצינים וממפקדי צוותים במערך התותחנים. אין פה איזשהו משהו חריג. לגבי השאלה האם מפקד הצוות של התומ"ת היה צריך לעמוד בצריחון השני, זו כבר סוגייה אחרת שבטח יבדקו אותה".

 

אבינועם נהרג, אחותו ילדה בן

בהתהפכות התומ"ת נהרגו קצין צה"ל סגן משנה אבשלום ערמוני (22) מבית חורון וסמל אבינועם כהן (22) מירושלים. ערמוני הועלה לאחר מותו לדרגת סגן וכהן הועלה לדרגת סמל ראשון.

שני ההרוגים בתאונת האימונים, אבשלום ערמוני ואבינועם כהן  ()
שני ההרוגים בתאונת האימונים, אבשלום ערמוני ואבינועם כהן

ערמוני הוא בן דוד של נעמה הנקין, שנרצחה עם בעלה איתם בפיגוע ירי באוקטובר 2015 ליד היישוב איתמר. ערמוני למד בישיבת עתניאל. מהישיבה נמסר כי "ישיבת בית ועד לתורה הר חברון שותפה באהבה גדולה ובכאב גדול לידידינו היקרים בני משפחת ערמוני. אבשלום היה מתלמידינו המובחרים. היה מנהיג ומוביל בכל תחום: בהתמדתו בתורת ישראל ובאהבתו ומסירותו למדינת ישראל. אבשלום בחר להיות קצין קרבי למרות אהבתו לתורה - בגלל אהבתו ומסירותו לעם לארץ ולמדינה. הישיבה, רבניה ותלמידיה מכירים את המשפחה, מעריצים אותה ומתפללים לשלומה".

 

סמל כהן שירת במסגרת מסלול ההסדר והיה תלמיד בישיבת אלון מורה. כמה שעות אחרי התאונה הקשה ילדה אחותו של כהן בן בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. האחות, תושבת הר ברכה, הובהלה לבית החולים לצורך הלידה באמבולנס שבו נהג אח אחר. שגיא כהן, אח נוסף של אבינועם, אמר: "אחרי החגים אבינועם עלה השמיימה, בין ראש השנה ליום כיפור. הבוקר תהילה אחותי התקשרה להורים שלי והודיעה להם שנולד לה בן. הם לא יכלו לומר לה כלום חוץ מ'מזל טוב'. הם נשארו מאופקים ולא סיפרנו לה. רק אחרי כמה שעות עדכנו אותה בנורא מכול".

 

בתאונת האימונים בגדוד 411 של התותחנים נפגעו עוד ארבעה חיילים: חייל אחד נפצע באורח קשה, חייל נוסף באורח בינוני ושניים נוספים נפצעו קל. החיילים הפצועים פונו לבתי החולים זיו בצפת ורמב"ם בחיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן אליאני
התומ"ת שהתהפך ברמת הגולן
צילום: ערן אליאני
מומלצים