שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "חוסר צדק מקומם". כך הוחזר הרישיון לנכה
  20 שנה ללא תאונות ושלוש חוות דעת רופאים לא עזרו: משרד הרישוי פסל את רישיון הנהיגה של גבר בעל שיתוק מוחין. בית המשפט החליט לעשות סדר
  בית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה הורה לאחרונה למשרד הרישוי להחזיר באופן מיידי את רישיון הנהיגה של גבר הסובל משיתוק מוחין מולד, שנפסל אף שהוא נוהג זה 20 באמצעות עזרים וללא תאונת דרכים אחת. השופטת תמר שרון-נתנאל קבעה שההחלטה לקחת ממנו את הרישיון היוותה "חוסר צדק מקומם".

   

  המערער הוא בעל נכות 100% ומוגבלות בניידות בשיעור 80%. למרות מוגבלותו הוא מתפקד בכל תחומי החיים: הוא נשוי ואב לשתי בנות, בעלי חברת תוכנה, מעסיק עובדים ועובד בעצמו. זה 20 שנה הוא נוהג ללא תאונות עם אמצעי עזר – גולה המותקנת בצד ימין של ההגה.

   

  הפרשה החלה כשפנה לביטוח לאומי בבקשה (שהתקבלה) לאשר לו רכב עם מעלית. לשם כך הוא נבדק על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד) כאשר אמצעי העזר מותקן בצד שמאל של ההגה, אף שאמר לבודקים שהוא נוהג כשהאמצעי בצד ימין. רשות הרישוי החליטה לפסול את רישיונו, ולאחר מכן המליצה ועדת ערר לרשות לדחות ערר שהגיש, וכן דחתה את בקשתו לקבל מסמכים רלוונטיים לצורך שימוע.

   

  בערעור שהגיש לבית המשפט הוא טען שהחלטות רשות הרישוי והמרב"ד נגועות בפגמים חמורים, חוסר סבירות קיצוני, אינן מנומקות וניתנו בניגוד לכללי מינהל תקין, תוך פגיעה בזכויותיו החוקתיות.

   

  ואכן, השופטת תמר שרון-נתנאל מתחה ביקורת קשה על פסילת הרישיון: אחד הכשלים הבולטים של המרב"ד היה בדיקתו של הנהג כאשר הגולה מחוברת בצד הלא נכון של ההגה. לדבריה, מדובר בליקוי מהותי שדי בו כדי לבטל את ממצאי המרב"ד ומסקנותיו.

   

  בנוסף הצביעה השופטת על שורה של פגמים בהתנהלות ועדת הערר וציינה כי החלטתה מהווה "אפליה פסולה ומצערת עד מאוד". הוועדה, נקבע, התעלמה מחוות דעת של שלושת הרופאים מטעם המערער שלפיה הוא כשיר לנהיגה. השופטת שרון-נתנאל הדגישה שהיה על הוועדה לעשות בירור מעמיק לפני שהחליטה לפסול את רישיונו של מי שנוהג, באותו מצב של מחלה מולדת, זה 20 שנה.

   

  היא מתחה ביקורת קשה גם על החלטות הרשות שהסתמכו על ועדת הערר, ללא שימוע וללא הנמקה (ואף לא טרחו להשיב לפניותיו של המערער).

   

  לגבי מצבו של המערער נקבע כי אפליה אינה רק יחס שונה אל שווים, אלא גם "יחס שווה אל שונים", כלומר - היעדר התחשבות במגבלות ובנתונים ייחודיים של אדם: "החלטותיהם פגעו קשות ובאופן בלתי מידתי, בזכויותיו החוקתיות של המערער - בזכותו לכבוד, לחופש העיסוק ולחופש התנועה וכן פגעו ברגשותיו ובערכו בעיני עצמו ובעיני אחרים. חוסר הצדק בו נהגו המשיבים במערער מקומם".

   

  בסיכומו של דבר בוטלו החלטותיהם של רשות הרישוי והמרב"ד והרישיון הוחזר למערער. עוד נקבע שמשרד הרישוי יזמן את הנהג לבדיקה נוספת לשם הנפקת אישור להחליף את מכוניתו באחרת. המשיבים חויבו לשלם לו הוצאות משפט וכן שכר טרחת עו"ד בסך 15 אלף שקל.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערער: עו"ד אלעד שרגא ושות'
  • ב"כ המשיבים: פרקליטות מחוז חיפה
  • עו"ד יריב בן שחר עוסק בתעבורה
  • הכותב לא ייצג בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים