שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  ברקע העלמות המס: הידוק הפיקוח על פעילות הבנקים בחו"ל
  אחרי הקנסות והחקירות המתנהלות בחו"ל כנגד הבנקים הישראלים בחשדות להעלמות מס, הפיקוח על הבנקים דורש להדק את הבקרה על השלוחות מעבר לים וממליץ לצמצם פעילות

  הפיקוח על הבנקים פרסם היום (ד') טיוטת הוראה חדשה המחייבת את הבנקים לבחון מחדש את הפעילות שלהם בחו"ל, וכן להדק את הבקרה על השלוחות, באמצעות הפעלת מנגנוני ניהול סיכונים וביקורת פנימיים וחיצוניים.

   

  הטיוטה החדשה מתווספת להוראה קיימת בנוגע לניהול הסיכון בפעילות בחו"ל, שכבר פורסמה לפני כשנתיים. על פי הטיוטה, הבנקים יידרשו לבחון מחדש את אסטרטגיית הפעילות שלהם בשלוחות בחו"ל ואת תיאבון הסיכון לפעילות זו. היכן שהפעילות הנוכחית אינה עולה בקנה אחד עם האסטרטגיה, הבנק יצטרך להגדיר תכנית יציאה.

   

  עוד נדרשים הבנקים להגביר את הפיקוח בניהול הסיכונים ובין הייתר הם נדרשים לשכור מבקרים חיצוניים בעלי מומחיות מקומית רלוונטית בארץ הפעילות.

   (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
   

  הרקע להוראה הן ההסתבכויות של בנקים ישראלים בחשדות לסיוע ללקוחותיהם בהעלמות מס. נזכיר כי בנק לאומי כבר נקנס על ידי הרשויות בארה"ב בסכום של יותר ממיליארד שקל, בגין מעורבותו בהעלמות מס וחקירה בחשדות דומים עדיין מתנהלת כנגד בנק הפועלים ומזרחי טפחות.

   

  לדברי המפקחת על הבנקים, חדוה בר "בשנים האחרונות בנקים בכל העולם מיקדו וצמצמו את פעילותם במדינות זרות, מתוך הבנה שפריסה רחבה חושפת אותם לסיכונים של אי ציות לחוקים ורגולציה מקומיים. כידוע, התממשות הסיכונים הובילה לחקירות וקנסות גדולים, ובישראל הדבר בא לידי ביטוי בחקירות של הרשויות האמריקאיות כנגד שלושה בנקים בנושא העלמות מס על-ידי לקוחות".

   

   (בנק ישראל)
  (בנק ישראל)

  בר מוסיפה כי "לנוכח זאת ועל רקע צעדים פיקוחיים, הבנקים הישראלים צמצמו משמעותית את פעילותם בחו"ל בשנים האחרונות. כצעד משלים לצמצום זה אנו דורשים מהבנקים לבחון שוב את הפעילות שנותרה בחו"ל, לצמצם אותה למספר קטן של מדינות ושלוחות מרכזיות, באופן שיאפשר הקצאת משאבים מתאימה - בהיקף ובאיכות - לצורך ניהול הולם של הסיכונים והיבטי הציות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ברקע העלמות המס: הידוק הפיקוח על פעילות הבנקים בחו"ל"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים